Yulaf Çayı ile Karın Şişkinliklerini Azaltın

Kahvaltınıza ya da atıştırma öğünlerinize yulaf ezmesi eklemenin yanı sıra, yulaf bitkisinden çay yapıp yemeklerden önce içebilirsiniz. Bu çay, gaz ve karın şişkinliklerini önlemeye yardımcı olur.
Yulaf Çayı ile Karın Şişkinliklerini Azaltın

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yulaf çayı içerek karın şişkinliği şikayetini rahatlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımıza göz atın!

Ne sıklıkla yemek yedikten sonra karnınızda aşırı bir şişlik varmış gibi hissediyorsunuz? İster inanın, ister inanmayın bu durum kadınlarda çok sık görülmektedir.

Bu, hemen hemen her zaman sıvı tutulumu ve zayıf sindirim ile alakalıdır. Fazla kilolu ya da mükemmel fit bir vücuda sahip olmanız önemli değildir. Günün sonunda, çoğumuzda şişkin bir karın oluşur.

Bugünkü yazımızda sizlerle karındaki şişkinlikleri azaltacak basit bir çözüm yolunu paylaşmak istiyoruz. Dikkatinizi vermeye hazır mısınız?

Karın şişkinliğini azaltan yulafın faydaları

karın şişkinliği

Önemli bir sorunun aydınlatılması ile başlayalım. Bazı insanlar, yulafın sindiriminin kolay olmadığını, vücudun detoks ve sindirimini geliştirmek yerine ağırlık ve rahatsızlık hissi oluşturduğuna inanmaktadırlar.

Herhangi bir beslenme uzmanı, size; yulaf ezmesinin, mevcut en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu söyleyecektir.

Tabii ki bu besine karşı olumsuz bir tepkiniz varsa, alerjik bir reaksiyon ile karşılaşmanız mümkündür.  

Yulaf ile olumsuz bir deneyiminiz olduysa, bu besine karşı ender rastlanan bir intolerans olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışın.

Bu nokta açıklık kazandığına göre, şimdi sindirim sisteminizin sağlığı, karnınızdan oluşan şişkinliklerin azaltılması ve midenizin durumunu korumak için bu benzersiz tahılın neler yapabileceğini keşfedelim.

1. Yavaş hareket eden tahıl, yulaf

Öncelikle, yulaf bitkisinin neden “süper besin” olduğunu kavramak gerekiyor.

Yulaf; vitamin, mineral, amino asit ve karbonhidrat açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bütün bu özelliklere ek olarak, yüksek lif içeriğine sahiptir.

Bunun anlamı şudur: yulaf iyi bir sindirimi teşvik ederek vücudunuzun besinleri çok daha iyi bir şekilde absorbe etmesine katkıda bulunur.

 • Yemeklerinizden önce veya sonra yulaf ezmesinden yapılmış çay içtiğinizde, çay yavaş ve düzgün bir şekilde emildiğinden daha memnun hissedersiniz ve daha iyi bir sindirimin tadını çıkarırsınız.
 • Bu çayın, idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğunu sakın unutmayın, yani sodyum ve potasyum içeriği sayesinde sıvı tutulumunu kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Gıdaların daha yavaş emilimi, her zaman metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklarda gaza sebebiyet veren besinlerden sizi korur. Çünkü her şey düzgün emilecek ve bağırsak yolu ile hareket ettirilecektir.
 • Yulaf, anti-inflamatuvar etkileri sayesinde, huzursuz bağırsak sendromu olan insanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

2. Stresi azaltmak için yulaf çayı

Yulafın, stres ve anksiyete ile mücadelede ilginç bir yeteneği vardır. Günümüz dünyasında kadınlar genellikle işyerinde, evde, çocuklarla ve arkadaşlarıyla ilgili sorumlulukları üstlendikleri aktif bir hataya sahiptir.

Bütün bu etkinlikler zihin ve bedene aşırı yük yükleyebilir. Stres artar, ek kortizol üretimi vücutta toksinlerin birikmesine neden olur. Nihai olarak bu durum, sindirim yetersizliğine neden olur, böylece mideniz şişmiş görünür.

Kilo mu aldınız? Tabii ki. İster sıvı tutulumu, ister dispepsi veya huzursuz bağırsak sendromu olsun, bu belirtiler stres veya kaygı dönemlerinde çok yaygındır.

Yulaf vücudunuzun rahatlamasını söyleyen nörotransmitterleri düzenlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, A, E, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerinin yüksek içeriği çinko, magnezyum, demir, kalsiyum ve fosfor ile birlikte kan basıncını düzenler ve stresinizi azaltır.

Yulaf çayı nasıl hazırlanır?

yulaf suyu

Malzemeler

 • 3 bardak maden suyu (600 ml)
 • 100 gr organik yulaf ezmesi
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • 1 yemek kaşığı bal (25 gr)
 • 1 cam şişe (1 litre ebatlı)
 • 1 süzgeç

Hazırlanışı

 • Yapmanız gereken ilk adım, organik yulaf bulmaktır. Alacağınız yerin, bu bitkiyi yetiştirirken kimyasal ve pestisit içerikli maddeler kullanmadığına emin olmanız gerekir.
 • Maden suyunu kaynatarak içine yulaf, tarçın çubuğu ve bal ekleyin.
 • Otuz dakika boyunca kaynamasına izin verin. Sonra tencerenin kapağını kapatıp 1 saat kadar bekletin. Eğer isterseniz bu çayı bir gün önceden hazırlayıp gece beklettikten sonra da tüketebilirsiniz.
 • Karışımı süzdükten sonra bir cam şişe içinde, oda sıcaklığında saklayın.

Nasıl tüketilmelidir?

 • Her öğünden önce, bu çaydan bir bardak tüketebilirsiniz. Bir bardak kahvaltıda, bir bardak öğle yemeğinden yaklaşık 15 dakika önce ve son bir bardağı da akşam yemeğinden yaklaşık 15 dakika önce tüketmelisiniz.
 • Bu çay daha tok hissetmenizi sağlayacaktır, ayrıca yiyecekleriniz daha iyi sindirilir ve besin maddeleri gaz veya şişkinlik olmadan emilir.
 • Ayrıca akşamları çok daha iyi ve rahat hissettiğinizin farkına varacaksınız.

Bu basit tedaviyi haftada üç kez deneyin ve nasıl hissettiğinize bakın. Vücudunuzu herkesten daha iyi biliyorsunuz, bu yüzden size gerçekten fayda sağlayıp sağlayamayacağına yalnızca siz karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Üç Lezzetli Yulaf Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Üç Lezzetli Yulaf Tarifi

Yulaf beslenme uzmanları tarafından sıkça önerilen bir gıdadır. İşte beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz üç lezzetli yulaf tarifi!