Kimyasal Yumuşatıcılar Almayı Artık Bırakın

Çamaşır yumuşatıcıları, giysilerin yumuşaklığını korumak ve her yıkandıklarında güzel kokmalarını sağlamak için çamaşır yıkarken sık sık kullanılır. 
Kimyasal Yumuşatıcılar Almayı Artık Bırakın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kimyasal yumuşatıcıları herhangi bir süpermarkette bulabilirsiniz ve markasına göre oldukça ucuz olanları da vardır. Ama bu ticari markalardaki bir çok kokunun ve diğer malzemelerin sağlığınız için zararlı olabileceğini biliyor musunuz?

O koku çok güzel olabilir ama kokuyu üreten kimyasallar, özellikle çocuklar için olmakla beraber, herkes için çok zararlıdır.

Uzmanlara göre ticari çamaşır yumuşatıcılar deride reaksiyonlara ve akciğerlerde solunum problemlerine yol açan kimyasallar içeriyor. Daha da kötüsü bu ticari çamaşır yumuşatıcılarının içindeki tüm kimyasallar yutulduğu zaman zararlıdır ve ciltle temas ettiği zamanda da zarara yol açabilir. 

Diğer kimyasal ev temizleme ürünleri gibi, kimyasal çamaşır yumuşatıcıları da sağlığınız üzerinde hemen fark edemeyeceğiniz olumsuz etkilere sahiptir. Bunların olumsuz etkileri kullanımından günler ve hatta haftalar sonra ortaya çıkabilir.

Araştırmacılar bu ürünlerin güzel kokuyu yaratan madde olan ftalat içerdiğini ve bu maddenin hayvanlar üzerinde denendiği zaman onlarda hormonal bozukluklara yol açtığını söylüyorlar. Bu yüzden kimyasal çamaşır yumuşatıcıları kullanmak sadece vücudunuza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çevreye de zarar verirler.

Bu yüzden, bu makalemizde sizlere çevre dostu ve sağlıklı alternatiflerden bahsetmek istiyoruz. Bunlar, ucuz, etkili, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olmayan ve çevreyi koruyan seçeneklerdir.

Kimyasal çamaşır yumuşatıcılarına çevre dostu bir alternatif

Evde doğal ve ucuz olan çamaşır yumuşatıcınızı nasıl yapabilirsiniz?

Artık bu ürünlerin sağlığa ve çevreye ne kadar zararlı olduğunu bildiğinize göre, neden evinizde ucuz, doğal ve çamaşırlarınızı yumuşacık yapacak yumuşatıcınızı kendiniz yapmayı düşünmüyorsunuz?

Bu doğal çamaşır yumuşatıcı bazı temel maddeleri içerir, ve muhtemelen zaten bunların bir çoğu evinizde bulunuyor. Bu alternatif çamaşırlarınızı yumuşacık yapar ve istenmeyen kötü kokuları giderir. 

Malzemeler

 • 10 gr karbonat (sodyum bikarbonat)
 • 1 bardak sıcak su (200 ml)
 • 4 bardak organik elma sirkesi (800 ml)
 • 20 damla doğal bitki yağı
 • Bu karışımı taşıyabilecek bir kova

Nasıl hazırlayacaksınız?

 • Büyük bir kovanızın olması önemlidir, çünkü bu karışım hazırlama süresince çoğalacak. Uygun bir kova bulduktan sonra sıcak suyu, karbonatı ve organik elma sirkesini bunun içine dökün. Bunu yaptığınız zaman bu malzemelerin karışmasıyla oluşan karbonlaşmadan çıkan kabarcıkları göreceksiniz.
 • Karışım oturduktan sonra, onu eski yumuşatıcıların kaplarına koyabilirsiniz. İçlerine istediğiniz kokuya göre dilediğiniz doğal yağı ekleyin.
 • Kullanmak istediğiniz zaman, sadece çamaşır makinanıza her zaman diğer yumuşatıcılarla yaptığınız gibi ekleyin.

Bir öneri: bu çamaşır yumuşatıcısını kullanmadan önce kabını iyice karıştırın, bazı malzemeler dibe çökmüş olabilir. Her yıkama için bu karışımdan dört yemek kaşığı kullanın.

temiz çamaşır
 • Bu karışımla giysilerinizin yumuşayıp temizlendiğini ve karışımın zararlı kimyasalları içermediğini göreceksiniz. Özellikle de koyu renkli çamaşırlar için önerilir.
 • Eğer alerjiniz veya başka solunum yolu problemleriniz varsa, yan etkileri olmayan bu ev yapımı çamaşır yumuşatıcısına bayılacaksınız.
 • Ayrıca bu doğal çamaşır yumuşatıcısı ile giysileriniz daha güzel kokacak ve hissettirecek – Ayrıca çamaşır makinanızda biriken parçalar da temizlenecek. 
 • Eğer bunun tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bugün bir kap yapıp kullanmaktan çekinmeyin. Aromasına ve giysilerinizi giydiğiniz zaman hissedeceğiniz yumuşaklığa bayılacaksınız. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.