Parlak Saçlar için Ev Yapımı Beş Doğal Saç Kremi

· 8 Şubat, 2018
Ev yapımı kozmetik ürünler, zararlı kimyasalları kullanmaktan kaçınmak ve istediğiniz saçları elde etmek için harika bir seçenektir. Bu tarifleri deneyin!

Ev yapımı kozmetikler şu aralar çok popüler çünkü genel olarak daha ekonomik ve doğallar.

Saç kremi gibi saç losyonları söz konusu olduğunda, parabenler, silikonlar ya da parafinler içermeyen alternatifleri tercih etmek daha güvenlidir.

Bu maddeler sağlığınıza zararlı olabilir ve saçlarınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Parlak, yumuşak ve ipeksi saçlar elde etmek için en iyi 5 ev yapımı doğal kremi keşfedin.

Kremler hakkında bilmeniz gerekenler

Geleneksel kremler, kısa ve uzun vadede sağlığınıza zararlı olabilecek, gözenekler yoluyla cilde nüfuz eden ve kan dolaşımına giren, kimyasallar ve diğer petrol ürünleri içerir.

Buna ek olarak, bu bileşenler, kullanımdan hemen sonra tatmin edici bir sonuç sağlar.

Bununla birlikte, düzenli olarak bir kremi kullandıktan sonra, saçlarınız daha çabuk kirlenir.

Uzun vadede, bu kremler sebumun doğal üretimini değiştirir ve saç uçlarınızı kuruturken köklerinizin yağlı olmasına neden olur.

5 doğal alternatif

Tüm farklı saç tipleri için krem olarak kullanılabilen birkaç ev yapımı doğal seçenek mevcuttur. Ne olduklarını keşfetmek için okumaya devam edin!

1. Elma sirkesi

Büyükannelerimiz elma sirkesini parlak, sağlıklı saçlar elde etmek için kullandı.

Sirke kokusu saç kururken kaybolmasına rağmen, saçlarınızı, durulamadan önce, birkaç damla uçucu yağ ile (lavanta, mandalina, nane vb.) karıştırarak kokmasını önleyebilirsiniz.

Nasıl uygulanır?

Bir sprey şişesi kullanın ve içine  ¾ kısım sirke ve ¼ su ilave edin. Her zaman şampuan sonrası kullanın.

2. Birabira

Evet! Bira sadece serinletici bir içecek değil aynı zamanda saçınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandıran mükemmel bir kremdir de.

Bira, antioksidan besinler ve farklı B vitamini türleri açısından zengindir. Özellikle hassas ve kırılgan saçlı insanlar için iyi bir saç yapısını korumak adına gerekli olan, silikonu içermektedir.

 • Saçlarınızı durulamadan önce alkolsüz bira ile yıkayın (kuruluğu önlemek için). Durulamadan önce birkaç dakika durmasına izin verin.
 • Bu kremi her gün kullanmanız gerekmez.

Bunu haftada sadece bir kere kullanmanız yeterlidir ve onu bu makaleden başka bir alternatif seçenek ile değişimli olarak uygulayabilirsiniz.

3. Hindistan cevizi yağı

Ekstra saf Hindistan cevizi yağı, normal ya da ayrık uçları olan kuru saçlar için ya da kuaför tarafından kötü muamele görmüş saçlar için en iyi reçetelerden biridir.

 • Bu kremi, şampuan kullanmadan önce ıslak saçlara, yıkamadan birkaç saat öncesine kadar uygulayın. Bu, saç tellerini iyice besler ve duş aldıktan sonra saçlarınızı yağlı bırakmaz.
 • Saçın ortasından uçlarına doğru haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Buna ek olarak, narin ve tropikal aroması, bir saç parfümü kadar lezzetlidir.

4. Yumurta sarısı ve limon suyuyumurtalar

Bu katkı maddelerinin kombinasyonu, her saç tipini şekillendirmek için idealdir, özellikle yağlı ya da düz saçlar:

 • Yumurta sarısı, kıl folikülünü derinlemesine besleyen yağ bakımından zengindir; ve içerdiği vitaminler (A, B12, B6, B2, B1, D, E vitaminleri ve folik asit) onu saçınız için besleyici bir kokteyl haline getirir.
 • Limon suyu saçınıza çok fazla parlaklık kazandırır. Bununla birlikte, saç liflerini tamamen kurutacağı için tek başına kullanamayız. Bu nedenle, bu iki maddenin kombinasyonu mükemmeldir.

Malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • ½ limon suyu

Nasıl uygulanır?

 • Çiğ yumurta sarısını çırpın ve limon suyu ile birleştirin. Ardından, karışımı saçınıza uygulayın ve bir süre etki etmesi için bırakın.
 • Duşta, normal şampuanınızla yıkayın.

5. Jojoba yağı

Jojoba yağı, kozmetik kullanım için en iyi malzemelerden biridir. Cilt ve saçın doğal sebumuna en çok benzeyen bir dokuya sahip olan bitkisel bir yağ türüdür.

Bu nedenle çok daha kolay emilir ve derinlemesine nemlendirme sağlar.

Nasıl uygulanır?

 • Normal şampuanla saçlarınızı yıkamadan önce jojoba yağını az miktarda uygulayın.
 • Kurumaya ya da ayrılmaya meyili olan saç uçlarınız varsa, istediğiniz zaman bu bölgelere bir damla ekleyebilirsiniz.