Yağ Yakıcı 10 Yiyecek

· 27 Aralık, 2015
Yulafın yiyebileceğimiz en sağlıklı ve en mükemmel yiyeceklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Tok hissetmenizi sağlamasının yanında, yulaf doğal yoldan sindirimin güçlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur.

Yağ yakmanın ve kilo vermenin zor olduğunu ama imkansız bir şey olmadığını hepimiz biliriz. Amacınız ister daha sağlıklı olmak ister daha iyi bir vücuda sahip olmak isterse de ikisi birden olsun, sadece yeterli çaba ve davranışları sergilediğiniz sürece kilo verebilirsiniz.

Kısa süre içerisinde çok yüksek miktarda kilo vereceğinizi vaat eden ürünlere veya “mucize” diyetlere inanmamalısınız. Bu tarz ürünlerin diyet yaparken zaman zaman destekleyici olarak kullanılabileceği doğrudur. Fakat bunların tek başına kullanımından sonuç elde edemezsiniz. Bu destekleyici ürünler ve sıkı diyetlerin önerilmemesinin nedeni sağlığınız üzerinde yan etkileri olmasıdır.

Yağ yakmanın ve kilo vermenin en etkili yolu iyi hazırlanmış sağlıklı bir diyet ve düzenli yapılan egzersizdir. Bu iki faktörün vücudunuzun üzerinde daha fazla etkisi vardır ve sağlıklı bir kiloya sahip olmanın anahtarlarıdırlar. Bunları bir kenara not ettikten sonra, diyetinize sık sık ekleyebileceğiniz ve kilo verme programınızı tamamlayacak olan size sunduğumuz doğal yağ yakıcı yiyeceklere bakabilirsiniz.

Yeşil Çay

yağ yakıcı 2

Yeşil çay son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Çünkü çalışmalar gösterdi ki, yağlı bir diyette bile olsanız sahip olduğu özellikler sayesinde kilo almanızı kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.

Penn State’teki araştırmacıların söylediğine göre bu çay yiyeceklerdeki yağın vücudunuz tarafından emilmesini engelleyip metabolizmanızı hızlandırıyor. Bu da yağ yakmanın anahtarı.

Karpuz

Karpuz, kavunun olduğu gibi, kilo vermek için kullanılan diyetlere ciddi anlamda yardımcı olan suca zengin bir yiyecektir. Bu gıda doygunluk hissine neden oluyor ve sahip oluğu antioksidanlar ve besinler sayesinde yağ yakımını harekete geçiriyor. Karpuzun sık sık tüketilmesi özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olur.

Elma

yağ yakıcı 3

Elma, armutta olduğu gibi, pektin denilen, vücudun arınmasını sağlayan ve kötü kolesterolü engelleyen bir maddeye sahiptir. Bu meyve kilo vermede kullanmak için idealdir. Çünkü C vitamini, beta karoten, lif, bitki sterolü, flavonoid, antioksidan, vitamin ve minerallerce zengindir.

Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm kilo vermek isteyenler için detoks etkisi olan bir yiyecektir. Potasyum ve B vitamini bakımından zengin olduklarından tüketimleri kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur. Üzüm yiyerek üzüm diyeti yapmak yağ yakmak için güzel bir seçenek.

Domates

yağ yakıcı 5

Domates en düşük kaloriye sahip sebzelerden biridir: bir domateste sadece 33 kalori vardır. Metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakılmasını tetikleyen, içerdiği antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzun arınmasını sağlayan domates kilo vermek için ideal bir yiyecektir.

Çiğ Sebzeler

Çiğ sebzeler, özellikle yeşil yapraklı olanlar, vücuda büyük miktarda su sağlarlar ve düşük kaloriye sahiptirler. Onları salatalara ekleyerek ya da karışımlar hazırlayarak yiyebilirsiniz. Aralarında en çok ıspanak, havuç, domates, pırasa, marul, kereviz ve patlıcanı öneriyoruz.

Yumurta

yağ yakıcı 4

Yumurta tek başına yağ yakıcı özelliğe sahip bir yiyecek olmasa da, diyetlerde sağlıklı şekilde kilo vermek için yenilmesi öneriliyor. Özellikle kahvaltılarda tüketirseniz, günde iki yumurta yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Böylece tok hissetmenizi sağlayıp sahip oldukları enerji ve proteinle kilo vermenizi sağlıklı bir şekilde sürdürmenize destek olacaklardır.

Yulaf

Yulaf, tüketebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Düşük glisemik indeksine sahip olmasını sağlayan, karbonhidrat yapısı, lif ve protein yönünden oldukça zengindir. Ayrıca size enerji verecek doymamış yağ ve mükemmel mikro besinleri içerirler. Yulaf, doygun hissetmenizi sağlayacak, sindirimi kolaylaştıracak ve metabolizmanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Çorba

yağ yakıcı 6

İyi bir sebze çorbası kilo vermede en önemli iş birlikçiniz olabilir. Diğer yiyeceklerin aksine, sebze çorbası düşük kalorilidir, açlığınızı bastırır ve sebzelerin tüm faydalarından çok daha lezzetli bir yoldan yararlanmanızı sağlar. Çorbalarınızı sebze, tavuk, yulaf ve pirinçle çeşitlendirebilirsiniz.

Balık

Balık en önemli protein kaynaklarından biridir ve sağlıklı yağlar içerir. Balıkların çoğu yağsızdır ve büyük bir omega 3 kaynağıdır. Tavsiye edilen balıklar arasında dil balığı, berlam balığı, mezgit, kalamar, panga balığı, kılıç balığı ve ringa balığı vardır.