Metabolizmanızı Güçlendirip Kolayca Kilo Verin

Kahvaltı ettiğiniz zaman metabolizmanız aktifleşir ve vücudunuz kalori yakmaya başlar. Ayrıca tokluk hissi verdiği için anksiyete ve benzeri nöbetleri de ortadan kaldırır.
Metabolizmanızı Güçlendirip Kolayca Kilo Verin
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yediğimiz yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesini sağlayan kimyasal reaksiyonlara metabolizma denir, bu enerji hücrelerin ve organların düzenli işlemesi için gereklidir. Eğer metabolizmanızı güçlendirirseniz ve aktifleştirirseniz vücudunuzu kilo vermeye teşvik edersiniz. Çünkü aktif metabolizmanın bu süreci tükettiğiniz kalorilerin en etkili biçimde yakılmasını sağlar.

Çok fazla yemeyen insanlar bazen hareketsiz bir hayat yaşarlar, sağlıksız yiyecekler tüketirler ve tiroid gibi çeşitli rahatsızlıklar deneyimlerler. Bu tür bireylerin metabolizmaları yavaş olduğu için vücut şeker, yağ ve kalorileri kolayca işleyemez ve yağ, selülit birikimi veya kilo artışı görülür.

İyi haber ise günlük alışkanlıklarınızı biraz değiştirerek metabolizmanızı canlandırabileceğiniz ve böylece yavaş metabolizma yüzünden aldığınız kiloları verebileceğinizdir. Şimdi, metabolizmanızı güçlendirmek istiyor musunuz?

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları

sağlıklı kahvaltı

Bir çok insan yavaş metabolizma yüzünden kilo alır, çünkü beslenme alışkanlıkları zayıftır. Şeker ve yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin kilo aldırdığı doğrudur ama aynı zamanda belli yemek yeme/beslenme alışkanlıkları kilonuzu ve metabolizmanızın işleyişini etkileyebilir.

Metabolizmanızı güçlendirmek istiyorsanız, işe öncelikle kahvaltı etmenin önemini kavrayarak başlamalısınız. Bir çok insan kahvaltıyı atlama hatası yapar: ya zaman ayırmazlar ya da böylece kilo vereceklerine inanırlar.

Aslında, kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve metabolizmayı aktifleştirdiğinden dolayı gün içinde düzenli işlemesini sağlar. 

İyi bir kahvaltının önemi

Metabolizmanızı güçlendirmek ve kilo vermek istiyorsanız, düzenli kahvaltı etmelisiniz. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu hep söylenir ve bu doğrudur da; kahvaltı ettiğiniz zaman metabolizmanız aktifleşir, vücut erkenden kalori yakmaya başlar. Böylece günün ilerleyen saatlerinde tokluk hissi duyarsınız ve anksiyete ile stres benzeri sıkıntılardan korunursunuz.

Bunları söylemişken eklemeden geçmeyelim: Kahvaltınızı uyandıktan sonra en fazla bir saat içinde yapmaya özen gösterin, çünkü bu bir saatin ardından metabolizmayı güçlendirme özelliğini kaybeder.

İyi bir kahvaltı yumurta gibi protein, meyveler gibi antioksidan ve tahıl, sebze gibi lifli yiyeceklerden oluşmalıdır.

Günde bir kaç kere yemek yiyin

meyve salatası

Metabolizmayı güçlendirmenin bir diğer yolu günde en az 5 kez sağlıklı yemekler yemek. Yeterince yemediğiniz zaman vücut savunma mekanizmasını devreye geçirir ve besin eksikliğinden dolayı kalorilerin büyük kısmını tutar.

Bu yöntemin metabolizmayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Gün içinde küçük porsiyonlarla iyi yemek metabolizmanın sürekli çalışmasını ve besleyici öğelerin işlenmesini sağlar.

Düzenli egzersiz yapın

İyi egzersiz sağlıklı kalmak, metabolizmayı güçlendirmek ve kilo vermek için anahtardır. Eğer amacınız metabolizmayı güçlendirmekse kardiyovasküler egzersizlerle direnç egzersizlerini (ağırlık kaldırmak vb.) kombine etmeniz gerekli. 

Bilimsel çalışmalar her gün 40 dakika egzersiz yapmanın metabolizmayı güçlendirmek için gerekli olduğuna işaret ediyor.

Bol su için

su içmek

Vücudunuzun nem dengesini korumak metabolizmayı güçlendirmek için çok önemlidir. Bol bol su içtiğinizde vücudunuz temizlenir ve toksinlerden arınır. Böylece vücutta yağ birikimi engellenmiş olur. Bilimsel çalışmalar, su içtikten sonraki bir saat içerisinde metabolizmanın %30 güçlendiğini ve 24 kalori yaktığını ortaya koymuştur. 

Acı baharatlı yiyecekler yiyin

Acı baharatlı yiyecekler vücudu ısıttığı için enerji üretimini arttırır ve yağların yakılmasını hızlandırır. Diyetinize köri, arnavut biberi, karabiber, kimyon, zerdeçal gibi baharatlar ekleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tim Morris. (2003). Breakfast. Gastronomica3(3), 67–71. https://doi.org/10.1525/gfc.2003.3.3.67
  • Zarrinpar, A., Chaix, A., & Panda, S. (2016, February 1). Daily Eating Patterns and Their Impact on Health and Disease. Trends in Endocrinology and Metabolism. Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.tem.2015.11.007
  • Egan, B., & Zierath, J. R. (2013, February 5). Exercise metabolism and the molecular regulation of skeletal muscle adaptation. Cell Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2012.12.012
  • Stookey, J. D., Constant, F., Popkin, B. M., & Gardner, C. D. (2008). Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity16(11), 2481–2488. https://doi.org/10.1038/oby.2008.409
  • Xue, Y., He, T., Yu, K., Zhao, A., Zheng, W., Zhang, Y., & Zhu, B. (2017). Association between spicy food consumption and lipid profiles in adults: A nationwide population-based study. British Journal of Nutrition118(2), 144–153. https://doi.org/10.1017/S000711451700157X

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.