Metabolizmanızı Hızlandırmanın 5 Yolu

Metabolizmanızı Hızlandırmanın 5 Yolu
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Metabolizmanızı hızlandırmanın yollarını bilmek doğru ve sağlıklı şekilde kilo vermek için çok önemlidir.

Metabolizmamız, tükettiğimiz gıdalardaki kalorileri, vücudumuzun kaslarımıza oksijen pompalamak gibi görevleri yerine getirmesi için gereken enerjiye dönüştürür.

Genler, cinsiyet ve yaş gibi pek çok faktör metabolizmamızı şekillendirir. Ancak aşağıdaki önerilerimizde göreceğiniz üzere metabolizmanızı hızlandırmanın çeşitli yolları vardır.

Daha fazla egzersiz yapın

Yürüdüğünüzde, koştuğunuzda veya ağırlık kaldırdığınızda vücudunuzun ihtiyacı olan enerji miktarını arttırırsınız. Bu da metabolizmanızı birkaç saatliğine de olsa hızlandırır.

Bu çok büyük bir artış olmasa dahi yine de bir fark yaratır.

egzersiz yapmak için motivasyon

Ağırlık kaldırın

Ağırlık çalıştığınızda kas dokuları gerilir. Kaslar daha sonra kendilerini onarır ve bu da metabolizmayı hızlandırır.

Altı hafta süresince haftada en az üç kere ağırlık kullanarak egzersiz yapan bir kadında günde fazladan 10-32 kalori yakacak kadar kas birikimi gerçekleşebilir.

Porsiyonları kontrol edin

Bu, metabolizmamızı anında kullanamayacağımız fazladan enerjiyle aşırı yüklemememizi garanti eder. Vücut ağırlığınıza uygun miktarda kalori aldığınızdan emin olmak için tükettiğiniz gıdaları tartı veya ölçeklerle ölçün.

Aynı şekilde bir ölçek yerine elinizi de kullanabilirsiniz. Örneğin bir porsiyon meyve, yumruğunuzla aynı büyüklüğe sahip olacaktır.

Bir porsiyon tahıl veya gevrek yaklaşık bir avuç dolusudur ve bir porsiyon yeşillikse iki avuç dolusudur. Bir porsiyon et de yine avucunuzun büyüklüğü kadardır.

metabolizmanızı hızlandırmanın yolu az ve sık yemektir

Sık ve az yiyin

Bazı uzmanlar gün içerisinde daha sıkça ufak miktarlar tüketmemizi öneriyorlar. Yediğiniz öğünlerin miktarını arttırırken her bir öğünün porsiyon büyüklüğünü azaltmak kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Diğer yandan, günde üç büyük öğün yediğimizde gün içerisinde üç büyük artış söz konusu olur.

Yapmanız gereken ilk şey her gün ihtiyacınız olan kalori miktarını belirlemektir. Porsiyonları ölçerken de bu rakamları göz önünde bulundurun. Böylece üç büyük öğün tüketmek yerine, beş küçük öğüne geçiş yapmanız kolaylaşacaktır.

Sık sık gülün!

Gülmek de metabolizmayı hızlandırır. Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesindeki araştırmacılar metabolizma ve gülme arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yürüttüler.

İnsanları “metabolik bir odaya” yerleştirdiler (bu bir kişinin metabolik oranını ölçmek için ısı üretimini ölçen ufak bir oda). Araştırmacılar daha sonra odadaki katılımcılara komik videolar izlettiler.

Deneklerin normalin üzerinde günde 10-40 kalori daha fazla yaktıkları gözlemlendi. Bu ufak bir artış olabilir, ama kilo vermek ve metabolizmasını hızlandırmak isteyenler için her kalori altın değerindedir.

Resimler Seelensturm izniyle kullanılmıştır.
İlginizi çekebilir ...
Metabolizma Yaşınızı Nasıl Küçültebilirsiniz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Metabolizma Yaşınızı Nasıl Küçültebilirsiniz?

Metabolizma yaşı, vücudunuzun gerçek sağlık durumunu ortaya koyar ve biyolojik yaşınızdan farklı olabilir. Metabolizmanızı iyileştirebilirsiniz.  • Hazell TJ, Olver TD, Hamilton CD, Lemon P WR. Two minutes of sprint-interval exercise elicits 24-hr oxygen consumption similar to that of 30 min of continuous endurance exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2012 Aug;22(4):276-83
  • Pratley R., Nicklas B., Rubin M., Miller J., et al.,  Strength training increases resting metabolic rate and norepinephrine levels in healthy 50 to 65 yr old men. Journal of Applied Physiology, 1994.
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.