Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanın Faydaları

Alerjik reaksiyondan kaçınmak için, elma sirkesini suyla seyreltmek önemlidir. Sadece geceleri kullandığınızdan emin olun; çünkü güneş ışığına maruz kalırsa leke oluşmasına sebep olabilir.
Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanın Faydaları

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Elma sirkesi, salataya koymanın yanı sıra, bir güzellik ürünü olarak da inanılmaz derecede kullanışlıdır. Yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamanın faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Öyleyse bugün sizin için yazdığımız makaleyi okuyun!

Elma sirkesinin hem cildiniz hem saçınız için inanılmaz faydaları vardır. Bundan sonra bu doğal iksir olmadan yapamayacaksınız.

Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanın Faydaları Nelerdir?

Yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamak muhteşem bir fikirdir. Bu doğal ürünün bazı faydaları şunlardır:

Yaşlılık lekelerini azaltır

Bunun sebebi; elma sirkesinin cildinizi ölü hücrelerinden arındırıcı ve daha taze ve daha genç göstermeyi sağlayan güçlü bileşenlerden oluşmasıdır. Sadece kısa vadeli etkileri olan pahalı güzellik ürünleri almak yerine, yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamayı deneyin.

Alfa hidroksit asitler, yüzünüzü zamanın izlerinden arındırma konusunda en yakın arkadaşınız olacaktır.

  • Sadece bir yemek kaşığı elma sirkesini yarım bardak suyla seyreltin ve bir parça pamuk yardımıyla temiz yüzünüze uygulayın.
  • 30 dakika bekleyin. Ardından yıkayabilirsiniz.
  • Bu bakımı 6 hafta boyunca her gün tekrar edin.

Akne ve sivilceleri azaltır

akne

Elma sirkesi, yüzünüzdeki yağın azalmasını sağlar, akne ve sivilceleri azaltır. İçeriğindeki malik asit, aknelerin ya da sivilceleri sıkmanızın sonucunda oluşan enfeksiyonları da önler.

Aynı zamanda gözeneklerinizi açarak cildinizin düzgün nefes almasını sağlar. Cildiniz fazla yağlıysa (aknenin bir başka sebebi), pH seviyenizi dengeler.

Yüzünüz için harika bir losyondur

  • Bir parça pamuğu, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 bardak su karışımına batırın.
  • Bunu her gece yatmadan temiz ve kuru cildinize uygulayın. Durulamaya gerek yoktur.
  • Sirkenin kokusu için endişe etmeyin; çünkü çabucak dağılıp gidecektir. 

Bu yöntem cildinizi sıkılaştıracak ve kan dolaşımınıza iyi gelecektir.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey; saf elma sirkesini cildinize uygulayamayacağınızdır. Sirkeyi mutlaka suyla seyreltmelisiniz. Eğer bu önemli adımı uygulamazsanız alerjik bir reaksiyon ortaya çıkabilir ya da cildinizde lekeler oluşabilir.

En azından, bir birim sirkeye üç birim su oranını korumalısınız. Yani bu tonikten 1 litre yapmak istiyorsanız, 250 ml elma sirkesi ve 750 ml su kullanmalısınız.

Zaman geçtikçe kullandığınız elma sirkesinin miktarını yavaş yavaş arttırabilirsiniz; fakat asla tek başına sirke kullanmayın.

Ayrıca önceden hazırladığınız karışımı kullanmadan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun. Çünkü su ve sirke karışımı ayrışmaya meyillidir. Bu karışıma aynı zamanda şu ürünleri de ekleyebilirsiniz:

  • Yeşil çay
  • Cadı fındığı esanslı yağ
  • Aloe vera jeli

Yüzünüzün hassas yerlerini elma sirkesiyle yıkamadan önce, alerjik reaksiyon ya da şiddetli kaşıntı olmadığından emin olun.

Öncelikle çenenizde ya da elinizin üstünde deneyin. Birkaç dakika bekletin. Herhangi bir reaksiyon olmazsa, yüzünüze uygulamaya hazırsınız demektir.

En kolay uygulama için bir parça pamuk ya da makyaj temizleme pedi kullanın. Bazı kadınlar, günün sonunda makyajlarını temizlemek için elma sirkesi kullanıyorlar.

Yüzünüzü ilk kez elma sirkesiyle yıkayacaksanız, uyguladıktan birkaç dakika sonra ılık suyla güzelce durulamanız iyi bir fikirdir. Sonrasında, daha uzun süreli uygulayabilirsiniz ve durulamayabilirsiniz.

Elma sirkesini yüzünüze sadece geceleri uygulamanız da önemli bir noktadır; çünkü, cildiniz güneşe maruz kalırsa lekeler ya da güneş hassasiyeti oluşabilir.

Gözlerinize denk getirmediğiniz sürece karışımınızı bir sprey şişesine boşaltırsanız. Bu yöntem ferah bir uygulama olabilir. Her gün kullandığınız nemlendiricinize de elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Neden Vücudunuzun Geri Kalanı da Faydalanmasın?

Elma sirkesi, sadece yüzünüz için harika bir doğal ürün değildir. Vücudunuzun geri kalanında da, mesela sivilce ve siyah noktaları azaltmak için kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin diğer kullanımları şunlardır:

Güneşin zararlarından korur

güneş yanığı kremi

Teknik olarak, ağır bir güneş yanığından sonra su toplamasını azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Kıl dönmesini yok eder

Eğer kıl dönmesi yaşıyorsanız, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve o bölgeyi nazikçe ovun. Çünkü elma sirkesi iltihapla savaşır ve asetik asit içeriğiyle kılı yumuşatarak çıkmasını kolaylaştırır.

Kepekle savaşır

Duştan önce saç derinizi elma sirkesiyle ovarak birikmiş ölü hücrelerden arındırın. Kullandığınız şampuana da elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Parmak uçlarınızla kuvvetli bir şekilde ovmayı unutmayın (tırnaklarınızla değil.)

Morlukları azaltır

İltihapla savaşıp zarar görmüş deriyi onararak, morluğun geçmesini hızlandırır ve dolaşımı arttırır.

Saf elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve morluğa uygulayın. Hafif bir losyonla temizleden önce 1 saat bekleyin.

Sivrisinek ısırıklarını iyileştirir

sivrisinek ısırığı

Yazın, sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları genelde kaşınır. Elma sirkesinin asidik içeriği, kaşıntıyı etkisiz hale getirir. İltihap karşıtı özelliği sayesinde şişliği alır ve iyileşme sürecini hızlandırır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.