Yağ Yakıcı Yiyecekler Tüketerek Kilo Verin!

Yulafın yiyebileceğimiz en sağlıklı ve en mükemmel yiyeceklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Tok hissetmenizi sağlamasının yanında, yulaf doğal yoldan sindirimin güçlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur.
Yağ Yakıcı Yiyecekler Tüketerek Kilo Verin!

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yağ yakmanın ve kilo vermenin zor olduğunu ama imkansız bir şey olmadığını hepimiz biliriz. Amacınız ister daha sağlıklı olmak ister daha iyi bir vücuda sahip olmak ister de ikisi birden olsun, sadece yeterli çaba ve davranışları sergilediğiniz sürece kilo verebilirsiniz. Bunlara yağ yakıcı yiyecekler tüketmek de dahildir.

Yağ Yakıcı Yiyecekler Tüketerek Kilo Verin!

Kısa süre içerisinde çok yüksek miktarda kilo vereceğinizi vaat eden ürünlere veya “mucize” diyetlere inanmamalısınız. Bu tarz ürünlerin diyet yaparken zaman zaman destekleyici olarak kullanılabileceği doğrudur. Fakat bunların tek başına kullanımından sonuç elde edemezsiniz. Bu destekleyici ürünler ve sıkı diyetlerin önerilmemesinin nedeni sağlığınız üzerinde yan etkileri olmasıdır.

Yağ yakmanın ve kilo vermenin en etkili yolu iyi hazırlanmış sağlıklı bir diyet ve düzenli yapılan egzersizdir. Bu iki faktörün vücudunuzun üzerinde daha fazla etkisi vardır ve sağlıklı bir kiloya sahip olmanın anahtarlarıdırlar.

Bunları bir kenara not ettikten sonra, diyetinize sık sık ekleyebileceğiniz bu yağ yakıcı yiyeceklere bakabilirsiniz.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Çünkü yapılan çalışmalara göre, yağ içeren diyetlerde bile, yeşil çay tüketimi kilo alımını kontrol altında tutmaktadır.

Penn State’teki araştırmacılara göre, bu çay yiyeceklerdeki yağın vücudunuz tarafından emilmesini engelleyip metabolizmanızı hızlandırıyor; bu da yağ yakmanın anahtarı.

Karpuz

Karpuz, kavunun olduğu gibi, kilo vermek için kullanılan diyetlere ciddi anlamda yardımcı olan suca zengin bir yiyecektir. Bu gıda doygunluk hissine neden oluyor ve sahip oluğu antioksidanlar ve besinler sayesinde yağ yakımını harekete geçiriyor.

Karpuzun sık sık tüketilmesi özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olur.

Elma

elma

Elma, armutta olduğu gibi, pektin denilen, vücudun arınmasını sağlayan ve kötü kolesterolü engelleyen bir maddeye sahiptir. Bu meyve kilo vermede kullanmak için idealdir. Çünkü C vitamini, beta karoten, lif, bitki sterolü, flavonoid, antioksidan, vitamin ve minerallerce zengindir.

Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm kilo vermek isteyenler için detoks etkisi olan bir yiyecektir. Potasyum ve B vitamini bakımından zengin olduklarından tüketimleri kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur. Üzüm yiyerek üzüm diyeti yapmak yağ yakmak için güzel bir seçenek.

Domates

domates

Domates en düşük kaloriye sahip sebzelerden biridir: bir domateste sadece 33 kalori vardır. Metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakılmasını tetikleyen, içerdiği antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzun arınmasını sağlayan domates, kilo vermek için ideal bir yiyecektir.

Çiğ Sebzeler

Çiğ sebzeler, özellikle yeşil yapraklı olanlar, vücuda büyük miktarda su sağlarlar ve düşük kaloriye sahiptirler. Onları salatalara ekleyerek ya da karışımlar hazırlayarak yiyebilirsiniz. Aralarında en çok ıspanak, havuç, domates, pırasa, marul, kereviz ve patlıcanı öneriyoruz.

Yumurta

yumurta

Yumurta tek başına yağ yakıcı özelliğe sahip bir yiyecek olmasa da, diyetlerde sağlıklı şekilde kilo vermek için önerilmektedir. Özellikle kahvaltılarda tüketirseniz, günde iki yumurta yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Böylece sizi tok tutarak sahip oldukları enerji ve proteinle kilo verme sürecinize sağlıklı bir şekilde katkı sağlayacaktır.

Yulaf

Yulaf, tüketebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Düşük glisemik indeksine sahip olmasını sağlayan karbonhidrat yapısı, lif ve protein yönünden oldukça zengindir. Ayrıca size enerji verecek doymamış yağ ve mükemmel mikro besinleri içerirler.

Yulaf doygun hissetmenizi sağlayacak, sindirimi kolaylaştıracak ve metabolizmanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Çorba

sebze çorbası

İyi bir sebze çorbası kilo vermede en önemli işbirlikçiniz olabilir. Diğer yiyeceklerin aksine, sebze çorbası düşük kalorilidir, açlığınızı bastırır ve sebzelerin tüm faydalarından çok daha lezzetli bir yoldan yararlanmanızı sağlar.

Çorbalarınızı sebze, tavuk, yulaf ve pirinçle çeşitlendirebilirsiniz.

Balık

Balık en önemli protein kaynaklarından biridir ve sağlıklı yağlar içerir. Balıkların çoğu yağsızdır ve büyük bir omega 3 kaynağıdır. Tavsiye edilen balıklar arasında dil balığı, berlam balığı, mezgit, kalamar, panga balığı, kılıç balığı ve ringa balığı vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.