Akşam Yemeği Yemek Kilo Aldırır Mı?

Akşam Yemeği Yemek Kilo Aldırır Mı?
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Akşam yemeği, diyetinizi ve haliyle kilonuzu belirleyen önemli bir andır. Kötü beslenmek veya gece geç saatlerde yemek, vücudun doğrudan yağ depolamasına neden olur. Bu saatlerde vücudunuz enerji harcamaz ve kalorileri yakmaz.

Bu nedenle, günlük kalorilerinizin büyük bir kısmını günün ilk yarısında almalısınız.

Kilonuzu korumak veya kilo verebilmek için beslenme programınıza neleri ekleyip neleri çıkaracağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için çok uygun bir söz vardır; ” Sabah krallar gibi, öğlen nispeten doygun, akşam ise ihtiyatlı yemek yiyin.”

Aldığınız kalorileri kontrol altında tutmak, doğal kilo vermenin en büyük sırrıdır. Bu şekilde yaşam, hatta uyku kaliteniz bile artacaktır. Bu yüzden bu sözü aklınızdan çıkarmayın.

Akşam yemeği gerçekten de kilo aldırır mı?

Kesinlikle hayır. Kilo aldıran şey, geceleri yapılan kötü beslenmedir. Maalesef bu, hepimizin neredeyse her gün düştüğü bir hatadır. Sebepleri de genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Sabahları, kararında veya az yemek yiyip, akşam eve döndüğünüzde, yorgunluk ve stresi atmak için buzdolabında ne varsa yemeye çalışmak. Ve ilk bulduğunuz şeyi yemeniz demek, çoğu zaman çok yağlı ve kalorili besinleri yemek demektir.
 • Bazen, işiniz veya sorumluluklarınız gereği, çok hızlı kahvaltı eder, hatta bazen kahvaltıyı es geçersiniz. Öğle yemeğinde de bir iki lokma yedikten sonra, akşam çok acıkmış halde eve döner ve buzdolabına ”saldırmak” istersiniz. Bu da kilo almaya neden olan başka bir kötü alışkanlıktır.
 • Geç yemek. Bazen eve geç gelir, başka işlerle meşgul olup yemeği unutursunuz. Ve yemek saatiniz yatma saatinizle neredeyse aynı zamana denk gelir. İşte asıl yapmamanız gereken şey budur. En iyisi yatmadan en geç iki saat önce yemektir. Böylece vücudunuz sindirimi tamamlamış olur.

Gece yememeniz gerekenler

Günün bu saatlerinde yemekten kaçınmanız gereken yiyecekler vardır. Çünkü bunlar hem çok kalorilidir, hem de hazmı zordur. Bu yiyecekler kilo almanıza neden olmakla kalmaz, uyku kalitenizi de düşürür.

Aşağıdaki listede yer alan yiyeceklerle beraber, ağır, kızarmış ve yağlı yiyeceklerden, gazlı veya kafeinli içeceklerden de kaçınmanız gerekir.

Sandviçler

Bunu bir defadan daha fazla yapmışsınızdır. Bu, kolay bir yiyecektir. Üstelik, içine koyduğunuz malzemelere göre ”diyet” yemeği bile olabilir. Ama unutmamanız gereken şey, akşam yemeğinde fazla ekmek yemenin önerilmediğidir.

Özellikle de karbonhidrata karşı hassasiyetiniz varsa, ekmek düzgün sindirilemez ve vücutta kolesterol olarak birikmeye başlar.

Kıvırcık salata

Şaşırtıcı olabilir, ama kıvırcık, içerdiği zor çözünen lifler yüzünden hazmı zor olan bir yiyecektir. Gece yediğiniz kıvırcık salata size gaz ve şişkinlik olarak geri dönecektir. Geceleri hafif olsun diye salata yemek çok yaygın bir harekettir. Domates salatası yapıp yanında biraz da protein almak daha akıllıca ve doyurucu olacaktır.

Soğan ve Sarımsak

Bunları gece asla çiğ olarak yemeyin. Midenin gece bunları sindirmesi mümkün değildir ve sizi rahatsız edecektir.

Makarna, pilav ve pizza

Bunlarda aşırıya kaçmamaya özen gösterin ve hep küçük porsiyonlar halinde tüketin. Sebzelerden alacağınız karbonhidrat, pilav ve makarnadan alacaklarınızdan çok daha iyidir. Ama az yediğiniz sürece bir sorun olmayacaktır.

Akşam yemeğinde ne yemeliyim?

Akşam yemeği bir günün son öğünü olduğundan, günlük besin ihtiyaçlarınızı dengelemenizde yardımcıdır. Bu nedenle, sebzeleri akşam yemeğine dahil etmekte fayda vardır.

 • Izgara veya sotelenmiş sebzeler, çorba, sebze çorbasının yanında somon veya hindi, az yağlı yoğurt gibi yiyecekler, akşam yemeği iyi birer seçim olur.

Diyet akşam yemeği örnekleri

 • Mantar sote ve az yağlı peynirli omlet. Yanında bir dilim karpuz veya kavun.
 • Mozzarella peynirli ve karidesli domates salatası. Yanına biraz somon ve kızarmış ekmek.
 • Kabak çorbası ve mezgit. Bir elma ve ballı yoğurt.

Eğer akşam yemeği yemezsem ne olur?

Öğün atlamak etkili değildir. Daha fazla stresli olmanıza ve bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olur. Akşam yemeği yememek demek, kan şekerinizin düşmesi demektir. Bu da hipoglisemiye ve kalori alımınızın azalmasına neden olur. Sağlığınızı kötü yönde etkileyeceğinden öğün atlamanızı tavsiye etmiyoruz.

Akşam yemeğinden sonra en uygun tatlı nedir?

Taze veya kurutulmuş meyveler (ikincisinin hazmı daha kolaydır) ve az yağlı yoğurt.

Ne zaman akşam yemeği yemeliyim?

Yatmadan iki saat önce.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Medline Plus. Trastornos del metabolismo de los carbohidratos.   medlineplus.gov/spanish/carbohydratemetabolismdisorders.html
 • Clínica Mayo. Nutrition and healthy eating.                                                                          mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/whole-grains/art-20047826?p=1
 • Universidad de Georgia. Facultad de Ciencias de la Familia y del Consumidor. Reduciendo la grasa y el colesterol. spock.fcs.uga.edu/ext/pubs/fdns/FDNS-E-SP-62a.pdf
 • Obesity (Silver Spring). 2011 Oct;19(10):2006-14. doi: 10.1038/oby.2011.48. Epub 2011 Apr 7.
  Greater weight loss and hormonal changes after 6 months diet with carbohydrates eaten mostly at dinner.
 • Fundación Española de la Nutrición. Lechuga. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/lechuga.pdf
 • The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 105, Issue 6, June 2017, Pages 1351–1361, https://doi.org/10.3945/ajcn.116.151332

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.