Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler

· 29 Temmuz, 2015

Temizlik ürünleri için haftada ne kadar para harcıyorsunuz? Çamaşırları yıkamak, beyazlatmak, yumuşatmak ve güzel kokmalarını sağlamak için pek çok farklı ürün satın almak artık normal hale geldi. Gerçek şu ki tüm bunları yapmak için ev yapımı yöntemleri ve basit malzemeleri kullanabilirsiniz. Bütün ihtiyacınız olan sirke, limon ve karbonat. Bu doğal malzemelerle çamaşırlarınızı nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çamaşırları Beyazlatmakkiyafet-2

Bildiğiniz gibi çamaşırları beyazlatmak için en sık kullanılan ürün çamaşır suyudur. Oldukça zehirli ve doğaya zararlı olmasının yanı sıra bu ürün kumaşın liflerini zayıflatarak daha hızlı eskimesine neden olur. Çamaşır suyuna batırdığınız çamaşırların beyaz ve lekesiz olarak çıkacakları doğru fakat ömürleri çok da uzun olmayacaktır. Ayrıca, dikkatli olmazsanız çamaşır suyu renkli kıyafetlerinize sıçrayarak lekelere yol açabilir.

Karbonat ve limon suyu ya da hidrojen peroksit kullanırsanız bunların hiçbiri olmayacaktır. Aklınızda bulunsun.

1. Perdeleri Beyazlatın

Mutfak perdeleriniz genellikle duman ve yağa bulanmış haldedir, en iyisi onları sıcak suda bekletmektir. Bu suyun içine bir yemek kaşığı karbonat ekleyin ve su soğuyana kadar perdelerinizi ıslayın. Ardından normalde yaptığınız gibi yıkayabilirsiniz. Harika bir şekilde temizlendiklerini göreceksiniz.

2. Masa Örtülerini Beyazlatmak

Bu da çok kolay, perdelere yaptığınız gibi masa örtülerini de sıcak suyun içine batırın fakat lekeli noktaların üzerine biraz hidrojen peroksit dökün. Bu lekelerin kolayca çıkmasını ve masa örtülerinizin beyazlamasını sağlayacaktır. Ayrıca, kumaşın da ömrü uzayacaktır.

3. Giysileri Beyazlatmak

Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce, bir yemek kaşığı karbonatı bir bardak suda çözündürerek çamaşırlarınızın üzerine dökün. Sakın karbonatı doğrudan eklemeyin, bu giysilerinize zarar verebilir, her zaman önce suda çözündürün. Daha sonra normalde yaptığınız gibi giysilerinizi makinede yıkayın. Ayrıca, limon suyu da kullanabilirsiniz.

Çamaşırlarınızdaki Kokuları Giderinkarbonat-3

Eminiz sizin de başınıza gelmiştir, giysilerinizi çamaşır makinesinden çıkardığınız zaman bazı gömleklerin hala hafif bir vücut kokusu taşıdığını görürsünüz. Bu kokudan kurtulmak için tekrar yıkamanız gerekir, peki bunu nasıl önleyebilirsiniz? Çok kolay. Bunu yapmanın üç yolu var:

  1. Su ve karbonattan macun hazırlayın. Tek ihtiyacınız olan yarım tatlı kaşığı karbonatı yarım bardak suda çözündürmek. İyice karıştırın ve bu karışımı koltuk altları gibi giysilerin kritik bölgelerine uygulayın. Sonra her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.
  2. Beyaz sirke. Yarım bardak sirkeyi yarım bardak suyla karıştırarak bir sprey şişesine doldurun. Giysilerin üzerine bu spreyden sıkarak 10 dakika bekletin, sonra her zamanki gibi yıkayın.
  3. Limon suyu. Büyük ihtimalle biliyorsunuz ama limon suyu da giysilerinizdeki ter kokusunu çıkarmak için kullanabileceğiniz malzemelerden bir tanesi. Tek yapmanız gereken yarım limonun suyunu aynı miktarda suyla karıştırmak ve bu karışımı bir sünger yardımıyla ter kokan bölgelere sürmek. 10 dakika bekletin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

Çamaşırlarınızdaki Lekeleri Çıkarmanın Kolay Yollarıcamasirlar-askida

1. Yağlı Lekeler

Eğer giysilerinizde yağ lekeleri varsa, bu lekelere talk pudrası uygulayabilirsiniz. Pudra yağı emecektir. Bir gün boyunca bekletin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

2. Giysilerinize Sakız Yapıştığında

Sakızı çıkarmak için uygulayabileceğiniz iki farklı teknik var. İlki gerçekten ilginç: giysinizi buzluğa koyun. Böylece sakız tamamen katılaşacak ve çıkarması çok kolay olacaktır. İkincisi daha iyi bilinen bir teknik, sakızın yapıştığı bölgeye biraz benzin (gazolin) sürün ve sakızı kolayca çıkarın.

3. Makyaj Lekeleri

Bazen yanlışlıkla giysilerinize ruj ya da fondoten bulaştırabilirsiniz. Bu durumda ne yapmanız gerekir ki leke kalmasın? Çok kolay, biraz sirkeyle aynı miktarda suyu karıştırıp uygulayın ve yarım saat bekletin, sonra her zamanki gibi yıkayın.

4. Kan Lekeleri

Kan lekelerini çıkarmak zor olabilir. Kolay bir yöntem hidrojen peroksit kullanmaktır. Lekenin üzerine biraz dökün ve yarım saat bekletin. Sonra, çamaşır makinesinde yıkayın, hiç iz kalmayacaktır.

Umarız bu basit öneriler işinize yarar. Sizin de kullandığınız başka yöntemler varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.