Böbrek Taşları için Zencefil ve Zerdeçal İçeceği

Böbrek taşlarından muzdarip misiniz? Ya da böbrek taşı gelişimini önlemek ister misiniz? Bu harika doğal çayı bir deneyin!
Böbrek Taşları için Zencefil ve Zerdeçal İçeceği

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekler, daha sonra idrar yoluyla atmak için kandaki toksinleri ve yabancı maddeleri filtrelemekten sorumlu olan boşaltım organlarıdır. Bu işlevler vücudun detoks sürecinde çok önemlidir ve bu nedenle sağlığı korumanın anahtarıdır. Böbrek taşları, genellikle vücudun bu önemli bölümünde gelişen durumlardan biridir.

Bunlar idrarda bulunan, bir kum tanesi ya da inci büyüklüğünde olabilen katı parçalardırBöbrekte tutulan mineral ya da proteinlerden oluşurlar ve idrar yollarında tehlikeli engeller oluştururlar.

Bu da şiddetli ağrıya, idrar yolunda tıkanıklığa ve yaşam kalitenizi etkileyen diğer belirtilere neden olur. Sorun şu ki, doktorlar zamanında teşhis edemeyebilir ve boyutları büyüdükçe, tedavilerini daha da zor hale getiren komplikasyonlar ortaya çıkar.

Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekli olsa da, böbrek taşlarını çözmeye katkıda bulunabilecek bazı ev ilaçları vardır. Bu yazıda sizlerle bir zencefil ve zerdeçal çayı tarifi paylaşmak istiyoruz.

Zencefil ve zerdeçal, konu böbrek taşları olduğunda size gerçekten yardımcı olabilecek iki anti-inflamatuar ve depüratif bitkidir. Daha fazlası için makalemizi okumaya devam edin!

Böbrek Taşları ile Mücadelede Zencefil ve Zerdeçal Çayı

Bu doğal zencefil ve zerdeçal içeceği, böbrek taşları çok büyük olmadıkları zaman, onlarla savaşmak için iyi bir tamamlayıcıdır. Her iki malzeme de böbrek temizliği ve böbrek taşlarının oluşumuna neden olan atıkların giderilmesini destekleyen aktif maddeler açısından oldukça zengindir.

Zencefilin faydaları

dilimlenmiş kök zencefil

Zencefil kökü antik çağlardan beri anti-enflamatuar, analjezik ve detoks bileşenleri sayesinde değer verilen doğal bir madde olmuştur. Ayrıca, genellikle sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde temel madde olarak kullanılır.

Bunun nedeni gaz giderici, antibakteriyel ve idrar söktürücü olmasıdır. Ayrıca idrar yolu sistemini etkileyen hastalıklara karşı eskiden beri kullanılan şifalı bir bitkidir.

Bu hastalıklar arasında böbrek sağlığını etkileyen böbrek taşları da bulunur. Dahası, aktif bileşeni olan gingerol, idrar yollarını tıkayan küçük taşları ağrısız ve etkin bir şekilde yok eder.

Zerdeçalın yararları

toz zerdeçal

Zerdeçal, kanı temizlemek ve böbrek sağlığını iyileştirmek için en güçlü baharatlardan biridir. Aktif içeriği kürkümin, birçok hastalığın tedavisinde yararlı olabilecek antioksidan, anti-enflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir.

Yüzlerce yıldır birçok insan, böbrekleri temizlemek için bunu bir çare olarak kullanmıştır; çünkü zerdeçal şişkinliği azaltır, toksinleri ortadan kaldırır ve tuz ve proteinler tarafından oluşturulan böbrek taşlarının tahribini azaltır.

Buna ek olarak, zerdeçal idrar yollarına koruyucu bir etki sağlar. Sadece tıkanmasını önlemekle kalmaz; aynı zamanda enfeksiyonlara neden olan bakterilere ve virüslere karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Zencefil ve zerdeçal Çayının Hazırlanışı

 • Bu doğal zencefil ve zerdeçal çayı, böbrek hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı bir madde olarak kullanılan eski bir içecektir.
 • Her iki baharat da böbreklerin şişmesini azaltır.
 • Dahası, ağrıya ve idrarda zorluğa neden olan böbrek taşlarının ortadan kaldırılmasına yardım eder.
 • Muhteşem besinsel kompozisyonundan dolayı bu çay, diğer şeylerin yanı sıra dolaşım, kardiyovasküler ve eklem sağlığına da iyi gelir.
 • Düzenli tüketildiği zaman tansiyon riskini azaltır ve bilişsel sağlıkta belirgin bir gelişime yol açar.

Malzemeler

 • 1 parça zencefil kökü (2.5 cm)
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu (5 gr)
 • ½ litre su
 • 1 çorba kaşığı organik bal (25 g) (isteğe bağlıdır)

Hazırlanışı

 • Suyu bir tencerede ısıtın. Kaynamaya başladığında, zencefil kökü ve zerdeçal tozu ile bir sürahiye koyun.
 • Baharatların özlerinin konsantre olabilmesi için 10 ila 15 dakika bekletin.
 • Ardından, sıvıyı bir süzgeçten geçirin, bir bardakta servis edin ve isterseniz balla tatlandırın.
 • Her gün, tercihen aç karna için.

Kontrendikasyonlar

 • Karaciğer hastalığı olan kişiler bu içeceği tüketmemelidir.
 • Ülser, gastrit veya rahatsız bağırsak sendromundan muzdarip olanlarda ters tepebilir.
 • Bir ilaç tedavisi uyguluyorsanız, bu çayın özelliklerinin kullandığınız herhangi bir ilacın etkisine müdahale edip etmediğini anlamak için bir uzmana danışın.

Son olarak, bu uygulamanın böbrek taşları tedavisine bir takviye olduğunu unutmayın. Bazı durumlarda etkili olsa da, tıbbi yardım almak her zaman daha iyi bir seçenektir.

İlginizi çekebilir ...
Böbrek Taşından Kurtulmak İçin 10 Ev Yapımı İlaç
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbrek Taşından Kurtulmak İçin 10 Ev Yapımı İlaç

Böbrek taşının en yaygın belirtisi şiddetli ağrıdır. Böbrek taşından kurtulmak için evde yapabileceğiniz ilaçlar da vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Michael S. Richardson. ENCICLOPEDIA DE LA SALUD: Qué debemos hacer para disfrutar de una buena salud. Editorial AMAT, 2004.
 • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu SaludLa Editorial, UPR, 2000.
 • Morton A. Meyers, MD, FACR, FACG. Radiologia dinamica del abdomen: anatomia normal y patologica. Springer Science & Business Media, 2000.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.