Saçları Güçlendiren Tamamen Doğal Saç Kremi

Elma sirkesi, hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için çok yararlıdır. Buna ek olarak saçınıza sağlıklı bir parlaklık kazandırır, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşır ve kepeği önler.
Saçları Güçlendiren Tamamen Doğal Saç Kremi

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2019

Saç kremi olarak adlandırdığımız saç bakım ürünleri, çok uzun süredir piyasada bulunmaktadır ve pek çok kadının güzellik kürünün bir parçasıdır. Şampuan, saçın temizlenip arınmasını sağlar; ancak ardından saçı koruyup canlandırmak için krem ile bir bakım yapılması gerekir.

Normal saç yıkama sırasında fazla sebum, ölü hücreler ve saçta biriken diğer kirlerin hepsi temizlenir. Ancak bu, foliküllerin hassaslaşmasına neden olur ve saç, serbest radikaller ve ısıdan hasar görmeye daha açık hale gelir.

İşte bu noktada saç kremi, saçın hasarı önlemek için ihtiyaç duyduğu önemli besinleri sağlar. Neyse ki saç kremlerini hem çok kolay bulabilirsiniz; hem de sizin saçınızın ihtiyacına uygun olanı seçebileceğiniz pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Eğer saç bakımınıza hem daha az para harcamak istiyorsanız hem de %100 doğal ürünler kullanmayı tercih ediyorsanız, hazır saç kremleri kadar etkili, hatta daha yararlı, evde kendiniz hazırlayabileceğiniz pek çok karışım vardır! Bunların neler olduğunu öğrenmeye hazır mısınız?

Elma sirkesi ile doğal saç bakımı

elma sirkesi

Bu saç kreminin bazını elma sirkesi oluşturuyor. Elma sirkesi saçınızı güçlendirmek ve daha parlak olmasını sağlamak için hem ekonomik hem de sağlıklı bir seçenektir. Sayfamızda elma sirkesinin şifalı özelliklerinden ve ev temizliğindeki kullanım alanlarından pek çok kez bahsettik.

Pek çok kişinin elma sirkesi hakkında bilmediği şey ise, elma sirkesinin piyasada bulunan ve çoğu sert kimyasallar içeren saç kremlerinin yerine kullanılabildiğidir.Elma sirkesi saçı yumuşatmanın ve taranmasını kolaylaştırmanın yanında, diğer ürünlere kıyasla pek çok avantaj sağlamaktadır.

Kepekle savaşır

Elma sirkesi, mantar ve bakteri karşıtı özellikleri sayesinde kepeğe neden olan mantarlardan kurtulmak için birebirdir. Ayrıca, kaşınan veya iritasyonlu kafa derisini rahatlatmakta da çok etkilidir.

Saça doğal pH dengesini kazandırır

saç taramak

Saçın pH dengesindeki değişiklikler kafa derisinin yağlanmasına veya kurumasına neden olabilir. Elma sirkesi saçın pH seviyesinin olması gerektiği gibi 4 ila 5.5 arasında olmasını sağlar.

Saçın doğal yağlarını korur

Saç folikülleri, saçın parlak ve sağlıklı olmasını sağlayan doğal yağların korunması için çok önemlidir. Elma sirkesinin içindeki bileşenler bu foliküllerin yenilenmesini ve doğal yağlarını korumalarını sağlar.

Saç uzamasını tetikler

saçları durulamak

Elma sirkesini direkt olarak kafa derisine uyguladığınızda, kafa derisinden saç köklerine olan kan akışını ve saç uzamasını tetikler. Ayrıca saç folikülleri üzerinde zararlı etkisi olan mikroorganizmaları yok ederek saçın daha güçlü olmasını sağlar.

Kırık uçları iyileştirir

Elma sirkesini düzenli olarak kullandığınızda hem saç kaliteniz artar hem de kırık uçlar azalmaya başlar.

Elma sirkesi ile doğal saç kremi yapımı

saç için elma sirkesi
 • İlk olarak bu şifalı özelliklerin çoğunu %100 organik elma sirkesinden elde edebileceğinizi söylemeliyiz. Organik elma sirkesi, içindeki vitaminlerin, liflerin ve diğer öğelerin korunmasını sağlayan farklı bir işlemden geçirilerek hazırlanır.
 • Elma sirkesi saçınızda hafif bir koku bırakabilir; ancak bu koku saçınız kuruduğunda geçecektir.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 bardak su
 • Sprey şişesi

Hazırlanışı

 • Elma sirkesi ve suyu karıştırıp kısık ateşte 20 dakika ısıtın.
 • Ardından 30 dakika soğuması için bekleyin.
 • Karışımı sprey şişesine doldurun.

Uygulanışı

 • Saçınızı her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayın ve ardından sprey şişesindeki karışımı sıkın.
 • Dairesel hareketlerle kafa derinize nazikçe masaj yapın.
 • Birkaç dakika bekledikten sonra durulayın.
 • Bu karışımı her gün kullanabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için haftada en az 3 kez uygulamalısınız.

Eğer saçınız çok yağlıysa, bu karışımın sirke miktarını artırarak daha konsantre bir karışım hazırlayabilirsiniz. Ancak elma sirkesini asla seyreltmeden kullanmamalısınız; çünkü seyreltilmediğinde çok güçlü olacaktır. Bu karışımı güzellik kürünüze ekleyerek saçınızın daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.