Kuru Öksürük İçin Doğal Çözümler

Vücudu susuz bırakmamak ve boğazdaki tahrişi engellemek adına, bol bol oda sıcaklığında sıvı tüketmek çok önemli. Bal ise, öksürük için önemli bir doğal çözüm yöntemi.

Öksürüğe mukus ve balgamın eşlik etmediği durumlarda, bu kuru öksürük olarak adlandırılır. Balgamın olduğu durumlarda buna balgamlı öksürük denir. Kuru öksürük, balgam sökücü bir yöntemle tedavi edilmelidir. Bu sayede balgam da yok edilebilir.

Solunum yolları problemlerini rahatlatacak ve kuru öksürüğü geçirecek birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kuru öksürük, özellikle geceleri daha aktif olduğundan, sadece öksüren kişi için değil, etrafındakiler için de uyumayı güçleştirir.

Sarımsak

Sarımsak, antibiyotik özelliği sayesinde, solunum sistemi de dahil olmak üzere tüm vücut için iyilestirici etkileri olan ve kuru öksürük için de kullanılan, mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir. Sarımsak ayrıca, bronş tüplerinin tıkanmasını önlemek için de kullanılan, etkili bir tedavi yöntemidir.

sarimsak

Sarımsak ile Ev Tedavisi Nasıl Yapılır

Öncelikle, on diş sarımsağı, emilmesi için, gece boyunca bir kap zeytinyağı içerisinde bekletin. Ertesi gün, sıvıyı süzerek, kapalı bir kaba koyun. Bu sıvıdan, her gün bir çorba kaşığı alın. İlk birkaç günden sonra, farkı hissedeceksiniz.

Okaliptüs ve Limon Buharı

Buhar veya buğu, balgam sökücü olarak harika bir çözümdür ve bronş tüplerinin boşaltılmasında rol oynadığından öksürüğü yok etmek için kullanılır. Buhar banyosu yapmak için, bir litre suyu, okaliptüs ve limon yaprakları ile birlikte kaynatın. Bunun yerine, birkaç limonun suyunu da kullanabilirsiniz. Fokurdamaya başladığında hazır demektir. Altını biraz kısıp, başınıza bir havlu örterek kaynattığınız sıvının üzerine yükselen buharı alacak şekilde yerleşin. Bunu yaparken, kendinizi yakmamaya dikkat edin. Havlu, bu buharı solumanıza ve bu sayede bronşlarınızın boşalarak öksürüğünüzün son bulmasına yardımcı olacaktır.

Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Malzemeler

 • Tercihen kapaklı, cam bir kavanoz,
 • Dilimlenmiş bir limon,
 • Doğal bal,
 • Dilimlenmiş zencefil,
 • Kaynayan su.

Hazırlanışı

Limon dilimlerini, zencefili ve balı, cam kavanoza koyarak karıştırın. Malzemelerin kıvamı jelatin gibi oluncaya kadar, kapağını kapatarak, kavanozu buzdolabında bekletin. Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı bu karışımdan ilave ederek tüketin. Bu karışımı buzdolabında iki üç ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelecek Diğer Yöntemler

havuclar

 • Her gün iki üç defa sıcak havuç suyu için.
 • Üç adet soğanı dilimleyin ve en az iki saat süreyle buharda pişirme yöntemi ile pişirin. Sonra, soğumaya bırakın. Her üç saatte bir, iki çorba kaşığı tüketin.
 • Üç çorba kaşığı keten tohumu ile bir fincan suyu beş dakika boyunca kaynatın. Ateşten aldıktan sonra, içine bir miktar limon suyu ve bir çorba kaşığı bal ilave edin. Günde üç kez bu şekilde bir içecek hazırlayıp, tüketin.
 • Birkaç turbu rendeleyin ve içine beş çorba kaşığı bal ilave edin. Dört saat boyunca bekletin. Sonra bu karışımı, gün boyunca birkaç kez tüketin.
 • Anason tohumunu demleyin ve günde üç kez tüketin. Bir fincan kaynamış suya bir miktar ezilmiş anason tohumu ekleyin, birkaç dakika üstü kapalı şekilde bekletin ve sonra süzün. Sıcak olarak için.

Daha Fazla İpucu

 • Bol miktarda sıvı tüketin, ancak bunların oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Soğuk hiçbir şey içmeyin.
 • Bir hafta sonra, öksürüğünüz hala geçmediyse, bir doktora görünün. Önemsememezlik yapmayın, komplikasyonlar gelişebilir. Eğer öksürüğe; ateş ve göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız, acilen tıbbi yardım alın.