Limon Suyunun 6 Şaşırtıcı Faydası

Eğer limon suyunun asidi size fazla geliyorsa suyla karıştırmayı ve stevia ya da başka tatlandırıcılarla birlikte içmeyi deneyin.
Limon Suyunun 6 Şaşırtıcı Faydası

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Evde sıkılmış taze limon suyu elde etmesi çok kolay, yapması basit ve sağlığınız için harika bir içecektir. Her gün içmeye başlamadan önce özellikle limon suyunun içeriğinde ne gibi medikal özellikler barındırdığını hep birlikte öğrenelim.

Çok sayıda sağlık problemi günlük hayatımıza bu basit alışkanlığı ekleyerek iyileştirilebilir. Denemeye hazır olun!

Limon Suyunun Hazırlanışı

limonlar2

Limon suyu bütün limonun sıkılarak içindeki öz suyunun çıkarılmasıyla elde edilir.

Faydalı özelliklerini daha da artırmak için her zaman organik limon seçmenizi ve ayrıca içerdiği besin zenginliğinden dolayı kabuğunu da tariflere dahil etmenizi öneririz.

Eğer limonunuz organik değilse kabuğunu ayırmakta fayda var çünkü böcek zehiri ve benzeri kimyasal maddeler içeriyor olabilir. 

Tüm bir limonu kullanacaksanız tek yapmanız gereken;

  • Limonu dört parçaya bölün.
  • Mikserinize koyun.
  • Bir bardak su (200 ml) ile birlikte karıştırın.
  • Sonra sıvıyı süzerek ayırın ve işte limon suyunuz hazır.

Eğer limonu kabuğuyla birlikte dahil ettiyseniz içeceğin tadı normal limonun asitli aromasının yanında ayrıca biraz da acı bir kıvamda olacaktır.

Dilerseniz bu karışıma doğal tatlandırıcı ekleyebilirsiniz fakat normal şeker eklemekten kaçınmaya çalışın çünkü şeker limonun doğal faydalarını bastıracaktır.

1. Güçlü bir antioksidan

Limon suyu güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin vücuda verebileceği zararlı etkilerden korunmaya yardımcı olur.

İçerdiği bol miktarda C vitamininin yanı sıra flavonoid ve betakaroten gibi maddeler de bulunur.

Serbest radikaller kötü alışkanlıklardan, zayıf beslenmeden, çevreden yayılan kirletici maddelerden ve stresten kaynaklanır.

Antioksidan bakımından zengin gıdalar tükettiğiniz takdirde hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz hem de yaşlanma etkilerini geciktirerek daha güzel bir görünüş kazanırsınız.

2. Vücudunuzu temizler

Limon dünyadaki en iyi vücut temizleyici gıdalardan bir tanesidir. Vücudunuzun her türlü toksinden arınmasına yardım eder.

Aynı zamanda sindirim sisteminizi dolaylı yoldan etkileyen karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarınızın iyileşmesine yardımcı olur.

Limonda bulunan kalsiyum ve potasyum vücutta sıvı tutmaya karşı savaşa yardımcı olur, böbreklerinizin yeteneklerini artırır ve kan akımını temizler.

3. pH dengenizi ayarlar

limon-3

Kendisi de asidik olmasına rağmen limon suyu midedeki aşırı asiditenin dengelenmesine yardımcı olur ve hem kan akımındaki hem de genel olarak tüm vücuttaki pH değerinin arttırılmasını sağlar.

İster kötü beslenmeden kaynaklı olsun ister duygusal gerginlikten ya da çevreden gelen kirli maddelerden, vücudunuz fazla asidik olduğu zaman çeşitli hastalıkların etkilerine karşı daha zayıf bir hale gelir.

Hatta bazı araştırmalar göstermiştir ki limonun özellikle düşük pH değerinden ya da asiditeden kaynaklanan kanserlere karşı risk azaltma etkileri vardır.¹

4. Kalbi korur

Limon bol miktarda C vitamini, hesperidin, rutin ve çeşitli bir çok antioksidan içermektedir.

Bunlar damarların ve arterlerin esnekliğinin artırılmasını sağlar, böylece yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, varis, basur ve damar sertliği gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

5. Kilo vermenize yardım eder

limonata

Limon suyu kilo vermek için yapılan diyetler için ideal bir tamamlayıcıdır çünkü metabolizmayı harekete geçirir ve fazla yağların eritilmesine katkıda bulunur.

Bu, vücutta sıvı tutumunun önüne geçme yeteneği ve sağladığı detoks desteği ile birleştiği zaman aynı anda hem sağlığınızı iyileştirir hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Bunun da sebepleri içerdiği C vitamini, pektin ve kafein ile açıklanabilir.

Bunlara ek olarak, limon suyu içmek gayet tatmin edicidir ve özellikle yemeklerden önce tükettiğiniz zaman iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olur.

6. Sindirim sistemini güçlendirir

İster çayın içine bir kaç damla ekleyin, ister yemeklerden önce limon suyu olarak için, isterseniz de salatanızın sosuna dahil edin.

Her şekilde limon suyunun sindirim sisteminize birçok olumlu etkisi vardır.

Limon suyu mide ekşimesinin önüne geçer, vücudunuzun yağ ve proteinleri sindirmesini kolaylaştırır, ve iştahınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Limon suyunu her türlü salata ya da sosta sirkenin alternatifi olarak kullanabilirsiniz. Hatta sıcak yemeklere ya da fırında pişirdiğiniz yemeklere dahil edebilirsiniz. Hatta ve hatta az miktarda tatlılarınıza bile ekleyebilirsiniz.

Son olarak, limon suyunu yemeklerinize eklediğiniz zaman vücudun demir emilimine ve doğal yollardan anemiyle savaşmasına da yardımcı olmuş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kim, J., Jayaprakasha, G. K., Uckoo, R. M., & Patil, B. S. (2012, February). Evaluation of chemopreventive and cytotoxic effect of lemon seed extracts on human breast cancer (MCF-7) cells. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22056335


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.