Parazit Sorunundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Parazit Sorunundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Parazit sorunu düşündüğümüzden daha yaygındır ve belirtileri iştah artışı, yorgunluk veya halsizlik gibi şeylerle karıştırılabileceğinden teşhisi zordur. Parazitlerin bazı nöronal hastalıklarla da ilişkisi olduğundan durumu fark edip önlem almak gerekir.

Bugünkü yazımızda en yaygın rastlanan parazit türlerinden biri olan Kandida’dan ve parazitleri doğal yollarla yok etmeye yarayan çözümlerden bahsedeceğiz.

Yaygın görülen belirtiler

 • İştah bozuklukları (iştah artışı ya da iştahsızlık)
 • Gözlerin şişmesi
 • Kaygı ya da sinirlilik 
 • Burun ucunda, gözlerde ya da anal bölgede kaşıntı
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • Sindirim problemleri (kabızlık veya ishal)
 • Sebepsiz yere uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı

Epilepsi, otizm ve alzheimer gibi hastalıklar parazitlerin varlığıyla ilişkili olabilir.

Parazit sorunuyla savaşan besinler

Sıkı bir beslenme programınızın olması çok önemlidir çünkü bazı yiyecekler parazitleri besler. Bu nedenle aşağıdaki besin ürünlerini kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

 • Şeker ve şekerli besinler
 • Alkol
 • Süt ve süt ürünleri

Aynı zamanda rafine karbonhidrat kullanımınızı da azaltmanız gerekir. Bu besinler, pirinç, makarna, hamur işleri ve pasta gibi yiyeceklerdir.

Sarımsak

sarımsak domates

Sarımsak, tedavi edici özelliği ve doğal antibiyotik bulunduran yapısı ile birçok hastalığı yenmemizde bizlere yardımcı olur. Parazitlerle savaşı da destekler. Sarımsağın tek kötü yanı kokusudur ve bazı kişiler sarımsağı tam anlamıyla sindiremezler.

Sarımsağı sindirmekte zorlanmayan kişiler sabahları çiğ sarımsak yiyebilirler. Aynı zamanda antik Tibet sarımsak kürünü de deneyebilirsiniz.

Bal kabağı çekirdeği

Kabak çekirdeği dünya üzerinde parazitlerle savaşmak ve ortaya çıkmalarını önlemek için tüketilecek başlıca besinlerden bir tanesidir. Kabak çekirdeğini kavurmadan çiğ bir şekilde, tercihen sabahları aç karnına yiyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra 50 gram kabak çekirdeğini 250ml su ile karıştırıp, öğütüp sebzeli bir içecek elde edebilirsiniz. İçeceğinizi isteğe göre şeker otuyla tatlandırabilirsiniz.

bir kase kabak çekirdeği

Kekik otu yağı

Parazitleri yok etmek için en etkili özlerden bir tanesi de kekikotu yağından elde edilendir. Kekik otu yağını satın alırken ağız yolu ile tüketeceğinizi belirtmeyi unutmayın. Aksi takdirde zehirlenebilirsiniz.

Günde bir damla yemeniz yeterlidir. Açken ve sebze yağı ile karıştırarak tüketmeniz önerilir.

Bağırsak florası

Parazitler bağırsak florasını değiştirir ve kişi dengeli bir floraya sahip değilse hızla çoğalmaya başlarlar. Probiyotiklerin tüketimi bağırsak florasını yeniden canlandırmada ve parazitlerle savaşmada son derece etkilidir. Probiyotikleri eczanelerde veya aktarlarda bulabilir, geçici bir süre için kullanabilirsiniz.

Kekik ve papatya çayı

Bitkileri demleyip ortaya çıkan suyu içmek, özlerinden yararlanmak kadar etkili bir yöntem olmasa da elde ettiğiniz çay, parazitlerin oluşumunu engelleyebilir veya tedaviye destek olabilir.

Her gün 1 litre tüketmeniz önerilir.

Greyfurt özü

Greyfurt özü aktarlardan alınabilir. Etkisi birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Potansiyel olarak vücudunuza zarar verebilecek pek çok zararlı bakteri, mantar, parazit ve virüsleri öldürmede etkilidir. Aynı zamanda zengin bir C vitamini deposudur.

Paketin üzerindeki kullanım talimatlarına uyarak tüketin.

Papaya çekirdeği

Evinizde papayayı kullanarak bir içecek yapabilirsiniz. Papaya çekirdeklerini su ve bir miktar tatlandırıcı ile karıştırın. İçeceğiniz hazır! Sabahları kahvaltıdan önce içmeye özen gösterin.

papaya çekirdeği

Ev yapımı şurup

Aşağıdaki malzemeleri kullanarak evinizde sağlıklı bir şurup yapabilirsiniz.

 • 150 gram kabak
 • 150 gram ezilmiş sarımsak
 • 500 gram bal

Kabağı iki litre suda kaynatın ve suyun yarıya gelmesini bekleyin. Su seviyesi istediğiniz noktaya geldiğinde kabağı ateşten alın ve sarımsağı ekleyerek en az iki saat bekletin. Ardından balı da ekleyerek süzgeçten geçirin.

Bu sıvıdan günde iki yemek kaşığı için. 

Dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Evinizde evcil hayvan besliyorsanız düzenli aralıklarla kontrollerini yaptırmalı, parazitlerden arındırmalısınız. Bu konuda veterinerinize danışın. Evcil hayvanlara temas ettiğinizde parazitlerini size geçirebilirler.
 • Ailenizden birinde parazit olup olmadığını bilmeniz de önemlidir. Bu kişiler de parazitlerini başka insanlara bulaştırabilirler. Bu durumda ailedeki herkesin tedavi görmesi mecburi hale gelebilir.

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fridman, S., Sinai, T., & Zilberg, D. (2014). Efficacy of garlic based treatments against monogenean parasites infecting the guppy (Poecilia reticulata (Peters)). Veterinary Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.vetpar.2014.02.002
 • Okeniyi, J. a O., Ogunlesi, T. a, Oyelami, O. a, & Adeyemi, L. a. (2007). Effectiveness of dried Carica papaya seeds against human intestinal parasitosis: a pilot study. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.065
 • Erol, A., & Hamit, C. kun. (2015). Evaluation of the anthelmintic activity of pumpkin seeds (Cucurbita maxima) in mice naturally infected with Aspiculuris tetraptera. Journal of Pharmacognosy and Phytotherapy. https://doi.org/10.5897/JPP2015.0341

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.