Elma Sirkesi ile Detoks Diyeti

Elma sirkesi iştahı azaltması ve yağı eritmesiyle sağlıklı kilo vermek isteyenlere özellikle tavsiye edilir.
Elma Sirkesi ile Detoks Diyeti

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Geçtiğimiz yıllarda, elma sirkesi kilo verme amaçlı diyetleri tamamlayan ideal bir ürün olarak giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu ürünü kilo vermek için kullananların yorumları ve araştırmalar insanları bu yağ yakıcı içeceği kullanmaya ikna etmeye yetmiştir.

Bu içecek yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığa yönelik birçok fayda da sunmaktadır.

Elma sirkesi vücudun pH seviyesini düzenler, atık ürünlerin uzaklaştırılmasını teşvik eder ve tüm gün boyunca kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Faydalarından maksimum ölçüde yararlanmanın en iyi yollarından biri de elma sirkesini kullanarak detoks yapmaktır.

Elma sirkesi detoksu nasıl yapılır?

Elma ödem, kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen toksin ve birikmiş atık ürünlerin vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırır.

Elma sirkesinin bu kadar etkili olmasının diğer bir sebebi de iştahınızı bastırarak sizi aşırı yemekten alıkoyan organik asitler yönünden zengin olmasıdır. Ayrıca içinde daha kolay yağ yakılmasını sağlamak üzere metabolizmayı hızlandıran enzimler bulunur.

Elma sirkesi ile yapılan detoks diyetinin faydaları nelerdir?

tartılan kadın

Ekonomik bir ürün olmasının yanı sıra, elma sirkesi vücudu toksinlerden arındırmak, kilo vermenize ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak için ideal bir üründür. Bu detoks diyetinin faydaları arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Kolonun toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır.
 • Dolaşıma iyi gelir ve kandan toksinleri uzaklaştırır.
 • Trigliserit ve kolesterol seviyelerini kontrol eder ve kan basıncını düzenler.
 • Vücudu alkalize ederek belli yiyeceklerin tüketiminin yol açtığı asiditeyi düşürür.
 • Yağları çözerek kilo verilmesini hızlandırır.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını teşvik ederek, hastalıkların önlenmesine ve sağlığın korunmasına yardımcı olur.
 • Metabolizmayı çalıştırırarak daha kolay yağ yakılmasına destek olur.
 • Tokluk hissi vererek, aşırı yemenizi önler.

Detoks diyeti talimatları

sirke diyeti

Başlamadan önce, bir şişe organik, pastörize edilmemiş ve filtrelenmemiş elma sirkesi satın almalısınız. Vücudu toksinlerden arındırmak ve kilo vermek için çok fazla miktarlarda içmeniz gerekmemektedir. Aslında, tek yapmanız gereken, gün boyunca üç defa 2 bardak suya 2 yemek kaşığını ekleyip içmektir.

Sabahları sirkeli suyu hazırlayın ve her öğünden önce bir bardak su için. Tatlandırmak için her bardağa bir çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

Diğer bir yöntem de çay yapmaktır. İki yemek kaşığı elma sirkesini kaynar su ve bal ile iyice karıştırın ve bir çay poşeti ekleyin. Sıcakken içmeye dikkat edin.

Ne kadar süre devam etmeliyim?

Elma sirkesi diyeti sağlığınız için bir risk teşkil etmez. Sirkeyi doğal bir gıda takviyesiymişçesine, istediğiniz sıklıkta içebilirsiniz. Ancak bu devanın mucizevi bir şifa olmadığını hatırlatırız. Sonuçları adım adım göreceksiniz.

En iyi sonuçları almak için de dengeli bir diyet ve egzersizle desteklemelisiniz. Ayrıca bazı insanlarda diğerlerine göre daha iyi sonuç verdiğini de unutmayın. Bazıları kolaylıkla kilo vermeyi başarırken diğerleri daha zorlanmaktadır. Yine de, denemeye değerdir.

En iyi sonuç için günde en az iki bardak için. Öğünlerden önce içildiği takdirde, sizi aşırı yemekten alıkoyacaktır.

su içen kadın

Elma sirkesini alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Elma sirkesi asitliği sebebiyle sizi hasta hissettirebileceğinden mutlaka suyun içinde seyreltilerek içilmelidir. Ayrıca, asiditesi diş minesine zarar verebilir. Sirkeyi içtikten sonra en az 30 dakika boyunca dişlerinizi fırçalamamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Kalın Bağırsak Detoksu İçin 5 Çay
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalın Bağırsak Detoksu İçin 5 Çay

Sindirim sağlığınızı korumak ve genel sağlığınızı tehlikeye atmamak için yılda en az iki kez kalın bağırsak detoksu yapmak gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Khezri, S. S., Saidpour, A., Hosseinzadeh, N., & Amiri, Z. (2018). Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving restricted calorie diet: A randomized clinical trial. Journal of Functional Foods, 43, 95–102. https://doi.org/10.1016/j.jff.2018.02.003
 • Kondo, T., Kishi, M., Fushimi, T., & Kaga, T. (2009). Acetic acid upregulates the expression of genes for fatty acid oxidation enzymes in liver to suppress body fat accumulation. Journal of Agricultural and Food Chemistry57(13), 5982–5986. https://doi.org/10.1021/jf900470c
 • Joshi, V. K., & Sharma, S. (2009). Cider vinegar: Microbiology, technology and quality. In Vinegars of the World (pp. 197–207). Springer Milan. https://doi.org/10.1007/978-88-470-0866-3_12
 • Iman, M., Moallem, S. A., & Barahoyee, A. (2015). Effect of apple cider Vinegar on blood glucose level in diabetic mice. Pharmaceutical Sciences20(4), 163–168. https://doi.org/10.5681/PS.2015.006
 • Safari, R., Hoseinifar, S. H., Nejadmoghadam, S., & Khalili, M. (2017). Apple cider vinegar boosted immunomodulatory and health promoting effects of Lactobacillus casei in common carp (Cyprinus carpio). Fish and Shellfish Immunology67, 441–448. https://doi.org/10.1016/j.fsi.2017.06.017

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.