Anksiyeteye Sebep Olan 5 Şaşırtıcı Durum

Günlük yaşantımızın bir parçası olan birçok aktivitemiz ve içinde yaşadığımız çevre endişeye neden olabilir, ama bunlar hakkında düşünmeyiz bile. Bu probleme bir çözüm bulmak için onları nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek iyi bir fikir olacaktır.
Anksiyeteye Sebep Olan 5 Şaşırtıcı Durum

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Anksiyete, aşırı endişe ve güvensizlik olarak nitelendirilir. Basitçe, sizi çevreleyen her şeyden şüphe duymanıza sebep olur.  Bu da yetmezmiş gibi, gelecekte sürekli kötü şeylerin olacağına inanırsınız.

Bu, acil durumlara karşı vücudun normal tepkisidir, mutlu ve üzgün anlarla bağlantılıdır. Ayrıca, bu içgüdüsel durumun birincil görevi hayatta kalmadır.

Neyse ki, anksiyete ile başa çıkmamıza yardımcı olabilecek teknikler var. Anksiyeteden muzdarip olan bazı kişiler, aşırı kontrolcü davranıyor olabilirler veya aşırı yemek yiyor olabilirler.

Ayrıca, çok endişeli olunduğunda veya konsantre olmaya ihtiyaç duyduğumuzda çikolata veya tatlı ihtiyacı hissetmek de çok yaygın. Aşağıda anksiyeteye sebep olabilecek, sizi şaşırtacak bazı şeylerden bahsedeceğiz.

1. Çok fazla dinlenmek

Eğer anksiyeteden muzdaripseniz genelde vaktinizi koltukta geçirirsiniz veya şok edici haberler aldığınızda uyursunuz. Bunun nedeni, bilgiyi işleme koyacak zamanınızın olmaması ve içinde bulunduğunuz durumda çok fazla zaman harcamanızdan kaynaklanmaktadır.

Dahası, hareketsiz bir yaşam anksiyete geliştirme riskini de arttırmaktadır. Klinik araştırmacıların çoğu, kötü sağlık durumu ve fiziksel aktivitedeki azalmanın diğer tetikleyici faktörler olduğu konusunda hemfikir.

Eğer egzersiz yaparsanız, problem iyiye gidecektir. Başka bir öneri de, aile üyelerini ve arkadaşlarınızı ziyaret etmektir. Yani temel olarak, yatak-koltuk rutininizden çıkmanız gerekiyor. Keşfedecek bir dünyamız var ve onun içinde yapılacak bir çok şey var!

2. Şehirde yaşamak

gökdelen ve şehir

Evet, siz buna inanmasanız bile, kentsel yaşam, sürekli bir yerlere yetişme ve koşuşturma gerçekten sınırlarımızı zorlayabilir. Eğer gürültü ve insanlar sizi etkilemiyorsa, şehrin havasına dikkat etmelisiniz. Bunu söylememizin nedeni, çevre kirliliğinin de anksiyeteye sebep olabilmesidir. Çalışmalar gösteriyor ki, kırsal kesimde yaşayanların kentte yaşayan insanlara göre anksiyete eğilimi daha düşüktür.

Fakat yine de, kirliliğe ilişkin bu gerçeğin sebebi ve sonucu arasındaki ilişki kesin olarak ispatlanamamıştır. Araştırmacılar, kirlilikten kaynaklanan serbest radikal seviyelerinin bu bozukluğun nedeni olabileceğini düşünmektedirler.

Bu anksiyete ile başa çıkmanın iyi bir seçeneği haftasonu şehirden uzak bir tatile çıkmaktır. Bir günlüğüne bile olsa, farklı bir ortama gitmek size iyi gelecektir. Ayrıca, yavaşlamak da sizin için harikalar yaratabilir.

3. Ekonomik problemler ve kötü bir çevrede yaşamak

Avrupa Nöropsikofarmakoloji Koleji tarafından yapılan çalışma inanılmaz sonuçlara ulaşmıştır. Buçalışma, kentlerde, düşük sosyoekonomik koşullarda yaşayan kadınların anksiyeteye sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak, bu durum erkekleri o kadar etkilememektedir.

Ayrıca, ekonomik açıdan istikrarlı fakat savaştan dolayı parçalanmış bölgede yaşayan kadınlar anksiyeteye eğilimli olmaya devam etmektedir.

Üstelik, topluluklarda çalışan kadınlar muhtemelen bu anksiyete sebebiyle bu işi yapıyor. Kadınların mahallelerdeki topluluklarda erkeklerden daha fazla katılım göstermesinin nedeni bu olabilir. Kadınlar çevrenin güvensizliğini hissettiklerinde endişeleri de artar. Bu nedenle de anksiyete gelişir.

4. Çok hızlı yemek yemek

Hızlı yemenin anksiyeteye sebep olduğunu düşünmek ironiktir ve hatta bunun depresyona neden olabilmesi de gariptir.

The British Journal of Pharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, bir grup kemirgeni çok yağlı bir diyetle 4 ay besledikten sonra, standart diyetle beslenen ikinci bir gruba kıyasla, yağlı diyete sahip olan grupta sinirlilik ve ilgisizlik görüldüğü saptanmıştır.

Daha önce yağlı diyetle beslenmiş olan farelere daha sonra standart bir diyet verildi ve anksiyete ve depresyon semptomları kayboldu. Eğer yağı çok fazla tüketiyorsanız, yediğiniz miktarı azaltmanız ve sağlıklı bir diyet izlemeniz gerekir. Bunu yaparak, daha sağlıklı beslendiğinizde sinirlilik hissinin azaldığını göreceksiniz.

5. Gürültülü yerlerde yaşamak

Anksiyete aynı zamanda günlük gürültüden, mesela fabrikadan gelen seslerden veya sürekli bağıran çocuk seslerinden de kaynaklanabilir. Siz inanmasanız bile, bu tip gürültüler midenizin bulanmasına ve baş ağrısına sebep olabilir.

Eğer günlerinizi bu tip yerlerde geçiriyorsanız, huzur bulabileceğiniz sessiz yerler bulmaya çalışın. Yola yakın bir yerde, havaalanı veya metro yakınında yeni bir eve taşındıysanız ve problem yaşamaya başladıysanız, üstte bahsettiğimiz sebeplerden dolayı bunu yaşıyor olabilirsiniz.

Biliyoruz ki muhtemelen tekrar taşınamayacaksınız, ancak yine de gürültüye dayanmaktan başka bir seçenek aramanızı öneririz. Örneğin, yoga yapabileceğiniz çok fazla gürültü olmayan bir park bulabilir misiniz?

yoga yapan kadın

İşte sıkıntılar, çocuklara veya eşinize bakmak, gürültülü bir çevre ile birleştiğinde çok fazla gelecektir. Anksiyete de sinirlilik ile ilişkili olacaktır. Boş zamanlarımızda bir şey yapmaya konsantre olduğumuzda, huzura ve sessizliğe ihtiyacımız vardır.

Anksiyeteyi oluşturan bu şaşırtıcı sebeplerden biri ile baş etmeye çalışıyorsanız, durumunuzu değiştirebilecek seçenekleri belirlemelisiniz. Belki durumu tamamen değiştiremezsiniz fakat kesinlikle adaptasyon ve değişim arasında bir denge kurabilirsiniz.

Kısaca, anksiyete şehrin koşuşturmasından, yüksek seslerden ve çok fazla dinlenmek gibi beklenmedik şeylerden kaynaklanıyor olabilir. Sağlığınıza iyi bakın, huzurlu yaşayın ve dengeli bir beslenmeye sahip olun. Vücudunuzun tepkisi, içinde neler olduğunun bir sonucudur.

Eğer çok sıklıkla gergin oluyorsanız, bir probleme sahip olma ihtimaliniz olasıdır. Bununla baş edebilmek için gerekli önlemleri alın ve doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.