Parazitleri Yok Etmek İçin Doğal Çözümler

23 Kasım, 2014

Parazitler düşündüğümüzden daha yaygındır ve belirtileri iştah artışı, yorgunluk veya halsizlik gibi şeylerle karıştırılabileceğinden teşhisi zordur. Parazitlerin bazı nöronal hastalıklarla da ilişkisi olduğundan, bu durumu fark edip önlem almak gereklidir.

Bugünkü yazımızda parazitlerin en yaygın belirtisi olan Kandida‘dan ve parazitleri doğal yollarla yok etmeye yarayan doğal çözümlerden bahsedeceğiz.

En Yaygın Belirtiler

 • İştah bozuklukları (İştah artışı ya da iştahsızlık)
 • Gözlerin şişmesi
 • Kaygı ya da sinirlilik hali
 • Burun ucunda, gözlerde ya da anal bölgede kaşıntı
 • Büyük gözbebekleri
 • Sindirim problemleri (Kabızlık veya ishal)
 • Sebepsiz yere uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı

Epilepsi, otizm ve alzheimer gibi hastalıklar parazitlerin varlığıyla ilgili olabilir.

Parazitlerle Savaşan Besinler

Diyetinizi sıkı bir şekilde uygulamanız son derece önemlidir çünkü parazitler bazı yiyeceklerle beslenemez. Bu sebeple aşağıdaki besin ürünlerini kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

 • Şeker ve şekerli besinler
 • Alkol
 • Süt ve süt ürünleri

Aynı zamanda rafine karbonhidrat kullanımınızı da azaltmanız gerekmektedir. Bu besinler, pirinç, makarna, hamur işleri ve pasta gibi yiyeceklerdir.

Sarımsak

sarımsak

Sarımsak, tedavi edici özelliği ve doğal antibiyotik bulunduran yapısı ile bir çok hastalığı yenmemizde bizlere yardımcı olur. Parazitlerle savaşırken de büyük bir yardımcıdır. Sarımsağın tek kötü yanı kokusudur ve bazı kişiler sarımsağı tam anlamıyla sindiremezler.

Sarımsağı sindirmekte bir problemi olmayan kişiler sabahları çiğ sarımsak yiyebilirler. Aynı zamanda antik Tibek sarımsak kürünü de deneyebilirsiniz.

Balkabağı Çekirdeği

Kabak çekirdeği dünya üzerinde parazitlerle savaşmak ve en başta ortaya çıkmalarını önlemek için tüketilecek başlıca besinlerden bir tanesidir. Kabak çekirdeğini kavurmadan çiğ bir şekilde, tercihen sabahları aç karnına yiyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra 50 gram kabak çekirdeğini 250ml su ile karıştırıp, öğütüp sebzeli bir içecek elde edebilirsiniz. İçeceğinizi isteğe göre şekerotuyla tatlandırabilirsiniz.

kabak çekirdeği

Kekikotu Yağının Ağız Yolu ile Tüketimi

Parazitleri yok etmek için en etkili özlerden bir tanesi de kekikotu yağından elde edilendir. Kekikotu yağını satın alırken ağız yolu ile tüketeceğinizi belirtmeyi unutmayın. Aksi takdirde zehilenebilirsiniz.

Günde bir damla tüketmeniz yeterlidir. Bunu açken ve sebze yağı ile karıştırarak yapmanız önerilmektedir.

Bağırsak Florası

Parazitler bağırsak florasını değiştirir ve kişi dengeli bir floraya sahip değilse hızla çoğalmaya başlar. Probiyotiklerin tüketimi bağırsak florasını yeniden canlandırmada ve parazitlerle savaşmada son derece etkilidir. Prebiyotikleri eczanelerde ya da aktarlarda bulabilir, geçici bir süre için kullanabilirsiniz.

Kekik ve Papatya Çayı

Bitkileri demleyip ortaya çıkan suyu içmek, özlerinden yararlanmak kadar etkili bir yöntem olmasa da elde ettiğimiz çay, parazitlerin oluşumunu engelleyebilir ya da tedaviye destek verebilir.

Her gün 1 litre tüketmeniz önerilmektedir.

Greyfurt Özü

Greyfurt özü aktarlardan alınabilir ve etkisi bir çok çalışmada kanıtlanmıştır. Potansiyel olarak vücudunuza zarar verebilecek bir çok zararlı bakteri, mantar, parazit ve virüsleri öldürmede etkilidir.  Aynı zamanda zengin bir C vitamini deposudur.

Paketin üzerindeki kullanım talimatlarına uyarak tüketin.

Papaya Çekirdeği

Evinizde papayadan elde edebileceğiniz bir içecek yapabilirsiniz. Papaya çekirdeklerini su ve bir miktar tatlandırıcı ile karıştırın ve içeceğiniz hazır! Sabahları kahvaltıdan önce içmeye özen gösterin.

papaya çekirdeği

Ev Yapımı Şurup

Aşağıdakileri kullanarak kendi evinizde sağlıklı bir şurup yapabilirsiniz.

 • 150 gram kabak
 • 150 gram ezilmiş sarımsak
 • 500 gram bal

Kabağı iki litre suda kaynatın ve suyun yarı seviyeye gelmesini bekleyin. Su seviyesi istediğiniz noktaya geldiğinde kabağı ateşten alın ve sarımsağı ekleyerek en az iki saat bekletin. Ardından balı da ekleyerek süzgeçten geçirin.

Günde iki yemek kaşığı için. 

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, düzenli aralıklarla kontrollerini yaptırmalı, parazitlerden arındırmalısınız. Bunun için veterinerinize başvurun. Evcil hayvanlar onlara temas ettiğinizde parazitlerini size geçirebilirler.
 • Ailenizden birinde parazit olup olmadığını bilmek de önemlidir. Bu kişiler de parazitlerini diğer kişilere geçirebilirler ve bu durumda ailedeki herkesin tedavi görmesi şarttır.
Bunlar da ilginizi çekebilir