Beyaz Sirke ile Temizlememeniz Gereken 6 Şey

Beyaz sirke harika bir doğal temizlik maddesidir, ancak her şey için kullanılmaz. Beyaz sirke ile neleri temizlememeniz gerektiğini öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
Beyaz Sirke ile Temizlememeniz Gereken 6 Şey

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Temizlik söz konusu olduğunda, beyaz sirkenin faydalı etkileri hakkında çok fazla konuşulur. Bununla birlikte, sonuçlar bazı cisim veya yüzey alanlarında istendiği gibi olmayabilir. Bu makalede, hangi yüzey ve cisimlerin beyaz sirke ile temizlenmemesi gerektiğini size anlatacağız.

Endüstriyel kimyasalların aksine, sirke birçok şeyi temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bir maddedir. Kabartma tozu, limon ve tuz ile birlikte, diğer birçok kullanımı olan günlük malzemelerin seçkin grubuna aittir.

Ancak, her şey gibi, beyaz sirkenin de olumsuz yanları vardır. Eğer temizlik yaptığınız yerleri mahvetmek istemiyorsanız, beyaz sirke ile temizlememeniz gereken yerlere dikkat etmelisiniz. Ne olduklarını biliyor musunuz? Aşağıda bu sorunun cevabını veriyoruz.

Beyaz Sirke ile Temizlememeniz Gereken 6 Şey

Beyaz sirkeyi bu kadar etkili kılan şey, düşük pH’idir ve bu da onu asidik bir madde yapar. Bu bazı şeyler için iyi olsa da, bazıları için hiç de iyi değildir.

Beyaz sirke ile temizlememeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

1. Parke zemin

Bazı yüzey alanlarında işe yararken, sert zeminler ya da parke zeminlerde beyaz sirke kullanılması renk bozulmalarına veya çıkmayan lekelere neden olabilir.

Bu nedenle gereksiz sorunlardan kaçınmak için, alabileceğiniz en iyi önlem, bu tip zeminlerde yapılan özel temizlik ürünlerini satın almaktır. Evet, bu doğal bir alternatif değil, ama seçenek sayısı oldukça az.

Ancak, ahşap mobilyalarda durum böyle değildir. Zeytinyağlı beyaz sirke, ahşap mobilyalardaki lekeleri ve kirleri temizlemek için yararlı olabilir.

ahşap yüzey temizleme

2. Taş yüzeyler

Granit ya da mermer gibi doğal taşlar, asidik maddeler ile temizlendiğine iyi sonuçlar vermez. Bu nedenle, bu yüzeylere beyaz sirke uygulamamak en iyisidir. Ayrıca limon ya da kabartma tozu da kullanmamalısınız.

Aynı durum, taş zeminler için de geçerlidir. Bu yüzeyler için yapılan özel temizlik ürünlerini kullanmak daha iyidir.

3. Beyaz eşya ve elektronik cihazlar

Parlatma özelliklerine rağmen, televizyonları veya bilgisayarları temizlemek için beyaz sirke kullanmamalısınız. Bu durum, mikrodalgalar, kahve makineleri veya ütüler ve tabletler ve cep telefonları gibi dokunmatik ekranlara sahip cihazlar için de geçerlidir.

Doğal parlaklıklarını ortadan kaldırmanın ve yüzeylerini aşındırmanın dışında, bu madde, elektronik parçaların değişimine sebep olabilir. Sonuç olarak, sirkenin neden olduğu teknik problemlerle ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

4. Gıda lekeleri

Giysilerde, yerlerde, araba koltuklarında ya da kanepede olsun, beyaz sirke yemek lekelerini çıkarmaz. Aksine, bileşenleri gıda artıkları üzerinde hareket eder ve çıkarılması çok daha zor hale getirir.

5. Çamaşır suyu

Beyaz sirkeyi asla çamaşır suyu ile karıştırmayın. Bu iki elementin kombinasyonu ölümcül olabilir çünkü klor gazı oluştururlar. Bu çok zehirli bir buhara sebep olan bir maddedir.

6. Demir tencere ve tavalar

Bu sevilen mutfak eşyaları, iki nedenden ötürü beyaz sirke ile temizlememeniz gerekenler listesinde yer alır: Birincisi, sirke içindeki asidin yapışmaz yüzeyleri bozmasıdır. Bildiğiniz gibi bu, tencere ve tavalarınızın işlevselliğini büyük ölçüde sınırlar.

Ayrıca demir ile, bu asit bileşenleri ile iyi sonuç elde edilemez. Sonuç, lekeli bir tencere veya tava olabilir.

Beyaz Sirke ile Temizleyebileceğiniz Şeyler

sprey ile tuvalet temizliği

Bazı şeyleri temizlemek için kullanmamanız gerekse de, beyaz sirke temizlik söz konusu olduğunda pek çok işe yarayabilir. Bu bileşenle temizleyebileceğiniz yüzeylerin bazıları şunlardır:

  • Ahşap mobilya
  • Tüm banyo bileşenleri: tuvalet, küvet, musluk, lavabo
  • Alet hırdavatların pas temizliği için de kullanabilirsiniz.
  • Buna ek olarak, buzdolabını dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz
  • Aynalar

Sonuç olarak, bu bileşen ya sağlam bir temizlik yardımcısı ya da geri dönüşü olmayan sonuçlara sahip olan iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Konu ile ilgili bilgiliyseniz ve temizlemek üzere olduğunuz her bir yerin ya da cismin bileşenlerine dikkat ederseniz, sevdiğiniz eşyalara zarar vermekten kurtulabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.