35 Yaş Sonrası Hamilelik Ne Gibi Riskler Taşır?

35 yaşından sonra ilk defa hamilelik yaşayan kişiler doğum sırasında komplikasyon riski taşır. Bu yüzden, 35 yaş sonrasında daha çok sezeryan doğum yaygındır.
35 Yaş Sonrası Hamilelik Ne Gibi Riskler Taşır?

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

35 yaş sonrasında hamile kalan kadınlar genel olarak bu konuda problem yaşamasa da, ileri yaşlarda hamilelik hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için zararlı olabilir. Dolayısıyla 35 yaş sonrası hamilelik ile ilgili oluşabilecek riskleri göz önünde bulundurmakta yarar vardır.

Tabi ki, bu yaştan sonra hamile kalmak yasak değildir. Ancak bazı önlemler alınmasında fayda vardır. Gerçi günümüz tıbbı, geçmişte yaşanan problemleri oldukça azaltmış ve genelde hamilelik herhangi bir komplikasyon teşkil etmez olmuştur.

35 Yaş Sonrası Hamilelik: Doğurganlıkta düşüş

Genelde 30 yaşından sonra kadınların doğurganlığı azalır. Bu yüzden 30’lu yaşlarda hamile kalmak, önceki yaşlara oranla biraz daha zordur. Bunun nedeni yumurtlamanın daha az olması olabilir.

6 ay denedikten sonra hala hamilelik gerçekleşmediyse, doktorunuza başvurmalısınız. Gariptir ki, 35 ile 39 yaş arasındaki kadınların ikiz doğurma olasılığı daha fazladır.

Bunu da okuyun: Oksitosin Hormonu Nedir?

Sağlık problemleri

şeker hastalığı
  • Eğer hamile kalmak istiyorsanız, öncesinde sağlığınız hakkında bilgi almak için doktorunuza görünmekte fayda vardır.
  • Ayrıca, 35 yaş sonrası hamilelik yaşayan kadınlar yüksek tansiyon veya diyabet gibi hastalıkların riskini taşır.
  • Bu sonuçları veren çalışmalar bazı hastalıkların hamilelik yaşına bağlı olarak ortaya çıkışına odaklanmıştır.

Bebeğin durumu

35 yaş üstü olan ve hamile kalmak isteyen kadınların bebekleri daha genç kadınlara oranla daha fazla Down sendromu gibi kromozom anomalileri riski taşınmaktadır.

Tabi ki, her zaman doğum öncesi testlerle olası problemler araştırılabilir. Çalışmalara göre 35 yaş veya üstü kadınların bebeklerinde Down sendromu riski 378’de 1’dir.

Düşük ihtimali

Genelde, düşük ihtimali hamileliğin ilk üç ayı olan dönemde görülür. Tabii ki, olasılık yaş ilerledikçe artar. Örneğin, 20-30 yaş arası kadınlarda düşük oranı %15 iken 40 yaş civarı kadınlarda bu rakam %25’lere çıkmaktadır. Bu durum 35 yaş üstü kadınların bebeklerinde görülebilecek kromozom anomalileri düşük riski ile paraleldir.

Doğum sırasında oluşabilecek problemler

hamile kadın

35 yaş sonrası ilk kez hamilelik yaşayan kişiler doğum sırasında genç kadınlara oranla daha fazla komplikasyon riski taşır. Bu durumda, ceninde sıkıntı ve daha uzun süren ikincil doğum sancıları yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla, 35 yaş sonrası hamile olan kadınlarda sezaryen doğum daha sık görülmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.