Spirulina Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur

Sağlıklı bir yaşam tarzınız olması beslenme ve egzersiz arasında bir denge bulduğunuz anlamına gelir. Spirulina, onu kilo vermek için mükemmel kılan özelliklere sahiptir. Bu mavi-yeşil alg hakkında daha fazla bilgi edinin!
Spirulina Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Kilo vermenin çok sayıda farklı yolu mevcut. Bazı insanlar kendilerine bedenlerinin iyiliğini düşünmeyen sıkı diyetlerle işkence ederler. Aynı zamanda, ne yerlerse yesinler, sağlıklı olmak için ihtiyaç duydukları tek şeyin egzersiz olduğuna inanan insanlar da vardır.

Gerçek şu ki, sağlıklı bir yaşam tarzınız olması, beslenme ve egzersiz arasında bir denge bulmak anlamına gelir. Hafta boyunca birkaç kez fiziksel egzersiz yapmak ve sağlıklı ve dengeli bir beslenme planını takip etmek çok önemlidir. Bu noktada spirulina devreye girer.

Spirulina nedir?

Spirulina, bol miktarda besin ögesi içeren mavi-yeşil bir mikroalgdir. Aynı zamanda Dünya üzerindeki en eski yaşam formlarından bir tanesidir. Bu küçük organizmanın atmosferdeki oksijenin çoğunluğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Oksijen, sırayla, hayvan türlerinin dinozorlardan insanlara evrilmesini mümkün kılan bileşendir.

UNICEF’e göre, spirulina, gezegen yüzeyinde besin ögelerini en yoğun olarak barındıran süper gıdalardan bir tanesidir. Yüksek performans sergileyen, elit sporculara önerilir ve NASA bile astronotlarına spirulina tüketmelerini tavsiye eder. Hatta, dünya çapında askeri kuruluşlar askerlerini her türlü koşulda sağlıklı tutmak için onları spirulina ile besler.

Algler Ekvator, Afrika, Hindistan, Amerika ve Orta Doğu yakınlarındaki sularda büyür. Şimdilerde ilaç ve besin takviyesi üreten şirketler tarafından işlenir ve eczanelerde ve dükkanlarda bulunabilirler. Satın almaya karar verdiyseniz, öncesinde elinizdeki ürünün organik olduğundan emin olmalısınız.

Spirulina’nın faydaları

1. Son derece besleyici

yeşil smoothie

Spirulina bir besin katalizörü gibi davranır ve sindirim eylemlerini harekete geçirir. C vitamini, B kompleks vitaminleri ve E vitamini de dahil olmak üzere çok sayıda farklı vitamin içerir. Ayrıca çinko, bakır, manganez ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra bazı enzimlere de ev sahipliği yapar. Bu vitaminler ve mineraller metabolizmanızı hızlandırır ve gereksiz yağ emilimine engel olur.

2. Protein temin eder

Birçok kişi hala proteinin sadece ette bulunduğuna inanıyor. Bununla birlikte, aslında hayvansal proteinler kadar faydalı olan diğer proteinleri sebzelerde bulabilirsiniz. Spirulina bunlardan bir tanesidir. Spirulina %55 ila %75 arası proteinden oluşmaktadır. Bu nedenle, düşük karbonhidratlı diyetleri takip eden insanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Protein kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur. Hala ikna olmadıysanız, spirulina’daki proteinin etteki proteinden dört kat daha kolay emildiğini bilmek isteyebilirsiniz.

3. Kalorisi düşüktür

spirulina tozu

Bir çay kaşığı yaklaşık olarak sadece 20 kalori içerir.

4. Kan basıncını ve kan şekerini düşürür

spirulina

Omega 3 ve gama linoleik asit gibi yağ asitlerinin yüksek oranı nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi insülin üretimini düzenler. İnsülin ideal seviyelerdeyken obezite ve ilgili hastalıkları önler.

Kilo vermek istiyorsanız, spirulina, takviye olarak satılan yapay ürünlerden çok daha başarılıdır. Unutmayın, doğru beslenerek ve aktif kalarak kilo vermek çok daha etkilidir. Devam edin ve spirulina’yı deneyin ve size sunduğu her şeyin tadını çıkarın!

Bununla birlikte, sizin için çok faydalı olsa da, kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Spirulina’yı kullanan birkaç kişide tüketim sonrasında alerjik reaksiyonlar gözlemlenmiştir; bu nedenle herhangi olumsuz bir reaksiyonu önlemek için doktorunuzun testler uygulaması her zaman daha iyi bir fikirdir. Kabuklu deniz ürünleri ya da balıklara alerjiniz veya hipotiroid probleminiz varsa spirulina’yı tüketmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Bazik Gıdalar ve Vücudunuz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bazik Gıdalar ve Vücudunuz

Vücudunuzun büyük bir çoğunluğu asidik bir yapı sergilemektedir. Bu yüzden, bazik gıdalar tüketmek sağlık açısından çok önemlidir.  • Pérez, L. D. V., Abraham, C. M., Leyva, I. T., Ferrer, B. B. S., Suárez, V. M., & Segura, M. S. (2002). Efecto in vitro de la espirulina sobre la respuesta inmune. Revista Cubana de Hematologia, Inmunologia y Hemoterapia.

  • EL ESPECTADOR. (2014). Espirulina, la alga que podría ser la solución a la desnutrición en Colombia | ELESPECTADOR.COM.

  • Ashraf Mahdy Sharoba. (2015). Valor nutritivo de la espirulina y su uso en la preparación de algunas fórmulas complementarias para alimentos infantiles. Diario de Procesos Agroalimentarios y Tetecnologías 2014, 20 (4). https://doi.org/10.1159/000088889