Günde 500 Kalori Yakmanın 21 Yolu

Günde 500 Kalori Yakmanın 21 Yolu

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Eğer zayıflamak için bir türlü doğru yolu bulamıyorsanız, bunun sebebi hala alışkanlıklarınızı yeterince değiştirmemiş olmanızdır. Günde 500 kalori yakmanın 21 yolunu anlattığımız bu makaleye bir göz atın. Hiçbir şey imkansız değildir. Gelin kendinize ve bu yöntemlere bir şans verin.

Günde 500 Kalori Nasıl Yakılır

Aktif Olun

Günde 500 kalori yakmak için vereceğimiz ilk tavsiye, bütün gününüzü bilgisayarın ya da televizyonun önüne oturarak geçirmemeniz olacaktır.

Mesela telefonla konuşurken, odanızın ya da ofisinizin içinde yürüyün veya bacaklarınızı ve ayaklarınızı kafanızda çalan şarkının ritmine göre oynatın.

Kuru Yemiş Tüketirken Dikkatli Olun

Özellikle de eğer büyük bir kasenin içine koyuyorsanız, kuru yemiş tüketirken dikkatli olun. Araştırmalara göre, kuru yemişin porsiyonu ne kadar büyük olursa o kadar fazla yiyoruz.

Kuru yemiş kalbiniz için yararlı olsa da, büyük miktarda kalori içerir. Örneğin bir avuç dolusu cevizde 175 kalori bulunur. Eğer kuru yemiş tüketmeyi çok seviyorsanız fıstığı tercih edin; çünkü aynı miktar fıstık sadece 80 kalori içerir.

ceviz fındık kabuklu badem

Televizyonun Önünde Yemek Yemeyin

Bir çalışmaya göre, televizyonun önünde yemek, neredeyse 300 kalori daha fazla almanıza sebep oluyor. Çünkü ne yediğinize dikkat etmiyor oluyorsunuz.

Bunun yerine, televizyon kapalı bir şekilde bir masaya oturup yiyin ve arkasından bir film izlemek yerine, bu fırsatı bir yürüyüşe çıkarak değerlendirin.

Salatalar en sağlıklı besinlerdir, değil mi? Evet; ama sadece bir yere kadar. Eğer içine et, peynir, pastırma, kuruyemiş, mayonez, kızarmış karides vb. koyarsanız, yüksek miktarda kilo almanıza sebep olabilirler. Salata, içinde dört ya da daha az malzeme varsa düşük kalorilidir.

Daha Küçük Tabaklar Kullanın

Alışık olduğunuzdan daha küçük boyutlarda bir tabak kullanın. Böylece daha az yemek koymuş olacaksınız. Eğer tabağınızdaki her şeyi bitirmeniz gerektiğini öğrenerek büyüdüyseniz, küçük tabaklar sizin daha az yemenize yardımcı olacaktır.

etli sebzeli yemek

Şekersiz ve Küçük Boy Kahveler Tercih Edin

Kahve zincirlerinde satılan kahve boyları olması gerektiğinden çok daha büyüktür. Bu kahveleri özellikle de köpükle ya da çikolatayla sipariş ederseniz, bir bardağı ortalama 670 kalori içeren bir kahve içmiş olursunuz.

Atıştırmalarınızı Sayın

Patates cipsini ya da kurabiyeyi gerçekten seviyorsanız, katı bir şekilde yasak olmalarına gerek yok. Günde 5 parça kurabiye yiyip paketin geri kalanını saklayabilirsiniz.

Büyük bir kase dolusu cips iyi bir fikir değildir; çünkü bir bakmışsınız, bütün kaseyi yiyip bitirmişsiniz… Çünkü cips, aşırı derecede bağımlılık yapan çok lezzetli bir atıştırmalıktır.

Masadan Uzak Bir Yere Servis Edin

Kalabalık aileler eskiden kocaman makarna ya da et yemeklerini masaya koyarak yemeklerini yerdi. Bu da aslında sizin tekrar tekrar servis yapmak istemenize yol açar. Ancak, eğer tabakları mutfakta doldurup masaya getirirseniz, yemeye devam etme arzunuzun azaldığını göreceksiniz.

kalabalık aile yemeği

Kokteyllere “Hayır” Diyin

Kokteyllerin tek bir bardağında bile şerbet, krema, kutulanmış meyve suları ve şeker vardır. Bu da demek oluyor ki, bir bardak kokteyl bize neredeyse 800 kaloriye mal oluyor. Bu gibi içeceklerden kaçının ve narenciye suları gibi doğal meyve sularına yönelin.

Daha Az Makarna Yiyin

Sossuz bir makarna tabağı 220 kalori içerir. Ancak, daha fazla “lezzet” eklemek isterseniz bu sayı 5 katına çıkabilir. Ayrıca tam tahıllı makarnaları tercih etmenizde fayda vardır.

Tek Seferde Daha Az İnsan Davet Edin

Eğer yemeğinizi yediden fazla kişiyle yerseniz porsiyonunuz mutlaka daha büyük olacaktır. Bunun sebebi ise, evinizde normalden fazla insan olursa, yetmeyeceğini düşünüp normalin iki veya üç katı yemek yaparsınız.

Tabağınızı Bitirmeyin

Diyetisyenlere göre, tabağınızın %25’ini yemeden bırakmalısınız. Kalanı ertesi gün öğle yemeğinde yiyebilirsiniz ya da köpeğinize verebilirsiniz.

Küçük Bir Menü Sipariş Edin

Örneğin hazır gıda restoranlarında size seçiminizi büyütmeyi isteyip istemediğinizi sorarlar. Bu, sağlığınız için kötü bir şeydir. Aynı şey bazı restoranlarda da yaşanır. Patates kızartması ve tatlı tabağınızı paylaşmak, daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Meyveli Buzlu İçeceklerden Vazgeçin

Bu tarz içecekler çok lezzetli ve çok ferahlatıcı olabilir. Ancak aynı zamanda yüksek miktarda kalori içerirler. İçinde muz, süt ve şeker olan büyük bir bardak en az 800 kalori’ye sahiptir. Bunların yerine meyve suyunu tercih edebilirsiniz.

tarçınlı sütlü içecek

“Gizli” Yağlara Dikkat Edin

Yemekleri yağ yerine, su ya da et suyu ile hazırlamak daha iyi bir tercihtir. Çünkü her yemek kaşığı yağ 124 kalori içerir. Bu da, günde 500 kalori limitinizin dörtte biri demektir.

Uykunuzdan Fedakarlık Yapmayın

Son bir araştırmaya göre, günde 7 saatten az uyuyan insanlar daha fazla yemek yiyor. Mesela şekerleme yapmaktan vazgeçtiğinizde, bunun yerine bir şeyler atıştırıyorsunuz. Dengeli uyuyarak, yaklaşık 100 kalori’den kurtulmuş olabilirsiniz.

Misafir Ağırlayın

Süpermarkete gitme, yemek yapma, temizlik, masayı hazırlamak vb. gibi görevler çok kalori yakmanızı sağlar. Bu nedenle evinize insanları davet etmek, kendinizi o dondurmayla “ödüllendirmek” için harika bir fikirdir.

Meşrubatlara Hayır Diyin

Şekerli bir içeceğin bir bardağı neredeyse 200 kalori içerir. İki ya da üç tane içerseniz, günde 500 kalori limitinizi çoktan aşmış olursunuz. Susuzluğunuzu dindirmek için sudan daha iyi hiç bir şey yoktur.

Kendinizi Daha Az Yemekle Doyurun

Midenizi daha az yemek için kandırmak mümkündür. Örneğin, öğle yemeği veya akşam yemeğinde daha azla doyabilmek için, önce kalorisi düşük bir çorba için.

Belirtilere Dikkat Edin

Mideniz tatmin olduğu zaman bazı sinyaller gönderir. Bu sinyallere kulak vermek iyi bir fikirdir. Tabağa bakmak yerine ilk olarak vücudunuza bakın, size uygun zaman geldiğinde durmanızı söyleyecektir.

Şekersiz İçecekleri Tercih Edin

Çay içerken içine birkaç kaşık şeker ekliyorsanız, bu kilo almanıza neden olabilir. Stevya gibi diğer doğal tatlandırıcıları tercih edin ya da çayınıza daha az şeker koymayı alışkanlık haline getirin.

çaydanlık şekersiz çay

Görüntüler Quinn Dombrowski, Iain Buchanan, Clemens v Vogelsan, Bev sykes, midiman, Josep Ma Rosell, Matt ve Selina’nın izinleriyle kullanılmıştır.

This might interest you...
Kilo Vermek İstiyorsanız Tüketmeniz Gereken 7 Yiyecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İstiyorsanız Tüketmeniz Gereken 7 Yiyecek

Güvenli ve dengeli bir şekilde kilo vermenin mucizevi yöntemleri yoktur. Yediklerinize dikkat ederek ve spor yaparak, fazlaca çaba göstermeniz gere...  • Bellisle, F., Drewnowski, A., Anderson, G. H., Westerterp-Plantenga, M., & Martin, C. K. (2012). Sweetness, satiation, and satiety. the Journal of Nutrition142(6), 1149S-1154S.
  • Blass, E. M., Anderson, D. R., Kirkorian, H. L., Pempek, T. A., Price, I., & Koleini, M. F. (2006). On the road to obesity: television viewing increases intake of high-density foods. Physiology & behavior88(4-5), 597-604.
  • Cao, M., Zhu, Y., Sun, F. et al. Short sleep duration is associated with specific food intake increase among school-aged children in China: a national cross-sectional study. BMC Public Health 19558 (2019). https://doi.org/10.1186/s12889-019-6739-8.