Karaciğer Büyümesinin 6 Belirtisi

Karaciğer tüm vücudu temizleyen organdır ve vücudun tek başına işleyemediği toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Karaciğer Büyümesinin 6 Belirtisi

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Hepatomegali veya karaciğer iltihabı olarak da bilinen durum; karaciğer büyümesi sonucu ortaya çıkar. Buna ek olarak, karaciğer büyümesinin çok çeşitli belirtileri vardır.

Günümüzde bu hastalık oldukça yaygındır. Bu durumu nasıl tespit edeceğinizi bilmek için bugünkü yazımızı okumanızı öneriyoruz. Hadi başlayalım!

Karaciğerin görevleri nelerdir?

karaciğer

Karaciğer vücudu toksinlerden arındırmaktan sorumludur. Karaciğerin bazı görevleri aşağıdaki gibidir:
 • Toksinlerden arındırma
 • Farklı enfeksiyon türlerine karşı mücadele etmek
 • Vitamin ve enerji depolanması
 • Sindirim aktivitesi için gerekli olan safra maddesini salgılamak
 • Kanı temizlemek.

Karaciğer büyümesi ne anlama gelir?

Hepatomegali olarak da bilinen karaciğer iltihabı sadece karaciğerin büyümesi anlamına gelmez. Ayrıca karaciğer, birçok komplikasyona yol açabilecek normal sınırlarını aşmış olduğu anlamına da gelir. Aynı zamanda, diğer organlar da karaciğer hastalandığında sanki tüm vücut hasar görmüş gibi çalışmayı bırakır.

Karaciğerin iltihaplı olup olmadığını anlamak kolay olmasa da, sorun daha da kötüleşmeden önce vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat ederek hastalığı ilk safhalarda tespit edebilirsiniz.

1. Ağrı

karnı ağrıyan kadın

Başlangıçta ağrı çok hafif olsa da, gün geçtikçe daha da şiddetlenir. Bu acıyı karakterize eden şey konumudur. Karaciğer büyümesinden kaynaklanan ağrı her zaman karnınızın sağ üst kısmındadır.

2. Ateş

Ateş, enfeksiyonlar, virüsler veya bakteriler nedeniyle vücudunuzun sağlığında bir değişiklik meydana geldiğini gösterir. Eğer ateşiniz düşmüyorsa, bu; vücudunuzda bir şeylerin doğru gitmediği anlamına gelir. Eğer karaciğer büyümesi sorununuz varsa belirli aralıklarla ateşlenmeniz normaldir.

Bu yazımızı da okuyun:

Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek

3. Sarılık

gözlerin sararması

Sarılığın karaciğer sağlığınızla bağlantısı vardır. Karaciğeriniz hasta ise, derinizin ve gözlerinizin sararmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu işarete de dikkat edin.

4. Mide bulantısı

Karaciğerin vücudunuzun işleyemediği toksinleri ve maddeleri ortadan kaldırmaktan sorumlu olduğunu unutmayın. Karaciğeriniz düzgün çalışmazsa, aşırı miktarda yağı, tuzu, unu ve hatta çok baharatlı yiyecekleri sindirmek zor olacaktır. Bunun sonucunda da, mide bulantısı ve genel bir rahatsızlık hissi yaşayabilirsiniz.

5. Dışkı

tuvalette oturan kişi

Dışkı ve idrarı inceleyerek vücudun sağlık durumu hakkında bilgi edinilebilir. Hoş bir görünüm olmasa da, birkaç saniyeliğine durup gözlemlemek iyi bir fikirdir. Karaciğer görevini yerine getiremediğinde, dışkınızın rengi açık, hatta beyaz olabilir. Aynı zamanda, idrarın rengi de çok koyu olabilir ve asidik özelliğe sahip olabilir.

6. Ağızda kötü bir tat

Vücuttan atılması gereken toksinler ve maddeler yüzünden ağzınızın tadı değişebilir. Bu durumun sonucunda da, ağzınızda kökü bir koku ve kötü bir tat meydana gelir.

Karaciğer büyümesinin nedenleri nelerdir?

Karaciğer, vücudunuzdaki tüm süreçlerle bağlantılı olan bir organ olduğundan karaciğer iltihaplanmasının birçok olası nedeni vardır:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hepatitten kaynaklanan enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • İlaç zehirlenmesi
 • Yağlı karaciğer
 • Aşırı kilolu olmak

Karaciğer büyümesi nasıl tedavi edilir?

Karaciğer büyümesi, tedavi edilmesi imkansız bir hastalık değildir. Uygun bir diyetle birlikte, düzenli egzersiz yaparak ve alkol tüketiminden kaçınarak eski haline geri getirilebilir.

Karaciğerinizi rahatlatmak için bazı doğal tedavi yöntemleri

1. Kara hindiba çiçeği

kara hindiba çayı

Kara hindiba, vücudunuzdaki aşırı toksinleri gidermeye yardımcı olan arındırıcı özelliklere sahiptir:
 • 50 gram kara hindibayı, 1 fincan (120 ml) su ile birlikte bir kaba koyun.
 • En az 15 dakika boyunca kaynatın.
 • Isıyı düşürün ve birbirine karışmasını bekleyin.
 • Kara hindibaları sudan alın ve kalan suyu için.

Bu çayı günde 3 ila 4 kez içebilirsiniz.

2. Demirhindi

Demirhindi vücudu arındırmak için mükemmel bir yöntemdir.

 • 500 gr kabuklu demirhindiyi alın ve yarım litre su ile birlikte bir tencereye koyun.
 • En az 20 dakika kaynatın.
 • Demirhindileri sudan alın ve içeceği soğumaya bırakın.

Bu çayı bütün gün içebilirsiniz. Karaciğer sağlığınızın iyileştiğini fark edeceksiniz.

3. Limon suyu

bir kase limon suyu

Limon, vücudunuzu temizlemeye ve karaciğer sağlığınızı korumaya yardımcı olacak idrar söktürücü özelliklerle doludur ve sindirime yardımcı olur:
 • 4 adet büyük limonun suyunu sıkın
 • Limon suyunu kavanozda yarım litre su ile karıştırın.
 • Aç karna için.

Tüm bu önerileri göz önünde bulundurarak vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer herhangi bir gelişme olduğunu fark etmezseniz durumunuza teşhis koyması, gerekli testleri yapması  ve tedavi etmesi için bir doktora görünmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.