Günde 1 Saat Koşmak Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar

Koşmak, rahatlatıcı olmasının yanı sıra, vücudunuzdaki kan dolaşımını da geliştirerek bütün vücudunuz için faydalar sağlar.
Günde 1 Saat Koşmak Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Egzersiz yapmak sizin için çok faydalıdır ve kimse bunu inkar edemez. Özellikle koşmak harika bir kardiyo egzersizidir. Bunun yanında, günde 1 saat koşmak gerçekten yaşamanızı iyileştirebilir ve ömrünüzü uzatabilir. O zaman ne bekliyorsunuz? Hadi dışarı çıkın ve koşmaya başlayın!

Günde 1 Saat Koşmak Sağlığınız için Faydalıdır

Koşu yapmak çok modadır. Sizler de parkta, sokakta, maratonda koşan insanlar görmüşsünüzdür. Ancak muhtemelen bilmediğiniz şey şudur ki; günde 1 saat koşmak ömrünüzü uzatabilir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, koşucuların erken ölüm riski % 25-40 oranında daha düşüktür. Çalışmaya göre, günde bir saat koşmak hayatınıza 7 yıl katabilmektedir.

Eğer matematiksel olarak hesaplarsanız, bir ay boyunca pazartesiden cumartesiye kadar koşan bir kişi hayatına 168 saat ya da bir hafta ömür eklemektedir. Bu alışkanlığı 1 yıl yaparsanız, 12 hafta daha yaşarsınız. Sonuçta, bu basit bir hesaplamadır: Cumartesiye kadar koştuğunuz her hafta için, her aya 1 hafta fazladan ekleyin.

Bir koşucunun yaşam süresini koşmayan bir kişi ile karşılaştırdığınızda koşmayanlar koşuculardan 3 yıla kadar daha az yaşar. En iyi şey ise, o anda ne kadar hızlı veya ne kadar uzun süre koştuğunuz önemli değildir.

Artık koşmanın mucize bir gençleştirici olmadığını hepimiz biliyoruz; çünkü elbette ki hepimiz sonunda yaşlanacağız. Fakat bu alışkanlığın uzun vadede sizin için iyi olabileceğini bilmek çok güzel bir şeydir.

Ayrıca, çalışmanın diğer ilginç bir bulgusu da, koşmanın avantajlarının bisiklete binmek ya da yürümek ile aynı olmadığıdır. Bunlardan herhangi biri sizin için iyi olsa da, uzun ömürlülüğünüz üzerinde aynı olumlu etkiyi yapmazlar.

Tabii ki, koşmanın faydalarından yararlanmak istiyorsanız, sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmalı, sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Spor yapmak birçok yönden sizin için iyidir ve her bir egzersiz türünün yaşam sürenizi uzattığından emin olamasak bile, hala daha fazlasını keşfediyoruz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Haftalık olarak yapmanız gereken egzersiz miktarı

Koşmanın Avantajları Nelerdir?

koşan çift saatine bakan kadın

Günde 1 saat koşmak, ömrünüzü uzatmaya ek olarak, vücudunuza başka birçok fayda sağlar. Kilo vermenize, dayanıklılığınızı artırmanıza, daha çevik ve esnek bir hale gelmenize yardımcı olan koşunun diğer avantajları şunlardır:

1. Kıkırdaklarınızı iyileştirir

Bazı insanlar koşmanın dizleriniz için kötü olduğunu ve ayaklarınızı yere vurmanın kıkırdak dokunuzu yıprattığını düşünür; fakat koşmak aslında tam tersi bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak koşan kişilerin artritten muzdarip olma riski daha düşüktür.

2. Duyuşunuzu iyileştirir

duymakta zorlanmak

Kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir; ancak bunun bilimsel bir temeli vardır. Koştuğunuzda, kulaklarınız da dahil olmak üzere kanın tüm vücutta dolaşımını sağlamış olursunuz. Eğer kulaklarınız ihtiyaç duyduğu besin maddelerini de alırsa, daha iyi duyarsınız.

3. Acı eşiğinizi yükseltir

Haftada birkaç kez koşan kişiler, koşmayan kişilere göre acı ile daha iyi baş edebilirler. Burada sadece bacak yaralanmalarından söz etmiyoruz; vücudun diğer bölgelerinden de bahsediyoruz. Baş ağrıları, dişçi süreçleri ve iğne vurulmak, koşucular için o kadar da ağrılı süreçler değildir.

4. Cildinizi iyileştirir

aynada yüzüne bakarken gülen kadın

Koşu, toksinlerin ter ile salınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, sıkı çalıştığınız için sizi daha fazla nemlendirmeye zorlar. Günde 1 saat koşmak, daha sağlıklı ve genç bir cilt için idealdir.

5. Kaslarınızı yeniler

Koşu sadece kıkırdak için değil; aynı zamanda kaslarınız için de faydalıdır. Günümüzde bile insanlar belli bir yaştan sonra kas kütlesinin kaybolduğunu düşünmektedir. Ancak koşan insanlar yeni kas kütlesi oluşturabilirler; çünkü egzersiz, bunu yapan hücrelerin üretimini hızlandırır.

6. Rahatlatıcıdır

rahat uyumak

Bir koşuyu bitirdiğinizde yorgun; ama aynı zamanda mutlu ve rahat olursunuz. Örneğin iş yerinde zor bir gün geçirdiyseniz veya bir şey hakkında endişeliyseniz, yapabileceğiniz en iyi şey orta veya yoğun bir egzersizdir.

7. Kemiklerinizi güçlendirir

Eğer egzersiz rutininize orta veya yüksek yoğunluklu egzersizler eklerseniz, kemik yoğunluğunuzu artırırsınız. Böylece daha sonraki yıllarda kırık riskini ve osteoporozu azaltabilirsiniz. Günlük olarak bir saat koşarsanız, kemikleriniz daha güçlü ve daha sağlam olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Maribí Pereira. (2017). Los factores neurotróficos y el ejercicio físico y mental | ISEP.
  • Payne, C. (2016). Revista Española de Podología Carrera descalza y minimalista , una comprensión. Revista Española de Podología. https://doi.org/10.1016/j.repod.2016.05.007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.