Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin 5 İpucu

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin 5 İpucu
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Genel sağlığınızı iyileştirmek ve etkili bir şekilde kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmak gerekir. Yavaş bir metabolizma kilo vermeyi zorlaştırır.

İşte bugünkü yazımızda metabolizmanızın maksimum hızda çalışması için yardımcı olacak bazı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Bu ipuçlarını takip ederek, metabolizmanızı her hücrenizde kimyasal süreçlerle birlikte artırabilirsiniz. Daha hızlı bir metabolizma, herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmasanız bile, daha hızlı kilo vermenize ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Metabolizmanızı hızlandırmak, vücudunuzun gün boyunca işlemek için harcadığı enerji miktarı olan bazal metabolizmanın doğru işlemesidir.

Vücudunuz kas tutmak için, yağı korumak için ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla,   kas kütleniz fazla ve yağ kütleniz az olduğunda metabolizmanız  hızlanacaktır. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz .

1. Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Kas yapın

metabolizmanızı hızlandırmak

Kas yapmaya yardımcı olmak için kuvvet antrenmanı gereklidir. Bu antrenman, aerobik egzersiz ile eşit derecede önemlidir.

Kas yapmak için spor ekipmanı kullanarak ağırlık kaldırmalısınız ya da şınav ve mekik yardımı ile güç egzersizi yapmalısınız. Üstelik bunları koşmak, bisiklete binmek ya da yüzmek gibi kalp egzersizleriyle destekleyebilirsiniz.

Hareket etmediğiniz zaman bile kaslarımız, yüksek enerji seviyelerini talep ettiği için kalori yakar. Böylece, kas kütlesini artırarak, bazal metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu da vücudun gün boyunca daha fazla kalori yakmasını sağlar.

2. Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin HIIT’in önemi

metabolizmanızı hızlandırmak için HIIT

HIIT, yüksek yoğunluklu aralıklara dayalı bir antrenmandır. HIIT antrenmanı,  yüksek yoğunluklu aralıklar hâlinde aerobik aktiviteyi hedefler .

  • Örnek vermek gerekirse, aralıklarla sprint yapabilir ya da maksimum hızda bisiklet çevirebilirsiniz.

Yüksek yoğunluklu seviyelerde egzersiz yapmak kalori yakmak için harika bir yoldur. Çünkü normal aerobik egzersiz, enerji harcamak için yeterli olmaz çünkü vücudunuz rutine alışır ve daha az kalori yakar. Bu nedenle, HIIT antrenmanındaki yüksek yoğunluklu aralıklar vücudunuzu daha fazla enerji kullanmaya zorlar.

3. Metabolizmanızı hızlandırmak için sık yiyin

Metabolizmanızı hızlandırmak için yemekler arasındaki süreyi azaltmanız gerekir. Yemek yemeden çok uzun vakit geçirirseniz, kan şekeri seviyeleriniz düşer ve bu da yorgunluk ve daha yavaş bir metabolizma yaratır.

  • Bu nedenle, daha sık yemek, sindirim sisteminizin daha uzun süre ve sık olarak aktif hale gelmesine yardımcı olur. Bu da metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.
  • Her birkaç saatte bir avuç fındık ya da bir parça meyve yeterlidir.

Aynı şekilde, sık sık yemek iştahınızı azaltır, bu da öğünleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bunu yaparak, kalori alımınızı azaltabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

4. Yemeklerinize bir dokunuş katın

acı biber

Biber, kırmızı biber ya da acı biber gibi baharatlı yiyecekler, kapsaisin olarak adlandırılan bir maddeyi içerir. Bu bileşen, baharatlı yiyecekler yerken terlemenizin sebebidir. Ancak dahası var:

  • Kapsaisin, vücudun olgunlaşmamış yağ hücrelerini öldürmesine yardımcı olarak vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.
  • Baharatlı yiyecekleri daha sık yemeniz kilo vermenize ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

5. Proteinleri öncelik haline getirin

Sindirim sistemimiz yüksek proteinli yiyecekleri parçalamak ve emmek için yüksek yağlı ya da şekerli gıdalardan daha fazla zamana ve enerjiye ihtiyaç duyar.  Hatta, vücudunuzun bunları emmek için proteinlerden aldığı kalorinin % 20 ila 30’unu yakması gerekir.

Öte yandan, karbohidratlar sadece emilim için tüketilen enerjinin % 5-15’ini talep etmektedir. Aynı şekilde, vücudunuz yüksek miktarlarda karbohidrat içeren yiyecekleri yağ olarak depolarken, proteinler kas kütlesi oluşturmak için kullanılır.

Yüksek proteinli bir diyet, başlangıçta belirtildiği gibi kas inşa etmenize yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García Luna, P. P., & López Gallardo, G. (2007). Evaluación de la absorción y metabolismo intestinal. Nutricion Hospitalaria22(SUPPL. 2), 5–13. https://doi.org/10.1016/j.neuropharm.2014.09.011
  • Kawada, T., Hagihara, K. I., & Iwai, K. (1986). Effects of capsaicin on lipid metabolism in rats fed a high fat diet. Journal of Nutrition116(7), 1272–1278.
  • McArdle, W. D., Katch, F. I., & Katch, V. L. (2004). Transferencia energética durante el ejercicio en el ser humano. In Fundamentos de fisiología del ejercicio (pp. 128–146). Mc Graw Hill – interamericana.
  • Heydari, M., Freund, J., & Boutcher, S. H. (2012). The effect of high-intensity intermittent exercise on body composition of overweight young males. Journal of Obesity. https://doi.org/10.1155/2012/480467

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.