Ayakkabılarınızı Nasıl Temizleyeceğinizi Öğrenin

Ayakkabılar kişilerin giyiminde önemli bir yer tutar. Bu makalede, ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğiniz konusunda bazı noktaları sizlerle paylaşacağız.
Ayakkabılarınızı Nasıl Temizleyeceğinizi Öğrenin

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Ayakkabılarınıza bakım yaparak onların çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bu yazıda her bir ayakkabı türünü nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenin.

Ayakkabılarınızı Nasıl Temizlersiniz

1. Deri Ayakkabılar

Deri ayakkabılarınızı nasıl en iyi formda tutacağınız sizler için merak konusu olabilir. Bu ayakkabılar birçok kişinin favorisidir. Bu sebepten ötürü, onlara iyi bakmayı bilmek oldukça önemlidir.

 1. Ayakkabı temizliğinin ilk adımı, bağcıkları temizlemek ve ayakkabıyı nazikçe fırçalamaktır. Bu şekilde, temizliğe engel olabilecek kirli parçacıklardan kurtulmuş olursunuz.
 2. Sonrasında, bir kabın içine oda sıcaklığında iki bardak su boşaltın ve içine gerekli miktarda, pH dengesi 7 olan (nötr) deterjan dökün.
 3. Hafif nemli bir bez yardımıyla bu karışımı kullanarak ayakkabılarınızı temizleyin.
 4. Son olarak, temiz bir bez yardımıyla suyla bu karışımı silin.
 5. Ardından, kuru bir bezle ayakkabınızı kurulayın.
 6. Ayrıca parlatmak ve yeni görünmelerini sağlamak için ayakkabılarınızı cilalayabilirsiniz.

2. Süet Ayakkabılar

ayakkabı spreyi

Süet ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmemek size zorluk yaratabilir. Bu ayakkabılar harikadırlar fakat nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız başınıza bela olabilirler.

Süet ayakkabılarınızı her gün fırçalamanız gerekir. Her zaman aynı yönde yumuşak bir fırçayla temizlemeniz oldukça önemlidir. Aynı zamanda, ayakkabılarınızı iyi durumda tutmak için süet koruyucu kullanmanız da oldukça yararlı olacaktır.

 • Daha derin kirlerden kurtulmak için, ayakkabılarınızı aynı fırçayla biraz daha sert fırçalayabilirsiniz.
 • Eğer çamura batmışlarsa, ayakkabılarınızı güneşe bırakıp kurumalarını bekleyerek ardından bir havlu ya da süet fırçası yardımıyla ovabilirsiniz. 
 • Geçmeyen bir leke mi var? Silgi kullanmayı deneyin. Bu yöntem daima işe yarar. Bunun için daha spesifik bir yöntem daha vardır: süet silgileri.
 • Son olarak, eğer ayakkabınızda su lekesi varsa, ayakkabınızı bir bez yardımıyla tamamen ıslatabilirsiniz. Daha sonrasında ayakkabınızın içine biraz kağıt ya da başka bir materyal koyup güneşe bırakın ki şeklini koruyabilsin. Nemi kaybolduktan sonra, az önce açıkladığımız yöntemi kullanarak ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

3. Kanvas Ayakkabılar

 1. Öncelikle, tozdan kurtulmak için diş fırçası kullanabilirsiniz.
 2. Özellikle açık renk ayakkabılarda tabanlar genellikle daha pis oldukları için fırçalamak için karbonat ve su karışımı kullanabilirsiniz.
 3. Ayrıca, ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atabilir ve soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Eğer bu seçeneği tercih ederseniz, ayakkabılarınızın nemden mahvolmamasını sağlamak için onları güneşte kurutun.
 4. Bağcıkları da unutmamanız gerekmektedir. Bağcıkları temizlemek için iki bardak sıcak suyu bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ile karıştırıp bağcıklarınızı bu karışımın içinde bırakın.
 5. Bu karışımı yumuşak bir fırça yardımıyla ayakkabılarınızın üzerine de uygulayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra soğuk su ile durulamalı, fazla suyu süzmeli ve şekillerini yitirmemeleri için içlerine bir şey yerleştirerek kurutmalısınız.

4. Spor Ayakkabısı

Günlük hayatta sıklıkla spor ayakkabı gireriz. Bu durumda bu türü makalenin dışında tutmak olmazdı değil mi? Spor ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız, bunun için birçok yöntem olduğundan emin olabilirsiniz.

 1. Öncelikle, deterjanlı suda bağcıkları bekletin. Daha sonra aynı karışımı temiz bir bez yardımıyla ayakkabılarınızı temizlemek için kullanın.
 2. Spor ayakkabılarda, fırçayı yalnızca beyaz alanlarda kullanmanızı öneririz.
 3. Diş macunu spor ayakkabılarınızın parlamasını sağlayacaktır.
 4. Son adım olarak, tabii ki ayakkabılarınızı güneşte yeterli süre boyunca bekletmeniz gerekecektir. 
ayakkabılarınızı nasıl

5. Rugan Ayakkabılar

Pek yaygın olarak kullanılan ayakkabılar olmasalar da, bu ayakkabıları nasıl temizleyeceğinizi sizlerle paylamak istedik.

 • Çoğu kişi bu ayakkabıları temizlemek için kuru bir kumaş yardımıyla cam temizleyici kullanılmasını önerir.
 • Lekeler için, bir pamuk yardımıyla vazelin ya da mobilya cilası kullanabilirsiniz. Bu ürünler ayakkabılarınızın yeniden parlamasını da sağlar.
 • Bu amaç için, özellikle ayakkabılarınız çok kirli olduğunda, sirke de kullanabilirsiniz. Ayakkabınızı sirke ile nemlendirip nazikçe sürtün. Yine de sirkenin asidik özelliğe sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Her bir ayakkabı türünü temizlemek için uygun tekniği her zaman bulabilirsiniz. Eğer ayakkabılarınızın yeni görünmesini istiyorsanız, onları mahvetmemek için ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinize dair temel bilgileri bilmeniz gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ramirez, J. (2002). EL PROCESO DE CURTIDO. La generación de residuos en cada etapa. Forcillo.
 • Ricardo-da-silva, J. M., Sousa, I., & Laureano, O. (1980). Propiedades de los Alcoholes. Vitis.
 • Brunon, A., Maitre, M., Petiot, S., Romain, M., & Pélissier, J. (2004). Zapatos ortopédicos. {EMC} – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(04)41485-6

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.