Yumuşak Havlulara Sahip Olmak İçin 5 Basit Tüyo

Daha yumuşak havlulara sahip olmak için, havluları kuruttuktan sonra iyice havalandırmalısınız ve piyasada bulunan sabunları kullanmaktan kaçınmalısınız; çünkü bunlar dokulara zarar verebilen sert kimyasallar içerir.
Yumuşak Havlulara Sahip Olmak İçin 5 Basit Tüyo

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zamanla bütün kumaşlar aşınır, fakat hem sıcak açısından hem de nem açısından sürekli değişime maruz kalan havlular daha çok etkilenmektedir. Daha yumuşak havlulara sahip olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

Havlular Neden Sertleşir?

eski çamaşır yıkama makinesi

Musluk suyu kumaşlara yapışan mineraller içerir

Musluk suyundaki kumaşlara yapışan mineraller, havluların yumuşaklığını kaybetmesine sebep olur. Bu konuda önlem almazsanız, havlular bir süre sonra cildinizi kaşındırmaya başlayabilir.

Çamaşır yumuşatıcıları silikon içerir

Bu maddeler kumaşın üzerinde bir film tabakası oluşturarak, kumaşın suyu absorbe etmesini engeller. Çamaşır yumuşatıcılarının havluları yumuşatmaları gerektiği düşünülür. Fakat ironik olsa da, yumuşatıcılar uzun süreçte tam tersi bir etkiye sebep olurlar.

Ütü yapmak kumaşları eskitir

çamaşır ütü yapmak

Hepimizin bildiği gibi, yüksek sıcaklık her şeyin daha çabuk bozulmasına sebep olur. Havluları soğuk tutarsak daha uzun süre kullanmayı sağlayabiliriz. Eğer mükemmel görünüm için her şeyi ütüleyenlerdenseniz, ütünün çok yüksek ısıda bir ayarda olmamasına dikkat edin.

Havluların yeterince havalanmasına izin vermiyoruz

Eğer havlularınızı dışarıda kurutuyorsanız, hava dolaşımı için ara ara silkeleyin.

Bu yazıya da bir göz atın: Kokusuz ve Emici Havlular İçin Öneriler

Yumuşak havlulara Sahip Olmak için 5 Tüyo

1. Limon ve sirke ile ön yıkama yapın

Havlularınızı yıkamadan önce, soğuk suya bir miktar limon suyu ve sirke ekleyerek ön yıkama yapmayı deneyin. Koku hakkında endişelenmeyin; çünkü bu koku geçicidir.

Bu ön yıkamayı yaptıktan sonra normalde nasıl çamaşır yıkıyorsanız o şekilde çamaşırlarınızı yıkayın. Yıkadıktan sonra bu malzemelerin kokusundan eser kalmadığını ve havlularınızın ne kadar yumuşak olduklarını fark edeceksiniz.

2. Kimyasal yumuşatıcı kullanmaktan kaçının

yumuşatıcı kullanmanın zararları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu ürünlerin ilk başta faydasını görsek de, sonunda hem sertleşmeye hem de kaşıntıya sebep olurlar. Kumaşta görünmeyen bir bariyer oluşturarak, çamaşırların suyu normalde emmesi gereken şekilde emmesini engellerler.

3. Yıkama işlemine amonyak ve sirkeyi dahil edin

Amonyak deterjanların kumaşlara yapışmasını engeller. Sirke de aynı etkiyi suda bulunan mineraller için gösterir. Bu iki maddeyi kullanmak yumuşak havlulara sahip olmak için bir garanti olacaktır.

4. Çok fazla deterjan kullanmayın

toz ve sıvı deterjan

Hepimiz “az, çoktur” ifadesini duymuşuzdur. Bu konu özellikle çamaşır deterjanlarına gelince kesinlikle doğrudur. Çok fazla deterjan kullanmak, çamaşırların üzerinde deterjan kalıntılarına sebep olur. Az miktarda deterjan ve yukarıdaki tüyoları kullanmak daha yumuşak havlulara sahip olmak için yeterli olacaktır.

5. Makineyi çok fazla doldurmayın

Bu tüyoların işe yaraması için, makineyi ne kadar doldurduğunuza da dikkat etmelisiniz. Çünkü makineyi çok fazla doldurmak, bu uygulamaların daha az etkili olmasına yol açar. Aşırı dolmuş bir makinede birbirine geçmiş havlular, yumuşaklıklarını kaybeder.

Yumuşak Havlulara Sahip Olmak İçin Kurutma Önemli Midir?

çamaşır kurutma makinesi

Evet, daha yumuşak havlulara sahip olmak için, kurutma işlemi tahmin ettiğinizden daha da önemlidir. Kıyafetlerinizle beraber bir tenis topunu da kurutma makinesine koyun.

Bu, havluların daha yumuşak olmasını sağlayarak, birbiri içine geçmesini engelleyecektir. Eğer kurutma makineniz yoksa, size yardımcı olabilecek aşağıdaki diğer yöntemi uygulayabilirsiniz.

  • Havluları çok uzun süre aşırı sıcağa maruz bırakmayın çünkü bu kumaşı sertleştirir.
  • Başta söylediğimizi de unutmayın: çamaşırları asıp kuruturken ara ara silkelemeyi unutmayın. Bu havalanmalarına yardımcı olacaktır.

Bu tüyolarla, hem kesinlikle daha yumuşak havlulara sahip olacaksınız, hem de deterjanlara harcadığınız para cebinizde kalacaktır. Bu tüyoları bugün denemeye başlayın, kesinlikle pişman olmayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.