Parlak Saçlar için Ev Yapımı Beş Doğal Saç Kremi

Ev yapımı kozmetik ürünler, zararlı kimyasalları kullanmaktan kaçınmak ve istediğiniz saçları elde etmek için harika bir seçenektir. Bu tarifleri deneyin!
Parlak Saçlar için Ev Yapımı Beş Doğal Saç Kremi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2018

Ev yapımı doğal saç kremi çeşitleri, şu aralar çok popüler çünkü bunlar genel olarak daha ekonomik ve doğal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Saç kremi ve saç losyonları söz konusu olduğunda, paraben, silikon ya da parafin içermeyen alternatifleri tercih etmek daha güvenlidir.

Bu maddeler sağlığınıza zararlı olabileceği gibi saçlarınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Gelin bu yazımızda parlak, yumuşak ve ipeksi saçlar elde etmek için evde yapabileceğiniz doğal saç kremi türlerini keşfedin.

Saç kremleri hakkında bilmeniz gerekenler

Geleneksel kremler, kısa ve uzun vadede sağlığınıza zararlı olabilecek, gözenekler yoluyla cilde nüfuz eden ve kan dolaşımına giren kimyasallar ve diğer petrol ürünleri içerir.

Bununla birlikte, bu bileşenler kullanımdan hemen sonra tatmin edici bir sonuç sağlar. Ne var ki, bir saç kremini düzenli olarak kullandıktan sonra saçlarınız daha çabuk kirlenir.

Uzun vadede, bu kremler sebum yani cilt yağlanmasının doğal üretimini değiştirir ve saç uçlarınızı kuruturken köklerinizin yağlı olmasına neden olur.

5 doğal saç kremi alternatifi

Tüm farklı saç tipleri için krem olarak kullanılabilecek ve evde yapabileceğiniz doğal saç kremi seçenekleri mevcuttur. Bunların nasıl yapıldığını keşfetmek için okumaya devam edin!

1. Elma sirkesi

Büyük annelerimiz parlak ve sağlıklı saçlar elde etmek için elma sirkesi kullanmıştır.

Sirke kokusu saç kururken kaybolmasına rağmen, saçlarınızı, durulamadan önce seçtiğiniz türden bir esansiyel yağdan birkaç damla (lavanta, mandalina, nane vb.) karıştırarak kokmasını önleyebilirsiniz.

Nasıl uygulanır?

Bu doğal saç kremi tarifini uygulamak için sprey şişesinin içine  ¾ oranında sirke ve ¼ su ilave edin. Her zaman şampuan sonrası kullanın.

2. Bira

bira ile doğal saç kremi

Evet! Bira sadece serinletici bir içecek değil aynı zamanda saçınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandıran mükemmel bir doğal saç kremi içeriğidir.

Bira, antioksidan ve farklı B vitamini türleri açısından zengindir. Özellikle hassas ve kırılgan saçlı insanlar için iyi bir saç yapısını korumak adına gerekli olan silikonu içermektedir.

 • Saçlarınızı durulamadan önce alkolsüz bira ile yıkayın (kuruluğu önlemek için). Durulamadan önce birkaç dakika kalmasına izin verin.
 • Bu kremi her gün kullanmanız gerekmez. Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Birayı, bu makaledeki diğer seçeneklerle dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

3. Hindistan cevizi yağı

Ekstra saf Hindistan cevizi yağı, normal ya da ayrık uçları olan kuru saçlar için ya da kuaförde sık işlem gören saçlar için en iyi reçetelerden biridir.

 • Bu kremi, şampuan kullanmadan önce ıslak saçlarınıza, yıkamadan birkaç saat öncesine kadar uygulayın. Bu doğal saç kremi, saç tellerini iyice besler ve duş aldıktan sonra saçlarınızı yağlı bırakmaz.
 • Saçın ortasından uçlarına doğru haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Buna ek olarak, tropikal aroması bir saç parfümü kadar güzeldir.

4. Yumurta sarısı ve limon suyu

doğal saç kremi yapımı

Bu maddelerinin kombinasyonu, her saç tipini şekillendirmek için idealdir. Özellikle yağlı ya da düz saçlar bu doğal saç kremi tarifinden büyük fayda sağlayacaktır.

 • Yumurta sarısı, kıl folikülünü derinlemesine besleyen yağ bakımından zengindir. İçerdiği vitaminler (A, B12, B6, B2, B1, D, E vitaminleri ve folik asit) nedeniyle saçınız için besleyici bir kokteyl özelliğindedir.
 • Limon suyu saçınıza parlaklık kazandırır. Bununla birlikte, saç liflerini tamamen kurutabileceği için tek başına kullanmamanız gerek. Bu nedenle, bu iki maddenin kombinasyonu mükemmel olacaktır.

Malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • ½ limon suyu

Nasıl uygulanır?

 • Çiğ yumurta sarısını çırpın ve limon suyu ile birleştirin. Ardından, karışımı saçınıza uygulayın ve bir süre etki etmesi için bırakın.
 • Duşta, normal şampuanınızla saçlarınızı yıkayın.

5. Jojoba yağı

Jojoba yağı, kozmetik kullanım için en iyi malzemelerden biridir. Cilt ve saçın doğal sebumuna en çok benzeyen bir dokuya sahip olan bitkisel bir yağ türüdür.

Bu nedenle çok daha kolay emilir ve derinlemesine nemlendirme sağlar.

Nasıl uygulanır?

 • Normal şampuanla saçlarınızı yıkamadan önce jojoba yağını az miktarda uygulayın.
 • Kurumaya ya da ayrılmaya meyili olan saç uçlarınız varsa, istediğiniz zaman bu bölgelere bir damla ekleyebilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.