Elma Sirkesinin İnanılmaz 10 Faydası

Elma Sirkesinin İnanılmaz 10 Faydası

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Elma sirkesi, hem mutfakta hem de alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak dünya çapında kullanılan doğal bir üründür. Son yıllarda elma sirkesinin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanınca, daha popüler hale gelmiştir.

Bu ürün özellikle mineral, vitamin, enzim ve pektin yönünden zengin olması nedeniyle sağlığınız için son derece faydalıdır. Beslenmenize elma sirkesini hala dahil etmediyseniz, size elma sirkesinin faydaları ile ilgili 10 farklı sebep sunacağız.

Hazmı Kolaylaştırır

elma sirkesi

Hazım sorunu mu yaşıyorsunuz? Basit bir su ve elma sirkesi kombinasyonu hazım sorununuzu doğal yollarla çözebilir.

Hazırlamak için, yalnızca bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suda seyreltmeniz ve bu karışımı her öğünden yarım saat önce içmeniz yeterlidir. Bu sayede hazmınız kolaylaşır ve yiyecekleri daha kolay sindirirsiniz.

Bunun için çiğ ve pastörize edilmemiş elma sirkesini kullanmanızı öneririz; çünkü filtrelenmiş olanların içinde bazı önemli enzimler bulunmamaktadır.

Pastörize edilmeyen bu tür sirkeler asetik asit, amino asit, malik asit, protein ve enzim yönünden zengindir.

Mide Asidiyle Savaşmaya Yardımcı Olur

Elma sirkesi mide yanmasına karşı pH seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan alkali bir üründür. Ancak kronik mide yanması veya ülserden şikayetçi olanlar için güçlü asiditesi sebebiyle çok sert olabilir.

Bu sebeple, seyreltilmiş olarak kullanmak önerilir. Organik elma sirkesi, mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olacak ve kabızlık gibi problemlerle savaşmak üzere bir laksatif görevi görecektir.

Bağırsak Bakterisini Ortadan Kaldırır ve Kandidayı Uzak tutar

bakteriler

Her ikisi de elma sirkesinde bulunan malik asit ve asetik asit bağırsak florası için son derece faydalıdır.

Bu ürün bakteri, mantar ve mikrop önleyici olduğu için bağırsak bakterisini uzaklaştırabilir ve genelde bağırsaklara saldıran kandida mantarı gibi enfeksiyonları önler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elma sirkesinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gripi soğuk algınlığı gibi farklı hastalık ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine yardımcı olmak da vardır.

Bunu virüs ve bakterilere karşı savunma olarak görev gören yüksek malik asit içeriği sayesinde başarır.

Kan Şekeri Seviyesinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Asetik asit, elma sirkesinde bulunan aktif maddelerden biridir ve kandaki şeker seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle, vücuttaki basit karbonhidratların sindirimine katkı sağlar ve kanda bulunan şeker seviyesini düşürür.

Ayrıca, yakın zamanlarda bu ürünün vücudun ihtiyaç duyduğu doğal insülin salgılanmasına yardımcı olabilen antiglisemik bir etkisi olduğu da tespit edilmiştir.

Tansiyonu Düşürür

tansiyon aleti

Çeşitli çalışmalar, organik elma sirkesi tüketiminin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Elma sirkesinin bu faydası,nitrik oksidi arttırıpbuna bağlı olarak kan damarlarını rahatlamasına bağlanmaktadır.

Vücudun Temizlenmesine Yardımcı Olur

Elma sirkesi, vücudun doğal yollarla toksinlerden arınmasına katkıda bulunan enzim, mineral ve vitaminler içerir. Bunun için, bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içinde seyreltin her öğünden önce için.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

tartı

Bu doğal ürün, daha kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olarak, kilo verirken en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir.

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur ve lipid ile yağ birikimini bastırır. Bu sayede fazla kiloların atılmasına katkı sağlar. Ayrıca, tokluk hissi yaratarak aşırı yemeyi önler.

Ağız Kokusuna Karşı Savaşır

Elma sirkesi ağız kokusuyla savaşmak ve orada üretilen bakteriyi öldürmek amacıyla doğal bir gargara işlevi görür.

Bu ürünün ağız kokusunu ortadan kaldıran ve nötr hale getiren antibakteriyel özellikleri bulunur. Ağız kokusundan kurtulmanız için tek yapmanız gereken, elma sirkesiyle 20 saniye boyunca gargara yapmaktır.

Cilde İyi Gelir

sağlıklı cilt

Elma sirkesi cildin pH seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olur; bu sayede akne gibi cilt sorunlarına karşı savaşmak konusunda faydalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.