Evde Yapabileceğiniz Yedi Doğal Sinek Kovucu

Sinekler, evde istenmeyen böceklerdir. Onları uzaklaştırmak için evin her yerinde iyi hijyen sağlamanız gerekir. Ayrıca bazı doğal kovucular deneyebilirsiniz.
Evde Yapabileceğiniz Yedi Doğal Sinek Kovucu

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2021

Sinek vızıltısı rüyalarınıza bile giriyor mu? Bu küçük böceklerin başınızdan ayak uçlarınıza kadar üzerinizde dolandığını hissetmek çok rahatsız edicidir. İlk olarak  yapmanız gereken şey, evinizi sineklerin sevdiği bir alan olmaktan kurtarmaktır. Sinekler yiyecek kalıntılarından ve dışkılardan beslenirler. Onların önüne bir ziyafet bırakırsanız, asla gitmezler.

Eğer “benim için sorun yok” diyorsanız, yanılıyorsunuz. Bulaşıkları lavabonun içinde bırakırsanız, çöpler dolup taşıyorsa ya da evcil hayvanlarınızın atıklarını zamanında toplayıp atmıyorsanız sineklerden kurtulmanız çok zor olacaktır.

Evinizi temiz tutmazsanız, bu sorunu çözemezsiniz.

Bununla birlikte, düşünmesi can sıkıcı olsa da, sinekler besin zincirinin bir parçasıdır ve hayvan leşlerini yerler. Öyleyse onları olmaları gerektiği yerde bırakalım, evinizde değil.

1. Doğal Sinek Kovucular

Sineklere karşı bu doğal sinek kovucuların etkili olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını açıkça belirtmeliyiz. Bunun nedeni, bazı durumlarda işe yarayıp bazılarında başarısız olabilecek birçok kocakarı ilaçlarına ait olmalarıdır.

Ancak, bunların zararlı olan kimyasal böcek ilaçlarına alternatif çözümler olduklarını unutmayın. Çoğu insan bilmese de, bu kimyasal ürünler aynı zamanda herkesin sağlığı ve çevresi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Journal Cogent Medicine’de yayınlanan bir araştırma, ticari ürünlerdeki toksik maddelerin aşağıdakilere neden olabileceğini doğrulamaktadır:

 • Baş ağrısı ve baş dönmesini içeren nörolojik semptomlar
 • Üst solunum yolunda ağrı, tahriş ve nefes darlığı dahil solunum güçlükleri
 • Mide bulantısı ve kusmayı içeren gastrointestinal rahatsızlık

Evde kullanılan böcek ilaçlarının kullanımına ilişkin sadece birkaç hastalık vakası raporu bulunsa da, genel öneriler, bunların kullanımının hafifletilmesi veya kullanılmaması yönündedir. Bu nedenle, sineklerden kurtulmaya gelince, sert kimyasallar kullanmadan önce doğal malzemelerle yapılan bazı kocakarı ilaçlarını deneyin. Not almaya hazır mısınız?

1. Karanfil ve Limon

Bu bitki, yemeklere özel bir lezzet ve aroma katmaktan daha fazlasını yapar. Onu limonla birleştirirseniz, eviniz için en iyi doğal sinek kovuculardan birini elde edersiniz.

tahta kaşıkta karanfil

Görünüşe göre karanfil kokusu sinekleri kovmaya yardım ediyor. Bu nedenle, bu can sıkıcı böceklerin varlığını önlemek için en iyi çevre dostu ürünlerden biridir.

Malzemeler

Talimatlar

 • Limonu yarıya kesin.
 • Karanfilleri dolana kadar içine sokun.
 • Diğer yarısı ile aynı şeyi tekrarlayın.
 • Odaların köşelerine ya da pencerelerine koyun.

Limon ve karanfilin saldığı parfüm sinekleri püskürtür. Bunu istediğiniz kadar sık tekrarlayabilir ve sinekleri uzak tutmak için evinizin her yerine limon koyabilirsiniz.

2. Lavanta en iyi doğal sinek kovuculardan biridir.

Yararlı otlar söz konusu olduğunda, lavanta kesinlikle listenin en başında yer alır. Sadece harika kokusu değil, aynı zamanda sinekleri, pireleri ve hatta sivrisinekleri uzaklaştırabilmesi ile öne çıkar.

Bir lavanta çayı hazırlayabilir, bir saksı lavanta bulundurabilir ya da sadece bir demet lavanta alıp bir odaya koyabilirsiniz.

3. Votka ile dolu su torbaları

Bu yöntem son zamanlarda çok popüler oldu. Tek yapmanız gereken, kapanabilen bir torbayı vodka ve su ile doldurup evin dışında olacak şekilde kapılarınıza ve pencerelerinize asmaktır.

Nasıl çalışır? Güneş ışığı sudan yansır ve sineklerin içeri girmesini engeller. Ayrıca votka kokusu da sinekleri püskürtecektir.

4. Sirke

Sirke, ev işleri söz konusu olduğunda en popüler malzemelerden biridir. Burada sinekleri kovmak için biraz bulaşık deterjanı formülüyle karıştıracaksınız.

şişede elma sirkesi

Elma sirkesi çeşitli ev işleri için kullanılmaktadır. Bunların yanında, sinekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 1/2 bardak sirke (100 ml)
 • 10 damla sıvı sabun

Talimatlar

 • Öncelikle, kokusunu güçlendirmek için sirkeyi ısıtın.
 • Isındığı zaman bir kaba dökün.
 • 10 damla sıvı sabun ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Son olarak, sineklerin olduğu her yere koyun. Sineklerin bu kabın içine düşeceğini göreceksiniz.

5. Nane

Sinekler nanenin kokusundan kaçar. Dolayısıyla tek yapmanız gereken aşağıdaki nane “parfüm”ünü hazırlayarak onları uzak tutmaktır.

Malzemeler

 • 1 küçük kavanoz
 • 1 sünger
 • 20 damla Nane yağı
 • 1/2 bardak su (125 ml)

Talimatlar

 • Önce süngeri kavanoza koyun ve biraz su ile ıslatın.
 • 20 damla nane yağı ekleyin ve kapağı kapatın.
 • Karışımı bir gün bekletin.
 • Bu süreden sonra kapağı açın ve parfümün yayılmasını sağlayın. 
 • Bu parfüm bitene kadar solüsyonu kullanabilirsiniz.

6. Sarımsak

Sarımsak, evlerde en çok kullanılan baharatlardan biridir. Tadı ve aroması yemeklerde çok iyi gitse de sinekler için rahatsız edici olduğu söyleniyor.

 • Evinize sarımsak yağı püskürterek ya da sadece sinekleri gördüğünüz yerlerde kaplara koyarak onları uzak tutabilirsiniz.
sepette sarımsak

Sarımsağın aroması ve tadı sinekler için rahatsız edici. Bu nedenle onları evinizden uzak tutmak iyi bir seçenek olabilir.

7. Salatalık

Salatalık, evinizin farklı alanlarında sinekleri önlemek için başka bir etkili bileşen gibi görünüyor. Kokusunu da beğenmedikleri söyleniyor.

 • Bir salatalığı dilimleyin ve dilimleri evinizde sineklerinizin dolaştığı alanlara yerleştirin. (Mesela çöp kutusuna, evinizin köşelerine ya da masaya koyun).
 • Bunu bir hafta deneyin, sinek sayısının azaldığını göreceksiniz.

Sinekleri evinizden uzaklaştırmaya mı çalışıyorsunuz?

Gördüğünüz gibi, doğal sinek kovucular hazırlamak kolaydır ve güvenli bileşenler içerir. Ayrıca kimyasal böcek öldürücülerden farklı olarak, sağlığınız ve çevre üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Bu nedenle, tercih ettiğiniz herhangi bir alanda ihtiyaç duyduğunuzda kullanın. Sürekli kullanımları alerjiye veya kontaminasyona neden olmaz. Elbette bunların ticari ürünler kadar agresif olmayacağını ve bu nedenle her zaman sonuç alamayabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.