Hassas Bağırsak Sendromu İçin Yardımcı Gıdalar

Her bir birey, hangi gıdaların vücuduna iyi veya kötü geldiğini görmeli iken, meyve ve sebze gibi bazı gıdalar genellikle İBS olan insanlar için önerilir.
Hassas Bağırsak Sendromu İçin Yardımcı Gıdalar

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Hassas bağırsak sendromunu nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Hassas bağırsak sendromu bağırsak yolunda değişiklikler yaratır ve karın ağrısına neden olur.

Değişken ishal ve kabızlık dönemleri olabilir ve bu yediğinizle sıkı bir bağlantı halindedir. Bu yazımızda, hassas bağırsak sendromunuz varsa kaçınılması gereken yiyeceklerin yanı sıra, ne yemeniz gerektiğini de söyleyeceğiz.

Hassas bağırsak sendromu nedir?

İBS olarak da bilinen hassas bağırsak sendromunun (irritabl bağırsak sendromu) görülmesi yaşadığınız yere bağlıdır. Örneğin sanayileşmiş ülkelerde doğrudan stres ve yemek alışkanlıklarıyla ilişkili olabilir.

Bu durum ruh halinizden de etkilenebilir; çünkü ruh haliniz bağırsak salgılarını etkileyebilir. Endişeliyseniz, kızgın veya üzgünseniz, vücudunuz daha fazla asit salar.

Bu asitler yağı sindirmekle yükümlüdür, aynı zamanda laksatif olarak da görev yaparlar. Bu da ishale yol açacakları anlamına gelir. Son yıllara kadar, İBS hastasının tipik profili, çocuklarının bakımını üstlenirken ev dışında çalışan orta yaş kadınlardı.

Fakat bu sorun şu andaher yaştan insanı, hatta çocukları ve gençleri de etkiliyor. Geçen bir şeydir, ancak genellikle fark edilmeden gelip geçebilecek kronik bir durumdur.

Temelde abdominal şişkinlik, kabızlık, ishal ve gaz ile karakterize edilir.Bununla birlikte, diğer koşullar arasında belirtileri hazımsızlık ile paylaştığı için tanı koymak o kadar kolay değildir.

İBS olduğunu saptamak için, karın ağrısı 3 ay boyunca 3 gün boyunca sürmelidir ve ayrıca aşağıdakilerden en azından birinin buna eşlik etmesi gerekir:

 • Dışkı şekli veya renginde değişiklik gibi görülen semptomların kötüleşmesi
 • Bağırsak hareketleri sıklığında değişikliklerle beraber belirtilerin ortaya çıkması
 • Bağırsak hareketlerinden sonra belirtilerin düzelmesi

Eğer hassas bağırsak sendromum varsa ne yapmalıyım?

Her insanın diyeti farklı olacaktır; fakat İBS’ye sahip kişilerin takip edebileceği birtakım standart kurallar vardır:

Dengeli miktarda lif tüketin

kasede yulaf ezmesi
 • Bir yandan, bağırsak hareketindeki dengesizliklere katkıda bulunmak için çözünmeyen lif (tam tahıllardan gelir) tüketimini azaltmanız gerekir.
 • Diğer bir yandan, dışkı üretimine ve bağırsak hareketlerinin sıklığına yardımcı olan çözünebilir lif tüketimini artırmanız gerekir.

Yağ ve şekerden uzak durun

Yüksek yağlı gıdalar, rafine edilmiş şeker ve fruktoz (bazı meyvelerde bulunan bir şeker türü) bakımından yüksek olan gıdalar İBS semptomlarını kötüleştirebilir.

Ne içtiğinize dikkat edin

su içen kadın
 • Kahve ve çay ılımlı bir şekilde tüketilmelidir. Alkolden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Ayrıca günde 8 bardak su içmeyi unutmayın. Bu şekilde, tüm vücudunuzun su dengesinin olacağından emin olursunuz, özellikle de dışkı oluşumunda.
 • Su ve bitki çayları kabızlık ile savaşmaya yardımcı olur.

Stresinizi kontrol edin

Endişelerinizi, sinirinizi ve kaygılarınızı çizgide tutmak çok önemlidir. Söylemesi yapmaktan daha kolaydır; fakat stresin sizi etkilemesine izin vermeyen şeyler yapmaya çalışın.

Çoğu zaman, bu bir tutum meselesidir ve durumları nasıl ele aldığınızla ilgilidir. Çok fazla endişelenmeyin, eve işteki problemleri getirmeyin, sevdiğiniz şeyleri yaparak vakit geçirin ve iyi uyuyun.

Hassas bağırsak sendromu için ideal gıdalar

dilimlenmiş avokado
 • Yeme alışkanlıklarınız bu durumla yakından ilişkilidir. Sizi en çok etkileyen faktörler, yeme sıklığı ve miktarıdır. Önerilen, sık sık ama küçük porsiyonlar yemektir.
 • Örneğin, günde 3 büyük öğün yiyorsanız, artık 6 küçük öğün yemeyi deneyin. Yani basitçe, her bir yemeği ikiye bölün.
 • Her lokmayı iyi çiğnemeyi unutmayın. Acele etmek gaz ve hazımsızlığa sebep olur. Yemek için zaman ayırın. Artık 5 dakika içinde veya çalışırken yemelere son verin.
 • Ayrıca, düzenli bir yemek programı tutmak iyi bir fikirdir. Kahvaltıyı, öğle yemeğini ve akşam yemeğini her gün aynı saatlerde yemeyi deneyin.
 • Sürekli saat değiştirmek bağırsaklarınızı etkiler ve ağrıya neden olabilir.
 • Sindirimi daha kolay olduğu için yumuşak ya da püre yiyecekler tercih etmenizi öneririz.
 • Birçok kişi İBS’nin gluten yemekten olduğunu düşünüyor; ancak bu doğru değildir. Emin olmak için bir doktora danışın.

Hassas bağırsak sendromundan muzdarip kişilerin tüketebileceği bazı gıdalar şunlardır:

Meyve

Meyvelerin kabuklarını soyarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz ve hatta mümkünse kaynatın veya fırında pişirin. Elma, karpuz, kavun ve muz yiyebilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Şişkinlik ve gazı azaltan 5 meyve suyu

Sebze

Buharda pişirerek bütün besin değerlerini içinde tutmalarını sağlayabilirsiniz ve böyle sindirimi daha kolay olurlar. Bunun için en iyileri mercimek, kuşkonmaz, soğan ve sarımsaktır.

Baklagiller ve tahıllar

çekirdek ve tahıllar

Bezelye, mercimek ve soya fasulyesi İBS’niz varsa size çok yardımcı olabilir. Mesele tahıllara geldiğinde de buğday, arpa ve çavdarı öneriyoruz.

Süt ürünleri

Eğer laktoz intoleransınız varsa bitkisel sütleri seçebilirsiniz. Eğer bu durum sizde yoksa, yağsız olduğu sürece süt ürünleri tüketmek güvenlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rozman, C. Compendio de medicina interna, Elsevier España, 2005.
 • Medline Plus [Internet]. Bethesda (MD). Biblioteca Nacional de Medicina de los EEUU. Fibra soluble e insoluble. 2016. (Consultado el 15/10/2018). Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/ency/esp_imagepages/19531.htm
 • Fermín Mearin ManriqueJordi Serra Pueyo Elsevier España23 may. 2016 – 176 páginas.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.