Göz Altı Torbalarından Kurtulmak İçin Ev Yapımı Çözümler

30 Mart, 2019

Sabah uyanıp aynaya baktığınızda gözlerinizin altında gördüğünüz morluklar sizi çileden mi çıkarıyor? Bu morluklar iyi bir uykudan sonra bile yok olmayabilir…

Göz altı torbalarının tek nedeni uykusuzluk değildir. Aşırı yorgunluk, solunum problemleri, aşırı kafein tüketimi veya stres gibi sorunlar da göz altı morluklarına neden olabilir.

Ama endişelenmeyin! Bu yazımızda, göz altı torbalarından kurtulmak için deneyebileceğiniz ve evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri anlatacağız.

Gözlerinizin üstüne nemli bir havlu koyun

Her akşam yatmadan önce, nemli bir havluyu buzdolabına yerleştirin. Ertesi sabah uyandığınızda, havluyu alnınızın ve gözlerinizin üzerine yerleştirin.

Eğer isterseniz aynı şekilde kullanabileceğiniz bir jel göz maskesi de alabilirsiniz. Bu uygulama ile kızarıklıkları azaltabilirsiniz. Havluyu veya maskeyi 5 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin.

Göz altı torbalarının üzerine poşet çay koyun

Poşet çay demlediğinizde, poşet çayları atmayın ve buzdolabında saklayın. Poşetler soğuduktan sonra, yeterince vaktiniz olduğunda, gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 20 dakika bekletin. Bu süre boyunca en iyi sonucu elde edebilmeniz için uzanmanızı öneriyoruz.

20 dakika geçtikten sonra, gözlerinizi iyice durulayın, çünkü çay cildinizde leke bırakabilir. Çay torbalarının etkisine gelirsek, iltihabı azaltmanın yanı sıra, göz altı morluklarını da azaltacaklar.

Salatalık dilimi kullanın

göz altı torbaları için salatalık dilimleri

20 dakikalık çay poşeti tedavisini uyguladıktan sonra, gözlerinizin üzerine 10 dakikalığına birer salatalık dilimi koyabilirsiniz. Salatalık bol su içerdiği için cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olup, onu yumuşatacaktır.

Gözlerinize aloe vera masajı yapın

Aloe vera bitkisinden bir yaprak alın ve ikiye bölün. İçindeki jeli veya “kristalleri” çıkartıp, bununla göz altı torbalarınıza masaj yapın. Bu bitkinin pek çok yararlı özelliği arasında cildi nemlendirmek ve tonunu dengelemek de var.

Daha fazlasını öğrenin: Aloe Vera, Canlandırıcı ve İyileştirici Bir Şifalı Bitki

Hindistan cevizi yağ ile masaj yapın

hindistan cevizi

Eğer bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırır ve göz altlarınıza masaj yapıp 20 dakika cildinizde bekletirseniz, göz altı torbalarınızın hızla yok olduğunu görebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu çok etkili bir tedavidir.

Peki ya hala geçmedilerse…?

Eğer tüm bu yaptıklarınıza rağmen hala gözlerinizin altında torbalar ve morluklar varsa, bu bedeninizin daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğu anlamına geliyordur. Bu nedenle size, gözlerinizi çevreleyen bu korkunç koyu renkli halkalardan kurtulmanız için yardımcı olacak birkaç öneri daha vereceğiz.

İlk yapmanız gereken şey, günde en az 7–8 saat uyumak. Bu göz altı torbalarından kurtulmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Ayrıca, özellikle göz bölgesi için üretilmiş günlük nemlendirici bir krem de kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu kremler, göz bölgesindeki cildin çok güzel görünmesini sağlar.

Alkol tüketmemeye, sigara içmemeye, çok fazla kafein almamaya veya yağ oranı yüksek şeyler yememeye çalışın. Bol meyve, sebze ve egzersiz içeren sağlıklı bir beslenme düzenine uyabilmek için elinizden geleni yapın.

Günde en az iki litre su için. Bu sırf göz altı torbalarından kurtulmak için size yardımcı olmakla kalmaz, tüm bedeniniz için yararlı olur.

  • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
  • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(2):65–72. doi:10.4103/0974-2077.184046
  • Kappally, S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2015). Coconut oil – A review of potencial applications. Journal for Drugs and Medicines. https://doi.org/10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149
  • John Hopkins Medicine. How to Get Rid of Bags Under Your Eyes. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/how-to-get-rid-of-bags-under-your-eyes
  • Int J Mol Med. Author manuscript; available in PMC 2010 Dec 1. Published in final edited form as: Int J Mol Med. 2010 Dec; 26(6): 935–940. Chamomile, an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. doi: 10.3892/ijmm_00000545
  • African Journal of Biotechnology Vol. 10(7), pp. 1206-1216, 14 February, 2011. Exploring cucumber extract for skin rejuvenation. Available online at http://www.academicjournals.org/AJB DOI: 10.5897/AJB10.1072
  • Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. doi: 10.1016/j.fitote.2012.10.003. Epub 2012 Oct 23.