Her Gün Portakal Suyu İçmenin Faydaları

Portakal suyu böbrek taşlarının oluşumunu önleyebilen sitratlar açısından zengindir. Bu meyve suyu aynı zamanda hesperidin gibi kalp krizi riskini %19 azaltma yeteneğine sahip flavanoidler de içermektedir. Anlayacağınız gibi, her gün portakal suyu içmenin pek çok faydası vardır.

Doğal portakal suyu “kötü” kolesterol seviyelerinin yanı sıra kan basıncını da azaltabilir ve bunun sonucunda kalp-damar sorunlarını önler. Benzer bir şekilde, soğuk algınlığını önlemek için ideal olan C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda mükemmel bir bağırsak sistemine sahip olmanıza yardımcı olur. Sabah kalkar kalkmaz portakal suyu içmek sizi enerji dolu hissettirecektir ve günün geri kalanında çok iyi bir ruh haline sahip olmanızı sağlayacaktır.

Diğer Tavsiyeler

  • Taze portakal suyunu aç karnına içmek, onun atıkları elimine etmesi ve bağırsak hareketlerini iyileştirmesi nedeniyle vücudunuzu temizlemek için çok iyi bir yöntemdir.
  • Her gün portakal suyu içtiğinizde obezite riskini en az %14 oranında azaltırsınız.
  • Portakal suyu, özellikle her gün yemekle birlikte içildiğinde, hücresel oksitlenmeyi büyük ölçüde azaltarak yaşlanmayı yavaşlatmaktadır ve pek çok hastalığı önlemektedir.

portakal-C-vitamini

  • Portakal suyunu et, mercimek ve jambonlu sandviçle kombine etmenizi öneririz, çünkü demir bu şekilde çok daha iyi bir şekilde asimile edilmektedir. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan insanların bolca portakal suyu içmesi önerilmektedir.
  • Portakaldaki C vitamini, dokularınızı sağlıklı tutmaktan sorumlu olan kolajen üretimine yardımcı olmaktadır.

Portakal Suyunun Özellikleri

Sindirim Sistemi

Çeşitli araştırmalar portakal suyunun işlevlerini düzenlemedeki yeteneği sayesinde mideniz için çok önemli faydalar sağladığını göstermektedir.

Gastrit ve Gastroduodenal Ülserler

Öğünler arasında portakal suyu içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, bu vücuttaki mide asidi fazlalığını hafifletmektedir. Bu aynı zamanda ülserleri tedavi etmeye de yardımcı olabilmektedir.

Karaciğer

Öğünler arasında portakal suyu içmeniz durumunda kötü bir karaciğerin neden olduğu zayıf sindirimi, karında şişkinliği ve gıdadaki fermantasyonu önlemek mümkün olmaktadır.

İshal ve Kabızlık

idrar-yaparken-ağrı

Portakal suyu bağırsakların işlevini düzenleme yeteneğine sahiptir.

Hazımsızlık

Suda seyreltilmiş portakal suyu içmek, onun bozukluklara neden olan kalıntıları elimine etmeye yardımcı olması nedeniyle zayıf sindirimle ilişkili sorunları iyileştirmede oldukça etkildir.

Üriner Sistem

Portakal suyu önemli alkalileştirme özelliğine sahiptir. Bu, onun asitleri çözmesi ve böbreklerde kalan ve böbrek taşına neden olanlara engel olması nedeniyle kanınızı temizlemek için arzu edilmektedir.

Gut veya Artrit

Ürik asit, gut veya artrit sorunu olan insanların eklemlerinde biriktiğinde bolca ağrıya neden olmaktadır. Her gün portakal suyu içmek bu bileşeni elimine edecektir ve bu insanların durumu önemli ölçüde iyileşme gösterecektir.

Diyabet

Diabetes

Portakal suyu Tip II Diyabet hastaları için önerilmektedir, çünkü az miktarda şeker içermektedir ve vücuttaki fazla şekerin düzenlenmesine yardımcı olan idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca, C vitamini içeriği bu hastaların, hastalığın neden olabileceği sonuçları (örneğin enfeksiyonlar, yaralar veya görme sorunları) minimize etmesine yardımcı olacaktır.

Yaşlanmayı Önleyici Tedaviler

Portakal, sahip olduğu antioksidan özellikleri sayesinde, bu serbest radikallerin etkilerine karşı oldukça etkili bir tedavidir. Portakal suyu bol miktarda içildiğinde yaşlanmayla ilişkili olarak vücudu etkileyen unsurları tersine çevirebilmektedir.

Damar Sertliği

Portakal suyu kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece pıhtı oluşumunun üstesinden gelerek damar sertliğini önleyebilir.

Hipertansiyon

Portakal suyu, kan dolaşımını iyileştirerek yüksek kan basıncında ve hipertansiyonda önemli bir azalma sağlar.

Sağırlık

C vitamininin sağırlığı önleyebileceği kanıtlanmıştır.

Görme Kaybı

C vitamini katarakt ve görme kaybına neden olabilen diğer göz hastalıklarının oluşumunu önleyebilmektedir.

Kanser

C vitamini, kanser önleyici tedavilerde önemli bir yere sahiptir.

Kontrendikasyonlar

Tüm gıdalarda olduğu gibi, portakal suyu da örneğin alerjiler veya bağırsakla ilişkili sorunlar gibi sağlığınıza zarar verici etkiler göstermediği sürece aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Fazla portakal suyu içmeleri durumunda cilt sorunları veya migrenle karşılaşabilen bazı insanların tüketimlerini kontrol etmeleri gerekir. Bu, her insanın kendi tolerans seviyesine bağlı bir durumdur.