Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Şampuan

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Şampuan
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2019

Günümüzde saçlarımızı yıkamak için kullandığımız ürünlerin çoğu sentetiktir ve cildimizdeki gözeneklerin içerisinden kan dolaşımımıza karışarak sağlığımıza zarar verebilen maddeler içerir. Saçınızı bunlardan korumak istiyorsanız, o zaman evde hazırlaması kolay, tamamen doğal şampuan ve saç kremi tarifimize göz gezdirin!

Şampuan üreticileri ürünlerinin güzel kokmasını ve bolca köpürmesini ister. Ama farkına varmadığımız bir şey, bu ürünlerin çok kuvvetli olduğu ve zamanla sağlığımıza zarar verdikleridir.

Örneğin, bu ürünlerin birçoğu endüstriyel bir deterjan ve yağ çözücü olarak kullanılan bir aktif madde olan loril sülfat içerir. Bunu kafa derimize uyguladığımızda derimizdeki doğal yağları uzaklaştırıp cildimizi tahriş eder ve kurutur. Bu madde aynı zamanda toksiktir.

Doğal ve sağlıklı bir alternatif doğal ve bitkisel bazlı maddelerden ve kokulu esans yağlarından oluşan bir doğal şampuan kullanmaktır. Ancak bunlar konvansiyonel ürünlere göre daha pahalı olabilirler.

Bu sorunun üstesinden gelmek için bir çözüm doğal ve az maliyetli olan ve evde hazırlanabilen geleneksel bir formül kullanmaktır. Buna bir örnek sodyum bikarbonat ve elma sirkesinden oluşan aşağıdaki tariftir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Bu Şampuan ve Saç Kremi Nasıl Hazırlanır?

Doğal Şampuan

 • Normal saçlar için, bir çorba kaşığı bikarbonatı eriyene kadar ılık bir bardak su içinde karıştırın ve şişelerden birini yarısına kadar onunla doldurun.
 • Bu birinci karışım şampuandır.
 • Yağlı saçlar için daha fazla bikarbonat ekleyebilir ve aynı şekilde kuru saçlar için kullandığınız bikarbonat miktarını azaltabilirsiniz.

Doğal Saç Kremi

 • İkinci şişede bir bardağın dörtte biri kadar elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın.
 • Bu ikinci karışım saç kremi görevini görecektir.
 • Saçınız ne kadar kuruysa kullanacağınız elma sirkesi miktarı o kadar fazla olmalıdır.

Bu şampuan ve saç kremini nasıl uygulayacaksınız?

 1. İlk olarak bikarbonat karışımını ıslak saça uygulayın.
 2. Bununla kafa derinize hafifçe masaj yapın.
 3. İyice durulayın.
 4. Saçınızın biraz sertleştiğini hissedeceksiniz.
 5. Sirkeyi uygulayarak onun pH’ını nötralize edin.
 6. Sirkeyi saça ve kafa derisine uyguladıktan sonra saçlarınızı durulayın. Merak etmeyin, sirke kokusu saçınız kuruduktan sonra ortadan kalkar.

İsteğe Bağlı Diğer Malzemeler

Saça güzel bir koku kazandırmak için ve şifa sağlayıcı etkilerinden faydalanabilmek için bu doğal saç ürünlerine isteğiniz veya ihtiyaçlarınıza göre esansiyel yağlar ekleyebilirsiniz. 

 • Çay ağacı yağı kepeğe karşı yardımcı olur.
 • Biberiye yağı saç dökülmesini önler.
 • Lavanta kafa derisini rahatlatır ve geride güzel bir koku bırakır.
lavanta yağı
Biberiye esansı yağı doğal şampuanınıza katmak için mükemmel bir yağdır.
 • Eğer saçınız çok kuruysa, yıkadıktan sonra bir miktar jojoba yağı veya susam yağı uygulayabilir ve ardından nemlendirici bir saç maskesi de uygulayabilirsiniz.

Saçınızın ve saçınızı ve kafa derinizi sağlıklı tutan doğal tabakanın bu doğal ürünlerin kullanımına alışması biraz süre alabilir. Kimyasal ürünleri kullanmayı kestiğinizde saçlarınızda daha fazla yağlanma veya kepeklenme gibi bazı değişiklikler deneyimleyebilirsiniz.

Böyle bir durumda sabırlı olmanız gerekir; çünkü bunların olumlu etkilerini birkaç hafta kullanım sonunda göreceksiniz. Bir diğer seçenek de bu geçişi daha yavaş gerçekleştirmektir.

Yani saçlarınızı her yıkadığınızda daha az miktarda kimyasal ürün kullanabilirsiniz ve aşamalı olarak doğal şampuan ve saç kremini daha fazla kullanabilirsiniz. En sonunda da artık kimyasal ürünlerin kullanımını tamamen kesebilirsiniz!

Resimler Richard Foster izniyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Avila, R., Navarro, A., Vera, O., Dávila, R., Melgoza, N., & Meza, R. (2011). Romero ( Rosmarinus officinalis ): Una revisión de sus usos no culinarios. Benemérita Universidad Autónoma de Puebla.
 • Productos de cuidado del bebé. LB Silver – healthandenvironment.org
 • Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS . Treatment of dandruff with 5 % tea tree oil shampoo. J Am Acad Dermatol 2002, 47(6): 852-5
 • Erazo, R., Reyna, L., & Robles. (2001). Producción de Vinagre de Manzana por Fermentación a Escala Piloto. Rev. Per. Quím. Lng. Quírn.
 • Moro, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.