Her Gün İçmeniz Gereken Portakal Suyunun Faydaları

Her Gün İçmeniz Gereken Portakal Suyunun Faydaları
Leidy Mora Molina

tarafından incelendi ve onaylandı. hemşire Leidy Mora Molina.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Portakal suyunun faydaları düşündüğünüzden çok daha fazladır. Portakal suyu, böbrek taşlarının oluşumunu önleyen sitratlar açısından zengindir. Bu meyve suyu, kalp krizi riskini %19’a kadar azaltabilen bazı flavanoidleri de bünyesinde barındırır.

Doğal portakal suyu, kolesterole iyi gelir, kan basıncını ise azaltır. Bunun sonucunda kalp-damar problemleri de önlenmiş olur.  Portakal, soğuk algınlığını önlemek için ideal olan C vitamini açısından da oldukça zengin bir kaynaktır.

Bu meyve, mükemmel bir bağırsak sistemine sahip olmanızı sağlar. Sabahları kalkar kalkmaz portakal suyu içmek sizi enerji dolu hissettirecektir. Portakal suyunun faydaları, tek bir yazıda özetlenemeyecek kadar fazladır.

Bazı Tavsiyeler

  • Taze portakal suyunu aç karnına içmek, vücudu temizlemek için çok iyi bir yöntemdir. Çünkü bu şekilde bağırsak hareketleri iyileşir, vücuttan atılması gereken maddeler atılmış olur.
  • Her gün portakal suyu içtiğinizde, obezite riskini en az %14 oranında azaltırsınız.
  • Portakal suyu, özellikle her gün yemekle birlikte içildiğinde, hücresel oksitlenmeyi büyük ölçüde azaltarak yaşlanmayı yavaşlatmaktadır ve pek çok hastalığı önlemektedir.
bardakta portakal suyu ve yanında dilimlenmiş portakallar
  • Portakal suyunu et, mercimek ve jambonlu sandviçle beraber tüketmenizi öneriyoruz,; çünkü demir bu şekilde vücut tarafından çok daha iyi sindirilir. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan insanların bolca portakal suyu içmesi önerilmektedir.
  • Portakaldaki C vitamini, dokularınızı sağlıklı tutmaktan sorumlu olan kolajen üretimine yardımcı olmaktadır.

Portakal Suyunun Faydaları

Sindirim sistemi: Çeşitli araştırmalar, portakal suyunun sindirim işlemini kolaylaştırdığı için mide için de çok önemli olduğunu göstermiştir.

Gastrit ve gastroduodenal ülserler: Öğünler arasında portakal suyu içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, vücudunuzdaki mide asidi fazlalığı da ortadan kalkacaktır. Bu şekilde ülseri tedavi edebilirsiniz.

Karaciğer: Öğünler arasında portakal suyu içmek, kötü durumdaki karaciğerin neden olduğu sindirim bozukluğunu ve karındaki şişkinliği ortadan kaldırabilir.

İshal ve kabızlık: Portakal suyu, bağırsakların işlevini düzenleme yeteneğine sahiptir.

tuvaletini yapan bir kişi karnını tutuyor

Boşaltım sistemi: Portakal suyu, önemli oranda alkalileştirme özelliğine sahiptir. Bu içecek asitleri çözer, böbreklerde kalan ve böbrek taşına neden olan maddeleri atmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kanı da temizler.

Gut veya artrit: Ürik asit, gut veya artrit sorunu olan insanların eklemlerinde biriktiğinde ağrıya neden olmaktadır. Her gün portakal suyu içmek, bu durumla savaşmanıza yardımcı olur.

Diyabet: Portakal suyu, Tip2 Diyabet hastaları için önerilmektedir; çünkü içinde az miktarda şeker bulunur ve vücuttaki fazla şekerin düzenlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca içinde bulunan C vitamini, bu hastalığın neden olduğu enfeksiyonları, yaraları veya görme sorunlarını en aza indirir.

şeker küplerinin arasında diyabet yazısı

Yaşlanmayı önleyici tedaviler: Portakal, sahip olduğu antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin etkilerine karşı oldukça etkili bir tedavi sunar. Portakal suyu, yaşlanmayla ilişkili olarak vücutta ortaya çıkan sorunları önleyebilmektedir.

Damar sertliği: Portakal suyu kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece pıhtı oluşumunun üstesinden gelerek damar sertliğini önler.

Hipertansiyon: Portakal suyu kan dolaşımını iyileştirir, yüksek kan basıncı ve hipertansiyon gibi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

Sağırlık: C vitamininin sağırlığı önleyebileceği kanıtlanmıştır.

Görme kaybı: C vitamini, katarakt ve görme kaybına neden olabilen diğer göz hastalıklarının oluşumunu önleyebilmektedir.

Kanser: C vitamini, kanser önleyici tedavilerde önemli bir yere sahiptir.

Yan Etkiler

Tüm gıdalar gibi, portakal suyu içerken de aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekir. Fazla portakal suyu içmek, bazı insanlarda cilt sorunlarına veya migrene neden olabilir. Bu tür bir sorun yaşarsanız, tükettiğiniz miktarı mutlaka kontrol etmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.