Evde Buğuseptil Krem Yapmayı Öğrenin

Dekonsejyon etkisi ile dünya çapında bilinen VapoRub, yani ülkemizde yaygın adıyla Vicks krem, daha iyi nefes almanıza yardımcı olur ve soğuk algınlığı ile gribin etkilerini rahatlatır.
Evde Buğuseptil Krem Yapmayı Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Solunum yollarınız buğuseptil krem ile göğse yapılan basit bir masaj sayesinde hemen açılacaktır ve soğuk algınlığınız azalacaktır. Evde kendi Vicks’inizi yapmak ister misiniz? Aşağıdaki makalemizde nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Kremin özellikleri

Bu tedavinin ana aktif maddeleri şu üçlüdür: mentol, kafur (cinnamomum camphora) ve okaliptüs yağı. Bu üçlünün dekonsejyon özellikleri burnun soğuk reseptörlerini geliştirir, bu da solunum yollarında bir ferahlama etkisi yaratır. Böylece de bu yolların hava alması kolaylaşır.

Bu maddeler ayrıca kuru öksürükle savaşır ve soğuk algınlığı ile gribin etkilerini çabucak rahatlatır. Bunun uygulanması bölgesel masajla olur veya maddenin derin olarak solunması ile yapılabilir, bu da rahatsızlığı 5 dakika içinde azaltır.

VapoRub (buğuseptil krem) tüm eczanelerde satılır, ancak kronik akciğer hastalığı, amfizem, astım, sarsıcı öksürük, tekrar eden bronşit sorunları yaşayanlarda, hamile kadınlar veya 6 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bu Kremi Başka Neler İçin Kullanabilirsiniz?

Soğuk algınlığını, solunum yolu tıkanıklıklarını ve gribi rahatlatma özelliğinin yanı sıra VapoRub ayrıca şunlar için kullanılabilir:

Ayaklar

Uzun bir çalışma gününün ardından eve geldiğinizde, hazırlayacağınız bu yağı ayaklarınıza masaj yaparak iyice yayın ve bacaklarınızı bir yastık desteğiyle yukarı koyun. Ayrıca uyumadan önce kullanabilirsiniz. O zaman da sürün, ayaklarınıza çorap giyin ve tüm gece bırakın.

ayak

Baş ağrıları

Mentol ve okaliptüs temelli ilaçlar migren için harika bir çözümdür. Basitçe şakaklarınıza ve alnınıza hafif masaj yaparak uygulayın. Gerginlik ve ağrı bir kaç dakika içinde azalacak.

Ciltteki Siyah Nokta, Akne ve Sivilcelerden Kurtulun

Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir çözüm değil ama bunu güzel bir yüz edinmek için kullanan insan sayısı da çoktur. Etkilenmiş bölgelere yatmadan önce sürün ve tüm gece bırakın.

Kramp Girmiş Kasları Rahatlatmak

Egzersiz veya spor yaptığınızda bazen kaslarınız bir sonraki gün çok ağrır veya kramp girer. Bu sorunu rahatlatmanın iyi yollarından biri de buğuseptil krem ile masaj yapmaktır. Bu ayrıca kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.

Ciltte Tahrişi Azaltmak

Bu tahriş için popüler ve sık sık kullanılan bir karışımdır. Bu kremi rosacea ve kırmızı noktaların tedavisinde kullanabilirsiniz. Gece bir maske olarak sürün veya sabahları cildinizi rüzgara karşı korumak için kullanın.

el kremi

Ev Yapımı VapoRub (Buğueseptil Krem) için Tarifler

Bu basit tariflerin içindeki malzemeleri bir çok yerde bulabilirsiniz. Kullandığınızda VapoRub’un yarattığı etkinin aynısını doğal yollarla yaratacaklar!

Ev Yapımı VapoRub Buğuseptil Krem Tarifi No. 1

Gerekli malzemeler şunlardır:

 • 100 ml Hindistan cevizi yağı (ayrıca badem yağı veya zeytinyağı da olabilir)
 • 20 damla okaliptüs özü yağı
 • 10 damla biberiye özü yağı
 • 20 damla nane özü yağı
 • 200 gram kakao yağı

Kakao yağını kısık ateşte benmari usulü ısıtın. Sıvılaştığı zaman, ateşten alın ve Hindistan cevizi yağını ekleyin (ya da tercih ettiğiniz yağ hangisi ise), sürekli karıştırın ki iyice karışsın.

Son olarak, diğer öz yağları ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Güzel karışmış bir kıvam elde ettiğinizde, şeffaf cam bir kavanoza doldurun ve hava geçirmez tıkaç ile kapatın.

Karanlık bir yere koyun ve katılaşmasını bekleyin. Bunu bir sene boyunca kabın içinde saklayabilirsiniz. İstediğiniz kadar kullanın.

Ev Yapımı VapoRub Buğuseptil Krem Tarifi No. 2

Bunun içinde biraz daha fazla malzeme var, ama merak etmeyin, hepsini bulmak kolay olacaktır. Bunlar şöyle:

 • 120 ml zeytinyağı
 • 240 ml Hindistan cevizi yağı
 • 170 ml rendelenmiş bal mumu
 • 35 damla okaliptüs özü yağı
 • 30 damla nane özü yağı
 • 15 damla biberiye özü yağı
 • 15 damla lavanta özü yağı
 • 10 damla kafur özü yağı

Küçük bir kaba biraz su koyun ve sonra daha küçük bir kaba tüm malzemeleri koyun. Benmari şeklinde ısıtın ve her şey iyice karışıp bal mumu eriyene kadar karıştırın. Hepsini cam bir kaba koyun ve oda sıcaklığında soğuyup katılaşana kadar bırakın. Bunu 2 yaş altı çocuklarda kullanmayın.

Ev Yapımı VapoRub Buğuseptil Krem Tarifi  No. 3

bebek konusması

Yukarıdaki iki tarif çocuklar için uygun değildir ama bunu bebeklerde kullanabilirsiniz. Ev yapımı tedavi yöntemleri küçük çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını kaldırmak için çok etkilidir çünkü böylece onlara küçük yaşta kimyasal veya toksinler vermemiş olursunuz. Bu tarifteki malzemeler şunlardır:

 • 1/4 kap (60 ml) Hindistan cevizi yağı
 • 12 damla okaliptüs özü yağı

Hindistan cevizi yağını ısıtın ve okaliptüs özü yağını ekleyin. İyice karıştırın ve soğumaya bırakın. Bir saat içinde soğur ve katılaşır. Eğer okaliptüs özü yağı bulamıyorsanız iki ay altı bebekler için lavanta veya papatya özü yağı da kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.