Koşmak Negatif Duygularla Savaşmamıza Yardımcı Olur

Koşmak, endorfin üretmemize, stresle mücadelemize ve bedenlerimizin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca ter atarak da birçok toksinden kurtuluruz.
Koşmak Negatif Duygularla Savaşmamıza Yardımcı Olur

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Fiziksel sağlığımız için koşmak oldukça faydalı bir etkinliktir. Koşmanın aynı zamanda birçok psikolojik yararları da olduğunu biliyor muydunuz?

Koşmak, maruz kaldığımız kalıcı olumsuzluklara karşı savaşmamızı sağlar. Bizi, üzgün, karanlık, olumsuzluk dolu insanlar yapan birçok şey vardır. Bunlar; rutin, kötü anlar ve kötü koşullar gibi şeyler olabilir.

Olumlu olmak isteriz. Fakat, yapmayı düşündüğümüz şeylerin çoğunu yapmayız. Çoğu zaman da, yapmamız gereken şeyleri  yapmayız. Peki ya, dışarı çıkıp koşmayı deneseydik?

Koşmak zihinsel engellerden kurtulmamızı sağlar

çığlık atan kadın

Eğer yaratıcı bir işiniz varsa zihinsel engeller sizin için kötüdür. Bu, üzerinde çalıştığımız pek çok projede de geçerlidir. Yeni fikirlere ve hayal gücüne ihtiyaç duyarız. Ancak, çeşitli nedenlerle zihinsel engellere sahip olabiliriz.

Bu engeller size öfke, anksiyete, stres ve hatta depresyon gibi duygular yaşatabilir. Sonuçta, depresyon negatif duyguların bir görüntüsüdür.

Bu sorunu çözmenin bir yolunu bulmamız gerekmektedir. Ne hissettiğimizi gizlemek ve yüzümüze sahte bir gülücük oturtmak istemeyiz. Bunu yapmak için, koşun. Kaç kere kendinizi kötü hissettiğinizde diğer insanlar koşuya gitmenizi söyledi?

Gerçek şu ki, zihinsel açıdan kötü bir yerdeyken buradan ayrıldığımızda daha iyi hissetmeye başlarız.

Eğer koşarsak, bu kötü zihinsel durumdan kurtulma yeteneğimizi güçlendiririz. Egzersiz kanımızı hareketlendirir. Kanımız da vücudumuzun her yerine oksijen taşır. Bu, üzerimize yapışan stres ve anksiyeteden kurtulmanıza yardımcı olur.

Koşu bizi fiziksel ve zihinsel olarak yorar. Bu şekilde, negatif duygularımız kaybolur. Onların yerine başka sakin ve olumlu duygular gelir. Bu nedenle, mümkün olduğunca sık koşmalıyız.

Duygularınızı düzenler

Her zaman bizi sıkıştıran pasif işler tarafından çevriliyiz. Bunlar da bizi zihinsel olarak yorar. Ayrıca, zehirli insanlarla da savaşmamız gerekebilir. Her zaman bir yerlerde böyle bir insan vardır ve duyguları bulaşıcı olabilir.

Bununla ilgili bir şeyler yapmak gerekmektedir. Koşu bize duygularımızı düzenleme gücünü verir.

Birçok kişi işten önce koşuya gitmek ister. Bu iyidir, çünkü kahvaltıdan önce koşmak iştahımızı artırır. Ayrıca, güne çok fazla enerji ve iyi bir ruh hali ile başlamamızı sağlar. Bu şekilde, gün başlamadan önce hazır oluruz.

kelebek

İşten döndükten sonra, akşama doğru koşmayı tercih edenler de vardır. Bu şekilde, gün boyunca biriken tüm stresten kurtulabiliriz. Ayrıca böylelikle daha iyi uyuyabiliriz.

Ne zaman koştuğunuz önemli değildir, önemli olan koşmanızdır. Bedeniniz ve zihniniz bundan fayda görecektir.

Spor yapmak ve mutluluk

Hiç kendinize daha fazla çalışan insanların neden daha mutlu olduğunu sordunuz mu? Onların gülümsemeleri ve genelde mutlu olmaları daha yaygındır.

Bunun nedeni, zihin ve vücutlarının olumsuzluk ile dolmak için zamanları olmamasıdır. Bunların hepsinden de fiziksel egzersizle kurtulurlar.

Tıpkı sizin gibi, onlar da gün içinde sorunlar yaşarlar. Ayrıca hayatlarını kolaylıkla tersine çevirebilecek her türlü duruma maruz kalırlar. Fakat egzersiz yoluyla, her şeyi farklı görmeyi öğrenirler.

Böylelikle zihniniz daha net olur ve çabucak sonuçlara varmazsınız.

Kötü bir şey olduğunda, kötü başlayan şeylerin sonuçlarının da kötü olacağını düşünürüz. Bunun böyle olacağından emin misiniz?

yeni uyanan kadın

Koşmak daha mutlu ve daha iyi bir ruh halinde olmanıza yardımcı olur. Sadece bu da değil, duygularınızı daha kolay bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur. Koşmak aynı zamanda zihnimizi açmaya ve yaratıcılığımızı artırmaya yardım eder.

Sadece duygularınız değil, aynı zamanda işiniz, aileniz ve arkadaşlarınız da size teşekkür edecektir. Çok daha olumlu olacağınızı göreceksiniz. Öte yandan, üzüntü, anksiyete, stres veya depresyona neden olan duygulara da hoşgörü göstereceksiniz.

Artık bu duygulara karşı etkili bir şekilde direneceğinizi biliyorsunuz. Haydi gidin koşun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cordero, A., Masiá, M. D., & Galve, E. (2014). Ejercicio físico y salud. Revista Espanola de Cardiologia. https://doi.org/10.1016/j.recesp.2014.04.007
  • Aparicio Garcia-Molina, V. A., Carbonell Baeza, A., & Delgado Fernández, M. (2010). Revisión. Beneficios de la actividad física en personas mayores. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad Física y Del Deporte. https://doi.org/ISSN: 1577-0354
  • Rosés, J. M., & Pujol, P. (2006). Hidratación y ejercicio físico. Apunts Medicina de l’Esport. https://doi.org/10.1016/S1886-6581(06)70013-5

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.