Günde 500 Kalori Yakmanın 21 Yolu

10 Ocak, 2015

Eğer zayıflamak için bir türlü doğru yolu bulamıyorsanız, bu alışkanlıklarınızı hala yeterince değiştirmemiş olmanızdan kaynaklanıyor. Günde 500 kalori yakmanın 21 yolunu anlattığımız bu makaleye bir göz atın. İmkansız değil, bir şans vermeye değer.

Günde 500 Kalori Nasıl Yakılır

Aktif Olun

Bütün gününüzü bilgisayarın ya da televizyonun önüne oturarak geçirmeyin. Telefonla konuşurken mesela, odanızın ya da ofisinizin içinde yürüyün veya bacaklarınızı ve ayaklarınızı kafanızda çalan şarkının ritmine göre oynatın.

Kuruyemiş Yemeyin

Özellikle de eğer büyük bir kasenin içindelerse. Araştırmalara göre, porsiyon ne kadar büyük olursa o kadar fazla yiyorsunuz. Kuruyemiş kalbiniz için yararlı olsa da, büyük miktar da kalori içeriyorlar. Bir avuç dolusu ceviz 175 kalori içeriyor! Eğer onları çok seviyorsanız, fıstığı tercih edin çünkü aynı miktar fıstık sadece 80 kalori içeriyor.

calories2

Televizyonun Önünde Yemek Yemeyin

Bir çalışmaya göre, televizyonun önünde yemek fazladan neredeyse 300 kalori daha fazla almanıza sebep oluyor, çünkü ne yediğinize dikkat etmiyor oluyorsunuz. Bunun yerine, televizyon kapalı bir şekilde bir masaya oturup yiyin ve arkasından bir film izlemek yerine bu fırsatı bir yürüyüşe çıkarak değerlendirin.

Salatalar en sağlıklı besinler, değil mi? Evet, ama sadece bir yere kadar. Eğer içine et, peynir, pastırma, kuruyemiş, mayonez, tempura vb. koyarsanız, yüksek miktarda kilo almanıza sebep olabilirler. Dört malzemeye kadar salata güvenlidir.

Daha Küçük Tabaklar Kullanın

Alışık olduğunuzdan daha küçük boyutlarda bir tabak kullanın. Böylece daha az yemek koymuş olacaksınız. Eğer tabağınızdaki her şeyi bitirmeniz gerektiğini öğrenerek büyüdüyseniz, bu sizin daha az yemenize yardımcı olacak.

SONY DSC

Ekspreso’yu Seçin

Marketlerde satılan kahve boyları olması gerektiğinden çok daha büyük. Onların sadece bir bardağı bile, eğer köpükle ya da çikolatayla sipariş ederseniz, 670 kalori içeriyor.

Atıştırmalarınızı Sayın

Patates cipsini ya da kurabiyeyi gerçekten seviyorsanız, katı bir şekilde yasak olmalarına gerek yok. Günde 5 parça kurabiye yiyip paketin geri kalanını saklayabilirsiniz. Büyük bir kase dolusu cips iyi bir fikir değil, çünkü bir bakmışsınız bütün kase bitmiş… Çünkü cipsler aşırı derecede bağımlılık yapan çok lezzetli şeyler.

Masadan Uzak Bir Yere Servis Edin

Eskiden, aileler kocaman makarna ya da et ziyafetlerinin önüne oturup yemeklerini yerdi. Bu sizin tekrar tekrar servis yapmak istemenize yol açar. Ancak, eğer tabakları mutfakta doldurup masaya getirirseniz, yemeye devam etme arzunuzun azaldığını göreceksiniz.
calories4

Kokteyllere “Hayır” Diyin

Tek bir bardağı bile şerbet, kremalı katkılar, kutulanmış meyve suları ve şeker içeriyor. Bu da demek oluyor ki neredeyse 800 kalori’ye denk. Bunun gibi içeceklerden kaçının ve narenciye suları gibi doğal meyve sularına yönelin.

Daha Az Makarna Yiyin

Tek bir tabağı (sossuz) 220 kalori içeriyor. Ancak, eğer daha fazla “lezzet” eklemek isterseniz bu sayı 5 katına çıkabilir. Tam tahıllı erişteleri tercih edin.

Tek Seferde Daha Az İnsan Davet Edin

Eğer yemeğinizi yediden fazla kişiyle yerseniz porsiyonunuz mutlaka daha büyük olacaktır. Bunun sebebi ise, evinizde normalden fazla insan olursa yetmeyeceğini düşünüp normalin iki veya üç katı yemek yaparsınız.

Tabağınızı Bitirmeyin

Bir kilo verme uzmanına göre, tabağınızın %25’ini yemeden bırakmalısınız. Kalanı ertesi gün öğle yemeğinde yiyebilirsiniz ya da köpeğinize verebilirsiniz.

Küçük Bir Menü Sipariş Edin

Örneğin fast food restoranlarında size seçiminizi büyütmeyi isteyip istemediğinizi sorarlar. Bu sağlığınız için kötü bir şeydir. Aynı şey bazı restoranlarda da yaşanıyor. Patates kızartması ve tatlı tabağınızı paylaşmak, daha az miktar kalori almanıza yardımcı olur.

Meyveli Buzlu İçeceklerden Vazgeçin

Çok lezzetliler ve yaz mevsiminde çok ferahlatıcı olabiliyorlar ama aynı zamanda yüksek miktarda kalori içeriyorlar. İçinde muz, süt ve şeker olan büyük bir bardak en az 800 kalori’ye sahip. Bunların yerine meyve suyunu tercih edin.

calories6

“Gizli” Yağlara Dikkat Edin

Yemekleri yağ yerine su ya da et suyu ile hazırlamak daha iyi bir tercih, çünkü her yemek kaşığı yağ 124 kalori içeriyor.

Uykunuzdan Fedakarlık Yapmayın

Son bir araştırmaya göre, günde 7 saatten az uyuyan insanlar daha fazla yemek yiyor. Mesela şekerleme yapmaktan vazgeçerseniz bunun yerine bir şeyler atıştırabilirsiniz. Uyuyarak 100 kalori’den kurtulursunuz.

Misafir Ağırlayın

Süpermarkete gitme, yemek yapma, temizlik, masayı hazırlamak vb. gibi görevler çok kalori yakmanızı sağlar, bu yüzden de evinize insanları davet etmek, kendinizi o dondurmayla “ödüllendirmek” için harika bir fikir.

Meşrubatlara Hayır Diyin

Şekerli bir içeceğin bir bardağı neredeyse 200 kalori içeriyor. İki ya da üç tane içerseniz, bu limitleri aşmış olursunuz. Susuzluğunuzu dindirmek için sudan daha iyi hiç bir şey yok.

Kendinizi Daha Azıyla Doyurun

Midenizi daha az yemek için kandırmak mümkündür. Örneğin, öğle yemeği veya akşam yemeğinde daha azla doyabilmek için önce kalorisi düşük bir çorba için.

Belirtilere Dikkat Edin

Mideniz tatmin olduğu zaman bazı sinyaller gönderir. Bu sinyallere kulak vermek iyi bir fikirdir. Tabağa bakmak yerine ilk olarak vücudunuza bakın, size uygun zaman geldiğinde durmanızı söyleyecek.

Şekersiz İçecekleri Tercih Edin

Çay içerken içine birkaç kaşık şeker ekliyorsanız bu kilo almanıza neden olabilir. Stevya gibi diğer doğal tatlandırıcıları seçin ya da çayınıza daha az şeker koymayı alışkanlık haline getirin.

calories8

Görüntüler Quinn Dombrowski, Iain Buchanan, Clemens v Vogelsan, Bev sykes, midiman, Josep Ma Rosell, Matt ve Selina’nın izinleriyle kullanılmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir