35 Yaş Sonrası Hamilelik

35 yaşından sonra ilk defa hamilelik yaşayan kişiler doğum sırasında komplikasyon riski taşır. Bu yüzden, 35 yaş sonrasında daha çok sezeryan doğum yaygındır.

35 yaş sonrasında hamile kalan kadınlar genel olarak bu konuda problem yaşamasa da, ileri yaşlarda hamilelik -ciddi durumlarda – hem annenin hem de bebeğin sağlığı için zararlı olabilir. Dolayısıyla 35 yaş sonrası hamileliğin taşıdığı riskleri göz önünde bulundurmakta yarar var.

Tabi ki, bu yaştan sonra hamile kalmak yasak değil. Ama o zaman bazı önlemler alınmalıdır. Ancak, günümüzde tıbbın gelişimi geçmişte yaşanan problemleri oldukça azalttı ve genelde hamilelik herhangi bir komplikasyon teşkil etmez oldu.

Doğurganlıkta düşüş

Genelde 30 yaşından sonra kadınların doğurganlığı azalır. Bu yüzden 30lu yaşlarda hamile kalmak önceki yaşlara oranla biraz daha zordur. Bunun nedeni yumurtlamanın daha az olması olabilir. 6 ay denedikten sonra hala hamilelik gerçekleşmediyse, doktorunuza başvurmalısınız. Gariptir ki, 35 ile 39 yaş arasındaki kadınların ikiz doğurma olasılığı daha fazla.

Takip eden sağlık problemleri

Diabetes

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, öncesinde sağlığınız hakkında bilgi almak için doktorunuza görünmekte fayda var. Ayrıca, 35 yaş sonrası hamilelik yaşayan kadınlar yüksek tansiyon veya diyabet gibi hastalıkların riskini taşır. Bu sonuçları veren çalışmalar bazı hastalıkların hamilelik yaşına bağlı olarak ortaya çıkışına odaklanmıştır.

Bebeğin durumu

35 yaş üstü olan ve hamile kalmak isteyen kadınların bebekleri daha genç kadınlara oranla daha fazla Down sendromu gibi kromozom anomalileri riski taşınmaktadır. Tabi ki, her zaman doğum öncesi testlerle olası problemler araştırılabilir. Çalışmalara göre 35 yaş veya üstü kadınların bebeklerinde Down sendromu riski 378’de 1’dir.

Düşük ihtimali

Genelde, düşük ihtimali hamileliğin ilk üç ayı olan dönemde görülür. Tabi ki, olasılık yaş ilerledikçe artar. Örneğin, 20-30 yaş arası kadınlarda düşük oranı %15 iken 40 yaş civarı kadınlarda bu rakam %25’lere çıkmaktadır. Bu durum 35 yaş üstü kadınların bebeklerinde görülebilecek kromozom anomalileri düşük riski ile paraleldir.

Doğum sırasında oluşabilecek problemler

hamile

35 yaş sonrası ilk kez hamilelik yaşayan kişiler doğum sırasında genç kadınlara oranla daha fazla komplikasyon riski taşır. Bu durumda, ceninde sıkıntı ve daha uzun süren ikincil doğum sancıları yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla, 35 yaş sonrası hamile olan kadınlarda sezaryen doğum daha sık görülmektedir.