Zencefilin Tıbbi Özellikleri

24 Mart, 2019

Zencefil, Asya kökenli bir köktür. Mutfakta kullanımı tüm çapında bilinmektedir, ancak zencefilin tıbbi özellikleri daha da önemlidir. Bu aromatik bitkinin baharatlı bir tadı vardır ve çeşitli hastalıklarla mücadelede oldukça etkilidir.

Zencefil uzun yıllardan beri Asya mutfağında temel bir baharat olarak kullanmaktadır. Uzmanlar, zencefilin tıbbi özellikleri arasında sindirim hastalıkları ve kalp üzerinde iyileştirici etkisinin bulunduğunu söylemektedir.

Zencefilin Tıbbi Özellikleri

Bu tıbbi bitkinin içerdiği geniş çaptaki özellikler aşağıda sunulmuştur:

Bir Ağrı Kesici ve Anti-enflamatuar

Zencefili soğuk veya artrit kaynaklı eklem ağrıları için kompres olarak uygulayın. Hızlı ve tatmin edici sonuçlar elde etmek için tutarlı bir şekilde uygulamalısınız.

Bu yazımıza da göz atın: Öksürüğü Tedavi Etmek İçin Zencefil Kullanımı

Kalp Sağlığı

kalp sağlığı

Zencefilin tıbbi özellikleri arasında kalp-damar hastalıkları için bir tedavi olarak kullanılması da vardır. Arterlerdeki kolesterolü düşürür ve kanı korumaya yardımcı olur.

Kan Dolaşımı

Zencefil, kan dolaşımı için çok faydalıdır. Soğuk eller ve ayaklardan şikayetçi olan insanlar için tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrıları

baş ağrısı

Zencefilin tıbbi özelliklerinden biri de baş ağrısı ve ağrılı migrene karşı yardımcı olmasıdır. En iyi sonuçları elde etmek için günde 3 defa tüketin.

Bulantı ve Kusma

Demlenerek tüketildiğinde, bu bitki baş dönmesini ve kusma dürtülerini hafifletir. Bu, gebeliğin ilk haftalarında bulantı hisseden hamile kadınlar için tavsiye edilir. Ancak tüketimini abartmamak gerekir.

Sindirim İçin

sindirim problemleri için zencefil

Bu doğal ilaç gastrit, asit, şişmiş mide, spazmlar, irritabl kolon ve daha birçok rahatsızlığı giderir. Üretilen safrayı kontrol eder ve metabolizmanıza yardımcı olur.

Soğuk Algınlıkları ve Enfeksiyonlar

Zencefil otit, sistit, alerjiler ve soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Aynı zamanda öksürüğü rahatlatmaya ve solunum yolunu temizlemeye yardımcı olur.

Zencefille İlgili Öneriler

Zencefil kuru bir alanda, sıcaktan ve güneş ışığından uzakta, bir bütün olarak tutulmalıdır. Ayrıca, farklı türlerde çayları hazırlamak için aşağıdakilerle karıştırılabilir:

• Keten tohumu
• Sedir
• Öküzgözü
• Arnavut biberi
• Aloe vera
• Çarkıfelek
• Biberiye
• Yulaf
• Sarımsak
• Limon

Yukarıdakilere ek olarak, zencefili ayrıca yemeklerinizle birlikte yiyebilirsiniz. Bu, en popüler baharatlardan biri olarak bilinir.

Unutmayın…

Doğanın bize verdiği kaynakları kullanmak her zaman en iyisidir. Onlar sağlığınızı yenilemek için hayati kaynaklardır. Zencefilin tıbbi özellikleri, yaşla birlikte görünen birçok hastalığa karşı fayda sağlar.

Ancak herhangi bir şeyin aşırısının belirli sonuçlar ve yan etkiler doğurabileceğini unutmayın. Fazla zencefil yemenin sonucunda beklenmedik etkiler görürseniz en az 4 gün hiç zencefil tüketmemeli ve bir uzmana başvurmalısınız.

  • Vasala, P. A. (2012). Ginger. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.319
  • White, B. (2007). Ginger: an overview. American Family Physician.
  • Shukla, Y., & Singh, M. (2007). Cancer preventive properties of ginger: A brief review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2006.11.002
  • Ali, B. H., Blunden, G., Tanira, M. O., & Nemmar, A. (2008). Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): A review of recent research. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.085