Çay ve Kahve Poşetlerinin Tekrar Kullanımı

Kullanılmış çay poşetlerinizi, gözlerinizi rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Kullanılmış çay poşetini soğuk su ile ıslatın ve sonra göz kapaklarınıza yerleştirin. Böylelikle, bu bölgedeki şişliği azaltabilirsiniz.
Çay ve Kahve Poşetlerinin Tekrar Kullanımı

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Çay ve kahve tüketildikten sonra, birçok insan bu tek kullanımlık poşetleri çöpe atma eğilimindedir. Halbuki bu poşetleri kullanabilmek için birçok yol mevcuttur.

Evdeki çeşitli malzemeleri tekrar kullanmak, sadece çevreye katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda birim üründen daha fazla fayda kazanmanızı da mümkün kılar. Kullanılmış çay ve kahve poşetlerini tekrar nasıl kullanabilirsiniz, öğrenmek için takip eden makaleyi okumalısınız.

Çay ve Kahve Poşetlerinden Daha Fazla Faydalanın

Bu, geri dönüşümün temel prensiplerinden biridir. Eğer dünya üzerinde bir farklılık yaratmak istiyorsanız, kullanılmış çay ve kahve poşetlerini, favori içeceğinizi yaptıktan sonra yeniden kullanmaya dair tavsiyeleri izleyerek işe başlayabilirsiniz.

Organik Suni Gübre

Bir bahçeniz olsun veya olmasın, evde organik gübre hazırlayabilirsiniz. Eğer, organik atıkları (sebze ve meyve kabukları gibi) çöpe atmak yerine biriktirirseniz, bitkileriniz ve çiçekleriniz için oldukça kaliteli bir toprak elde etmiş olursunuz.

Bu organik çözümün yanı sıra, bu yolu izleyerek yaşadığınız çevreye de zarar vermemiş olursunuz. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve bahçeniz yoksa, kokudan çekinerek bu yolu izlemek istemeyebilirsiniz. O halde aynı amaçla, kullanmış olduğunuz çay veya kahve poşetlerini açarak, dilediğiniz saksının dibine dökebilirsiniz.

Kullanılmış çay veya kahve, çiçekleriniz için harikadır ve ayrıca güzel kokarlar. Unutmayın; sadece çay veya kahve poşetlerindeki malzemeyi, soğuduktan ve kuruduktan sonra, saksılarınıza dökmelisiniz. Aksi halde mantar oluşabilir. Ayrıca, kullanırken, organik gübrenizin, böcek veya karıncaları çekmediğinden de emin olmalısınız.

Buzdolabınız İçin Koku Giderici

Kullanılmış kahve poşetleri, buzdolabınızdaki kötü kokudan kurtulmanıza yardımcı olur. Kahve, dünyadaki en popüler sıcak içecek olarak kabul edilmektedir. Bir dahaki sefere, kahvenizi içtikten sonra, tek kullanımlık kahve poşetini sıkın ve buzdolabınıza koyun.

Eğer bütün halinde kahve çekirdeği kullanıyorsanız, bunları bir kaseye koyun ve gazlı bez ile sarın. Bu şekilde, bu önemli ev aletindeki kötü kokuları ortadan kaldırabilir, üstelik harika kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çay poşeti

Ev Tedavileri

Kullanılmış çay poşetlerini, cilt problemleri için topikal solüsyon olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız da şimdi öğrendiniz.

Örneğin; sinek veya pire ısırığı sebebi ile oluşan şişlikleri gidermek amacı ile, kullanılmış çay poşetlerini göz altınıza yerleştirebilirsiniz . Şişliği azaltıcı özelliği, çay içinde bulunan tanik isimli maddeden almaktadır. Her zaman, birkaç tane kullanılmış çay poşetini, herhangi bir acil durumda kullanmak amacıyla buzdolabınızda bulundurmalısınız.

Her iş gününün sonrasında uygulayabileceğiniz bir diğer tedavi alternatifi ise şu şekildedir; kanepeye uzanarak (veya küveti sıcak su ve doğal banyo tuzları ile doldurarak), rahatlatıcı bir müzik açın, soğuk suda ıslatılmış birer çay poşetini, göz kapaklarınıza yerleştirin. Olumlu sonuçları, kısa sürede gözlemleyeceksiniz.

Kumaş Boyası

Asırlardır insanlar, diğer birçok bitki ve çiçek gibi, çayı da kumaşları boyamak amacıyla kullanmışlardır. Eğer çayın içerisine, beyaz bir kumaş batırırsanız, kumaşın antik bir görünüm kazanacağını fark edersiniz. Sepya tarzı fotoğraflar ile ilgili bilginiz var mı? Bu teknik de, sepyaya oldukça benzemektedir.

Bu teknik ayrıca, kanepenizin, perdelerinizin veya giymekten sıkıldığınız bir kıyafetinizin rengini değiştirmek açısından harikadır. Eğer el sanatları ile ilgileniyorsanız, kumaşlarınıza vintage bir görünüm kazandırabilirsiniz, yani tıpkı anneannenizin çatı katında bulabileceğiniz eşyalar gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Eğer vintage tarzı dış mekan bir düğün planınız varsa, bu teknikle boyayabileceğiniz kumaşlar, düğününüze eşsiz bir dokunuş bırakacaktır.

Daha Fazla Çay Yapın

Annenizin veya anneannenizin kullanılmış çay poşetlerini birkaç gün bir fincan içinde biriktirdiklerini daha önce belki görmüşsünüzdür. Eğer beş adete kadar biriktirebilirseniz, yeni ve oldukça demli bir fincan çay için kullanabilirsiniz. Bu yöntem üstelik tasarruf yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Örneğin, pazartesiden cumaya günde birer fincan çay içerseniz, cumartesi günkü çayınız bedava olmuş olacaktır. Ayrıca, yeni tatlar keşfedebilmek için, farklı çayları karıştırmayı da deneyebilirsiniz.

Yeşil çay

Selüliti Azaltın

Selülit kremlerinin ne kadar da pahalı olduklarının belki farkındasınızdır. Bu kremler ayrıca, %100 etkili formüle sahip değildirler ki bu da birden fazla krem almanız gerektiği anlamına gelir. Bunlara ilaveten, piyasada bulabileceğiniz kremlerin hepsi de sağlıksız içeriklere sahiptirler, dolayısı ile evde kendi tariflerinizi denemeye çabalamalısınız.

Bunun için, bir miktar kullanılmış kahve telvesine ihtiyacınız var. Bunu kahve makinenizden alabilirsiniz. Bu kahveyi macun kıvamı alıncaya kadar birkaç damla hindistan cevizi veya badem yağı ile karıştırın. Bu karışımı, duş alırken dairesel hareketlerle selülitli bölgelere uygulayın.

Kalçalarınıza, basenlerinize, karnınıza, bacaklarınıza ve kollarınıza yoğunlaşın. Duruladıktan sonra duşunuzu almaya devam edebilirsiniz.

Ellerinizdeki Kötü Kokuyu Çıkarın

Sarımsak, balık, zeytin veya soğan gibi belirli yiyeceklere dokunduktan sonra birkaç kez yıkamanıza rağmen, elinize sinen koku çıkmayabilir. Eğer bir kase kullanılmış kahve telveniz varsa, bunları, elinizdeki kötü kokulardan kurtulmak için kullanmaktan çekinmeyin.

Bunun için elinize bir miktar kahve telvesi alın ve birkaç dakika boyunca ellerinizi ovalayın. Ardından kahveyi ılık su ile durulayın.

Daha Parlak Saçlar

Yağlı saç

Kadınlar olarak her birimiz, tıpkı şampuan ve saç kremi reklamlarında olduğu gibi, daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak isteriz. Kullanılmış kahvenin telvesi ile bu sonuçları elde edebilirsiniz. Bu; çok doğal ve basit bir yöntemdir.

Bir kase dolusu kahve telvesini alın ve içerisine kaynar su ekleyin. Ardından soğumasını bekleyin. Oluşan bu likiti, temiz ve ıslak saçınıza uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Bu tedaviyi, bir ay boyunca haftada bir uygulayın. Sonrasında, güzel sonuçlarla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.