Patlıcan ile Kilo Vermek İster misiniz?

Patlıcan yüksek su içeriği, lifli dokusu ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur ve beslenme düzeniniz için harika bir seçenektir.
Patlıcan ile Kilo Vermek İster misiniz?
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Patlıcan mutfakta çok çeşitli kullanımı olan sebzelerden birisidir ve  lezzetli olduğu için insanlar patlıcanı pek çok yemeğin yanında severek kullanırlar. Peki, patlıcan ile kilo vermek de mümkün deseydik?

Patlıcan, kabuğunun içinde sağlığınız için bir hazine saklayan Hindistan kökenli bir sebzedir. Siz de patlıcan ile kilo vermek istiyorsanız, size harika bir diyet önermek istiyoruz: patlıcan suyu.

Patlıcanın faydaları

patlıcanlar
 • Bu sebze sindirime yardımcı olup içerdiği yağ emilimini önleyen saponin sayesinde bir yandan da vücut yağını azaltır.
 • Selülitle savaşır.
 • İltihap önleyicidir.
 • Hücrelere saldıran serbest radikalleri azaltır.
 • Çekirdeklerindeki lifler sayesinde kabızlığa iyi gelir.
 • Karaciğer ve safra kesesi için çok iyidir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Vücuda kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor ve demir sağlar.

Patlıcan ile kilo vermek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, patlıcan saponin diye adlandırılan, yağ emilimini çok ciddi miktarda azaltan bir madde içeriyor. 

Diyetisyenler de patlıcan suyu içmeyi öneriyorlar.

Bu su, bir yandan idrar söktürücü görevi görüp böbrek işlevlerini arttırırken bir yandan da vücudu arındırır. Ayrıca çekirdeklerindeki lif sayesinde, bağırsak fonksiyonlarını da geliştirip kabızlığa ve huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir.

Ana öğününüzü yemeden önce bir bardak patlıcan suyu içmek, yağ emilimini ortadan kaldırmak için önerilen bir yöntemdir.

Bunun dışında, kilo verebilmek için yağ oranı düşük şekilde beslenmeli ve günde en az yarım saat egzersiz yapmalısınız.

Patlıcan suyu kilo vermeye yardımcı olan harika bir sebzedir ama eğer düzgün beslenmezseniz tek başına hiçbir işe yaramaz.

Patlıcan suyu hazırlanışı

patlıcan suyu

Her şeyden önce, unutmamanız gereken bir şey var: patlıcan çiğ yenmez. Yemeden önce pişirmeniz gerekir çünkü vücut için zararlı olan solanin adında bir alkaloid içerir.

Eğer çiğ olarak yerseniz karın ağrısı ve baş ağrısı çekersiniz. Pazarda patlıcan seçerken, daha sert olanlarını seçmeye özen gösterin.

Malzemeler

 • İrice bir patlıcan
 • Yarım litre su
 • Bir limonun suyu

Yapılışı

 1. Patlıcanı soyup ufak parçalara bölün.
 2. Ardından, yarım litre soğuk su dolu bir kaba koyup birkaç saat bekletin. Eğer isterseniz bunu bir gün önceden yapabilirsiniz; böylece ertesi sabaha hazır olur. Yeterince beklettikten sonra kaynatarak pişirin. En az 15 dakika kaynatın.
 3. Su kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyin.
 4. Altını kısıp 10 dakika demlendirin.
 5. Ardından blendırdan geçirip, suyunu ve sebzesini yumuşak ve iyi karışmış bir püre haline getirin.

Unutmayın, bu patlıcan suyu diyet yaptığınız günlerde ana öğününüzden 15 dakika önce içilmelidir.

İstediğiniz sıklıkta limon ekleyebilirsiniz çünkü tadı biraz acı olduğundan içmesi zor olabilir. Limon, tadını çok daha kolaylaştıracaktır.

Ayrıca patlıcan suyunu her gün içerseniz, kolesterolünüzü de düşürürsünüz.

Patlıcan yağ emilimini azaltmaya yardımcı olur ama daha hızlı bir şekilde kilo verebilmek için bunu düşük kalorili bir diyet ve egzersizle desteklemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://bedca.net/bdpub/
 • Botanical-Online. [Internet]. Berenjenas. Disponible en: https://www.botanical-online.com/berengenas.htm
 • EcuRed. [Internet]. Solanina. 2018. Disponible en: https://www.ecured.cu/Solanina
 • Troisi, J., Di Fiore, R., Pulvento, C., D’Andria, R., Vega-Gálvez, A., Miranda, M., Martínez, E. and Lavini, A. Saponinas. Capítulo 3.3.  IN: BAZILE D. et al. Estado del arte de la quinua en el mundo en 2013: FAO (Santiago de Chile) y CIRAD, (Montpellier, Francia): pp. 317-330.
 • Gürbüz, N., Uluişik, S., Frary, A., Frary, A., & Doğanlar, S. (2018). Health benefits and bioactive compounds of eggplant. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2018.06.093

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.