Zayıflatıcı ve Sağlıklı Çilek, Yulaf ve Zencefil Smoothiesi

Güne başlarken metabolizmanızı çalıştırmak, kahvaltıdaki veya öğleden sonraki tatlı krizlerini bastırmak için bu zayıflama smoothiesini içebilirsiniz. Emin olun çok lezzetli!
Zayıflatıcı ve Sağlıklı Çilek, Yulaf ve Zencefil Smoothiesi
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kışın yediğiniz çok fazla tatlı ve sağlıksız gıda sebebiyle aldığınız kilolardan yaz yaklaştıkça endişe etmeye başlarsınız. Fakat, koruyucu önlemler alabilirsiniz ve bu zayıflatıcı smoothie bunun için harika bir seçenektir.

Bu yazımızda, sağlıklı ve besleyici içeriği olan, çilek, yulaf ve zencefil ile fazla kiloları dengeleyecek lezzetli bir smoothie tarifini keşfedebilirsiniz.

Zayıflatıcı smoothie nedir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, kalori saymak yerine yağı azaltmalı, doğal ve sağlıklı gıdalar seçmeye başlamalısınız. Bunlar sizi besler, tok tutar ve kendinizi aç bırakmadan yediğiniz şeyden zevk almaya devam etmenizi sağlarlar.

Zayıflama smoothiesi, meyve, sebze, tam tahıllar, sağlıklı yağlar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri veren baharatlar ve kilo vermeyi kolaylaştıran besin maddeleri ile yapılan bir içecektir.

İyi bir zayıflama smoothiesinin içeriğinde şunlar olmalıdır:

 • Taze meyveler veya sebzeler
 • Soğuk sıkım yağlar
 • Lif bakımından zengin karbonhidratlar
 • İstediğiniz faydaları artıracak baharatlar veya diğer takviyeler.
zayıflatıcı smoothie

Kilo verdirici içeriklerin özellikleri

Tüm gıdalar kalori içerir. Bununla birlikte, bazen vücudunuz bu gıdalardan aldığınızdan daha fazla kalori yakar, bu da kilo kaybını desteklemektedir.

Diğer içerikler, sizi tok tutan ve bağırsakların işlevini geliştiren lifleri içerir veya daha fazla kalori yakmak için metabolizmanızı hızlandırır.

Çilek

çilekli smoothie

Bu lezzetli küçük kırmızı meyve, yediğiniz şeyden zevk almanızı sağlayan, kilo vermek için mükemmel bir seçenektir.

Toksinleri ve sıvıları yok eden, temizleyici ve idrar söktürücü özellikleri vardır.

Buna ek olarak çilek, C vitamini, demir, potasyum ve iyot gibi mineraller açısından çok zengindir ve bu da besin yetersizliklerini önlemeye yardımcı olur.

Yulaf

Sağlıklı bir beslenmede yulaf ezmesi olmazsa olmazdır. Kalori bakımından düşük olmamasına rağmen, sağlık problemlerini engellemeye ve arzuladığınız kiloya ulaşmanıza yardımcı olan birçok besin içerir.

Bu tahıl; lif, demir, çinko ve magnezyum gibi mineraller ve temel yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Size enerji sağlayan, kan şekeri seviyenizi düzenleyen, anksiyete ile savaşan ve sindirimi geliştiren çok tatmin edici bir besindir.

Öğünler arasında aşırı yeme isteğiniz ile savaşmak için harika bir yoldur.

Zencefil

zayıflamak için zencefil

Bu egzotik, ferahlatıcı ve lezzetli baharat, kalorileri daha kolay yakmanızı sağlayan metabolizmanızı hızlandırıcı yeteneği sayesinde öne çıkmaktadır.

Ayrıca, iştahınızı düzenlemeye, sıvı tutulumunu engellemeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil, sindirimi kolaylaştırdığı ve yemeğinizin lezzetini arttırdığı için, her çeşit tarifte bulunabilecek harika bir baharattır.

Smoothienin yapımı

Bu zayıflatıcı smoothienin hazırlanması çok kolaydır; dengeli bir kiloya sahip olmak ve birkaç kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıda veya atıştırmalık olarak tadını çıkarabilirsiniz.

1 smoothie için malzemeler

 • 5 adet olgun çilek
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi (16 g)
 • 1 çimdik yeni rendelenmiş veya öğütülmüş zencefil
 • 1 bardak (200 ml)
 • Tatlandırmak için biraz şeker otu veya bal (isteğe bağlı olarak)

Gıdalar sağlığınıza zararlı böcek ilaçları ile aşırı derecede kirlenmiş olabileceğinden, özellikle çilekleri ve yulafları seçerken sadece organik olanları tercih etmenizi öneririz.

Hazırlanışı

 • Bir gece önceden, yulafı bir bardak suda bekletin. Karışmalarını kolaylaştırmak ve vücudunuzun taneleri sindirme kabiliyetini artırmak için en az birkaç saat bekletmeniz gerekir.
 • Sabah, tüm malzemeleri blendere ekleyin (çilek, yulaf ve yulafı ıslattığınız su, aynı zamanda zencefil).
 • Homojen bir doku elde edinceye kadar çalıştırın.
 • Bu smoothie yoğun kıvamlı ve kremsi olacaktır. Biraz daha sıvı olmasını isterseniz biraz su ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak bal veya şeker otu kullanarak tatlandırabilirsiniz.
 • Süslemek için yarım çilek ve az miktarda taze zencefil kullanarak servis yapın.

Keyfini çıkarın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pernía T, Corao MG, Araujo L. Actividad antiinflamatoria de la hialuronidasa por los polifenoles en la fruta de la fresa (Fragaria vesca L.) BLACPMA 2004;3(4)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.