Besleyici ve Doyurucu Dört İçecek

17 Ocak, 2019

Kilo vermeye ya da sağlıklı beslenmeye çalışıyorsak bazen doğru içecek seçmek zor olabilir. Piyasadaki içeceklerin pek çoğu fazla miktarda şeker ve yapay tatlandırıcılar içerdiğinden susuluğumuzu bastırmak için ne içeceğimizi (su dışında) bilemediğimiz zamanlar olabilir.

Suya alternatif oluşturacak sağlıklı içecekler arıyorsanız, burada sıraladığımız dört besleyici ve doyurucu içeceği deneyebilirsiniz.

Bugünkü yazımızda, her durum için uygun besleyici ve doyurucu içeceklere göz atacağız. Bu içeceklere bayılacaksınız!

Taze Portakal Suyu

Portakal suyu bol miktarda vitamin, mineral, karbonhidrat ve lif içerir. Bu lezzetli ve serinletici içeceğin bir bardağında 0,96gr lif, 1,68gr protein, 175mg C vitamini, 18gr karbonhidrat, 0,24gr yağ ve sadece 79 kalori bulunmaktadır.

Bir Fincan Kahve

siyah kahve

İçtiğiniz bir fincan kahveyle önemli miktarda protein, sodyum ve karbonhidrat almış olursunuz. Emin olabilirsiniz ki kahve hem besleyici hem de düşük kalorili bir içecektir. Elbetteki kafein içerdiği için kahveyi fazla abartmadan içmekte yarar vardır. Eğer kahvenizi sütle içiyorsanız, yağsız sütü tercih edin.

Süt

Süt iyi bir protein, yağ, vitamin ve karbonhidrat kaynağıdır ve aynı zamanda iştahınızı tatmin etme ve yatıştırma özelliğine sahiptir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız yağsız süt için.

Ayrıca okuyunuz: Süt ile Evde Uygulayabileceğiniz Tedaviler

Meyve İçecekleri

kırmızı meyveli içecek

Bu içecek çeşitleri doygunluk hissi sağlamak için önerilir. Kilolarını korumak isteyen kişiler için, soğuk meyveli içecekler ferahlatıcı ve iştah kesici bir seçenek oluşturabilir. Bu içecekler, yüksek miktarda lif ve su içerir ve sindirime yardımcı olur. Bol miktarda A, C ve E vitamininin yanı sıra mineraller, selenyum, kalsiyum ve çinko içerirler.

Önerilen Meyveli İçecekler

  • Çilek ve yoğurt içeceği
  • Havuç ve portakal içeceği
  • Salatalık ve biber içeceği
  • Çilek ve muz içeceği

Beslenmenize dahil edebileceğiniz diğer içecekler ise aromatik bitkilerden yapılanlardır. Bu çok çeşitli bitkiler arasından damak zevkinize hitap edenleri seçebilirsiniz. Sıcak içebileceğiniz gibi buz ekleyerek soğuk olarak da deneyebilirsiniz. Aynı şekilde, buzla hazırlanmış kahve de lezzetli ve serinletici bir seçenek oluşturacaktır.

Unutmayın ki sağlıklı bir beslenme için içinde şeker bulunan içeceklerden uzak durmakta yarar vardır. Şekerli içecekler, içerdikleri yüksek kalorilerle kilo almamıza neden oldukları gibi sağlığımıza da zarar verirler.

  • Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://bedca.net/bdpub/
  • Organización Mundial de la Salud. [Internet]. Reducir el consumo de bebidas azucaradas para reducir el riesgo de un aumento malsano del peso en los adultos. 2018. Disponible en: http://www.who.int/elena/titles/ssbs_adult_weight/es/
  • USA Poultry and Egg Export Council. [Internet]. Consumo de bebidas para una vida saludable. Disponible en: http://usapeec.org.mx/nutricion/alimentacion_saludable/consumo_de_bebidad_para_una_vida_saludable.html