Bu 4 Farklı Yeşil Çay Tarifi ile Daha Sağlıklı Günler

Sürekli aynı şekilde yeşil çay içmekten sıkıldınız mı? O zaman farklı tarifler denemenin tam zamanı!
Bu 4 Farklı Yeşil Çay Tarifi ile Daha Sağlıklı Günler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeşil çay, moda olmanın ötesinde, sağlığımız için de faydalı bir içecektir ve oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Günümüzde yeşil çayı herhangi bir restoranda ya da kafede kolaylıkla bulabilirsiniz. Ya da isterseniz bugün paylaşacağımız 4 farklı yeşil çay tarifi ile çayınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Bu çay vücudunuz için oldukça faydalıdır. Pek çok özelliği arasından en iyi bilineni yağ yakma etkisidir. Bu nedenle kilo vermeye çalışan insanlar sıklıkla bu içeceği tüketir.

Ancak yeşil çayın faydaları bununla sınırlı değildir. Yeşil çay, kahvenin de çok iyi bir alternatifidir; çünkü içerdiği tein, kafeinden daha uzun süre etkilidir. Ayrıca antioksidanlar ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir.

Bununla birlikte, yeşil çayı sade olarak tüketmek bir müddet sonra sıkıcı olabilir. Zaman geçtikçe başka lezzetlerle karıştırmak isteyebilirsiniz. Aşağıda yeşil çayı daha eğlenceli hale getirecek 4 farklı yeşil çay tarifi bulabilirsiniz.

Geleneksel Yeşil Çay Tarifi

yeşil çay tarifleri

Yeşil çayı içmenin en geleneksel yolundan başlayalım. Bu içeceğe damak tadınız henüz alışkın değilse, bu yeşil çay tarifi ile başlamak iyi bir fikir olacaktır.

Malzemeler

 • 2 bardak su (500 ml)
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay (5 gr)

Yapılışı

 • İlk olarak suyu ısıtın. Su, kaynama noktasına gelmemelidir; bu yüzden kaynamadan önce ocaktan alın.
 • Yeşil çay yapraklarını suya ekleyin ve maksimum 3-5 dakika dinlenmeye bırakın. Eğer yeşil çayın aroması çok güçlü ise tadı biraz sert olabilir.
 • Yaprakları çıkardıktan sonra derhal içebilir ya da soğuk bir içecek bir istiyorsanız buz ekleyebilirsiniz.

Alternatif 4 Yeşil Çay Tarifi

Yeşil çayı hazırlamanın ve içmenin en temel yoluna alıştığınızda, farklı kombinasyonlar deneyebilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz. İşte 4 farklı yeşil çay tarifi!

1. Limonlu yeşil çay

limonlu yeşil çay nane

Bu kombinasyon harikadır. Limon antioksidanlar ve C vitamini bakımından oldukça zengindir ve yağ yakma konusunda çok iyidir. Bu nedenle kilo vermek veya cildinize bakım yapmak istiyorsanız, bu mükemmel bir karışım olacaktır. Yukarıdaki tarife limon suyu eklemeniz yeterlidir.

2. Avokado ve yeşil çaylı smoothie

 • Bu çayın doğal enerjik özelliklerini avokadoda bulunan sağlıklı yağlarla birleştirerek gerçek bir sağlık bombası elde edersiniz.
 • Hazırlamak için yarım avokadoyu yarım bardak çay ile karıştırın ve tadını çıkarın.
 • Size maksimum miktarda enerji vermesini istiyorsanız bu karışımı sabah ya da öğlen tüketin.

3. Anasonlu yeşil çay ve papatya çayı

Sindirim probleminiz varsa bunu çözmenin en iyi yollarından biri bu çaydır. Papatya, sindirime yardımcı olan ve mide ağrısını hafifleten özelliklere sahiptir.

Öte yandan anason, iltihabı azaltmak için mükemmeldir. Tüm bu özellikleri bir araya getirerek sindirim sisteminizi doğal bir şekilde çalıştırırsınız ve kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 litre yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı anason (10gr)
 • 1 yemek kaşığı papatya (10gr)

Yapılışı

 • Yeşil çayı ısıtın. Kaynamadan önce, anasonlu ve papatyayı ekleyin.
 • Ocaktan alın ve 5 ila 10 dakika demleyin.
 • Beklemeden için.

4. Nane ve zencefil çayı

Nanenin ferahlatıcı etkisinden dolayı pek çok kişi için bu tarif favoridir. Zencefil ise yeşil çay gibi kalori yakar ve metabolizmayı hızlandırır.

Malzemeler

 • 1 litre yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı nane (10 gr)
 • Küçük bir parça zencefil
 • 2 parça buz

Bütün yapmanız gereken bütün malzemeleri karıştırmak ve içeceğin keyfini çıkarmaktır.

Yeşil Çayı Ne Zaman Tüketmelisiniz?

yeşil çay çaydanlık

Yeşil çayı tüketebileceğiniz farklı tariflerden yukarıda bahsettik. Şimdi ise, yeşil çayın sizin için en faydalı olacağı zamanlara bir göz atalım.

Kilo vermek istiyorsanız

Yeşil çay içmek için en uygun zaman her yemekten 20 dakika sonradır; böylece bu çay vücut yağı biriktirmeden yakmaya başlar.

Protein ve mineral seviyenizi yükseltmek isterseniz

Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey, yemeklerden önce yeşil çay içmektir; bu şekilde çay, vücudunuzun magnezyum ve C ve E vitaminlerini daha kolay emmesine yardımcı olur.

Kahve yerine alternatif arıyorsanız

Pek çok insan, hiçbir şey yemeden aç karna kahve içiyor. Eğer siz de onlardansanız, kahve yerine yeşil çay içmek çok daha iyi olacaktır. Yeşil çay kahveyle aynı etkiyi yaratacaktır ancak midenizi ağrıtmayacaktır. Aynı zamanda, aç karna yeşil çay içerseniz, vücudunuz bu çayın faydalarını daha çok görecektir.

Birkaç Önemli Nokta

Yeşil çayı içmek çok faydalı olsa da, çok fazla tüketmenin iyi olmadığını göz önünde bulundurun. Eğer ek olarak kahve içmiyorsanız, gün içinde tüketebileceğiniz yeşil çayın tavsiye edilen miktarı en fazla 5 bardaktır.

İçtiğiniz her bardak kahve için, yeşil çayın miktarını azaltmalısınız. Taşikardi ya da yüksek tansiyon probleminiz varsa, yeşil çayı günde iki fincandan fazla içmemelisiniz ve bir doktora danışmadan ilaçla birlikte kullanmamalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chacko SM, Thambi PT, Kuttan R, Nishigaki I. Beneficial effects of green tea: a literature review. Chin Med. 2010;5:13. Published 2010 Apr 6. doi:10.1186/1749-8546-5-13
 • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53(7), 738–750. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
 • Pervin M, Unno K, Ohishi T, Tanabe H, Miyoshi N, Nakamura Y. Beneficial Effects of Green Tea Catechins on Neurodegenerative Diseases. Molecules. 2018;23(6):1297. Published 2018 May 29. doi:10.3390/molecules23061297
 • Mikaili P, Mojaverrostami S, Moloudizargari M, Aghajanshakeri S. Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol. Anc Sci Life. 2013;33(2):131–138. doi:10.4103/0257-7941.139059

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.