Elma Sirkesinin 6 Değişik Kullanımı

Elma Sirkesinin 6 Değişik Kullanımı

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Elma sirkesi çoğunlukla gastronomiyle ilişkilendirilir.Bunun nedeni nefis bir tadı olması ve bu tadın sadece sağlıklı olması değil ayrıca yemeklerinize değişik bir dokunuş da vermesidir. Ancak elma sirkesinin yiyeceklerle kullanımı haricinde başka alternatif kullanım yerleri olduğunu da bilmelisiniz. 

Elma sirkesinin övünülecek derecede doğal iyileştirici özellikleri de bulunduğu aklınızın bir kenarında olsun. Bu şekilde hastalıkları mümkün olan en doğal yoldan iyileştirmeyi sağlar.

Ve unutmayın ki elma sirkesi sadece yiyeceklere tat vermek için kullanılmaz, ayrıca saça sağlık verir ve dış görünüşü güzelleştirir. Bahçenizin güzelleşmesini sağlar ve hatta hıçkırığı bile geçirdiği söylenir.

Aşağıda elma sirkesinin belki de bilmediğiniz birkaç harika alternatif kullanım yerinden bahsedeceğiz.

Mükemmel bir otkırandır

bahçe bakımı yapan kadın ve köpeği

Eğer bahçesini güzelleştirmeye çalışanlardasınız bunun pek de kolay bir iş olmadığını biliyor olmalısınız. Zaman ve para gerektirir, hele ki yaptığınız herşeyi mahvetmek için uğraşan parazitler dadandı mı işiniz zor.

Otkıran ilaçlar (herbisit) pahalı olmakla kalmaz, sizin veya evcil hayvanınızın sağlığını da tehlikeye sokar. Bu nedenledir ki bahçe parazitlerini kökünden kurutmak için sizlere elma sirkesi kullanmanızı öneriyoruz. Ucuz, doğal ve uygulaması basittir.

Hıçkırığı keser

kızıl kıvırcık saçlı kadın

Biliyorsunuzdur, hala hıçkırık için belirlenmiş bir tedavi bulunmamaktadır, en azından uzmanların söylediği kadarıyla böyle. Ama biz biliyoruz ki küçük bir yudum elma sirkesi bu rahatsız edici kasılmalardan sizi kurtaracaktır ve daha iyi ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır. Denemekle hiçbir şey kaybetmezsiniz ve işin en iyi tarafı da…tamamen doğaldır!

Boğaz ağrısını giderir

boğaz ağrısı

Elma sirkesi harika bir boğaz analjeziğidir. Bu sirkeyi kullanmak boğaz ağrısı ve enfeksiyonlarında çok işe yarar. Kullanması pek de hoş olmayabilir çünkü ağzınızda kötü bir tat bırakır ama şişmiş boğaz tedavisi için en iyi seçeneklerden birisidir. Kullanımı çok basittir: ağrınız tamamen kaybolana dek günde 3 kez elma sirkesi ile gargara yapın, kısa sürede sonuç alacaksınız.

Kas gevşeticidir

sporcu kadın

Herhangi bir spor yaptığınızda hedefinize ulaşmak sizi iyi hissettirebilir, ama egzersiz sırasında vücudunuzun ürettiği laktik aside bağlı olarak kaslarınız ağrıyabilir.

Günlük rutininize devam etmek için kaslarınızı toparlamanız gerekecektir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: temiz bir bez parçasına elma sirkesi dökün ve ağrılı alana 20-30 dakika boyunca uygulayın. Sirke doğal kas gevşetici görevi görür. 

Leke çıkarıcı

leke çıkarıcı

Elma sirkesi doğal leke çıkarıcı olarak da vazife görür. Eğer giysinizde ter lekesi varsa bu sizin ilginizi çekebilir. Kullanımı kolaydır: ter lekesi olan kısma birkaç damla elma sirkesi dökün, biraz ovalayın ve 5 dakika bekletin. Takiben durulayın ve tamamen kuruduğunda giysiniz lekesiz ve yeni gibi olacaktır.

Saç Bakımı

saç maskesi

Bu sizi şüphesiz çok ilgilendirecek. Elma sirkesi saçı yumuşatır, ipeksi ve inanılmaz parlak bir özellik katar, bu da ucuz, ilginç ve doğal bir saç kremi olmasının nedenidir. Tek ihtiyacınız olan yıkama sonrası saçınıza uygulamak, ve sonra hazırsınız!

Umarız elma sirkesinin bu alternatif kullanım alanlarından faydalanırsınız ve umarız ki işe yararlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.