Hassas Ciltlere Ev Yapımı Makyaj Temizleyici

Fazla makyaj cildinize zarar verebilir, bu yüzden her gece makyajınızı silmeniz önemlidir. Bu makalede her surat tipi için hepsini evde yapabileceğiniz en iyi doğal makyaj temizleyici tariflerini öğreneceksiniz.
Hassas Ciltlere Ev Yapımı Makyaj Temizleyici

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

İlk izlenimler önemlidir ve her gün bunun daha da farkına varıyoruz. Ayrıca iyi görünmenin ve iyi bir özgüvene sahip olmanın da önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle birçok insan makyaj yapmayı tercih ediyor.

Fakat fazla kullanırsak cildimize zarar verebiliriz. Bu nedenle makyaj temizleme süreci önemlidir. Ayrıca cilt tipinize uygun bir makyaj temizleyici kullanmanız da önemlidir.

Yardımcı olmak için her cilt tipine uygun birkaç ev yapımı çözüm sunuyoruz.

Kuru ciltler için ev yapımı makyaj temizleyici

1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Kuru bir cilde sahip olmak demek cildin yeterince su emmediği anlamına gelir. Bu nedenle bu emme sorununu azaltmak için aradığımız şey ekstra su eklenmesidir.

En çok endişe veren bileşen laurik asittir, bu bileşen hücre yenilenmesini artırır. Bu yolla, cilt daha etkili fonksiyon görmeye başlar ve daha çok besin alır.

Buna ek olarak ciltte daha iyi emilecektir, daha derin katmanlara ulaşacaktır. Bu manada, cildi diğer makyaj temizleyicilere kıyasla çok daha iyi besleyebiliriz ve hazırlanışına çok fazla vakit harcamamız gerekmez.

2. Badem yağı

Badem yağı günümüzde güzellik dünyasında oldukça popülerdir. Vitamin ve yağ asitleri yönünden oldukça zengindir ve oldukça nemlendiricidir.

Öte yandan bu bileşim kapanan gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olur ve bu da karşılığında kuru ciltle savaşmaya yardımcı olur. Makyajınızın genellikle üst derinize yerleştiğini ve besinlerin hedeflerine ulaşmalarını engellediğini unutmayın.

Bu sayede vitaminlerinin yaşlanma karşıtı özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde kırışıklıklar ve diğer izler ortaya çıkmayacaktır ve bu da bu uygulamayı oldukça çok yönlü kılmaktadır.

Yağlı ciltler için ev yapımı makyaj temizleyici

1. Salatalık suyu

dilimlenmiş salatalık

Yağ bezleri kendi işlerini yapamadıklarında yağ birikimi olur. Bu nedenle, bu doğal çarenin amacı bezlerin daha kolay çalışmasını sağlamaya yönelik olmalıdır.

Bunu elde etmek için cildinizin yeteri kadar vitamin ve minerale sahip olması önemlidir. Her iki etken de hücrelerinizi sağlıklı tutmak ve aynı zamanda yenilenme hızlarını artırmak için önemlidir.

Malzemeler

 • 1 salatalık (300 gr)
 • 2 bardak su (500 ml)
 • 2 bardak gül suyu (500 ml)

Hazırlama

 • Salatalığı kesin
 • Salatalığı bir tencere suya koyun ve kaynatın.
 • 20 dakika sonra salatalığı süzün.
 • Suyun soğumasını bekleyin ve gül suyunu ekleyin

2. Eteri yağlar içeren makyaj temizleyici

Eteri yağlar her geçen gün daha da ünleniyor. Oldukça nemlendirici oldukları nettir fakat aynı zamanda bedeninizi canlandıracak sonsuz miktarda besin de içermektedirler.

Öncelikle akne ve enfeksiyon kapmış gözenekleri temizleyen oldukça güçlü antibakteriyellerdir. Öte yandan hücrelerinizin “yeniden başlamasını” sağlayan monoterpenler içerirler.

Malzemeler

 • 10 damla (0,5 ml) Ylang-Ylang yağı
 • 12 damla (0,6 ml) sardunya yağı
 • 50 gram (52 ml) jojoba yağı
 • 45 gram (47 ml) tatlı badem yağı

Hassas ciltler için ev yapımı makyaj temizleyici

Bazı insanların sinir uçları daha kolayca uyarılır. Bu nedenle başka insanları rahatsız etmeyen bazı uyarıcılara tepki gösterir.

Daha önce kozmetik ürünlerin cildinize zarar verebileceğinden bahsetmiştik; eğer hassas bir cilde sahipseniz zarar görmeye daha da açıktır. Bunu engellemek için birkaç çözüm önerebiliriz.

1. Kamelya yağı

Kamelya yağı

Hassas bir cildiniz olduğunda çok dikkatli olmalısınız. Narin olan fakat aynı zamanda cildinizi iyileştirmeye yarayan bir ürüne ihtiyacınız var.

Bu nedenle, omega 6 yağ asitleri yönünden zengin olduğu için kamelya yağını öneriyoruz. Bu yağ asitleri oldukça ilginçtir zira vücudunuz onları üretmez fakat hücrelerinizi fark edilir derecede yeniler.

2. Jojoba yağı

Jojoba yağıyla ilgili ilginç olan şey ise E vitamini içermesidir. Cildinizdeki kılcal damarları güçlendirir. Cildinizdeki gerginliği almak için dolaşım önemlidir. Ne de olsa besin maddelerini taşıyan şey kanınızdır, dolayısıyla fazla yorulmaması gerekir.

Ayrıca güneş ve hava kirliliğinin yan etkilerini tedavi etmede de etkilidir ve elbette makyajınkileri de.

Bu ev yapımı makyaj temizleyici tarifleri sayesinde cildinize bakım yaparak makyajınızı çıkarabilirsiniz. Şahane değil mi?

İlginizi çekebilir ...
Cildi Besleyen 5 Doğal Makyaj Temizleyici
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cildi Besleyen 5 Doğal Makyaj Temizleyici

Makyajı temizlemenin yanı sıra, bu doğal bileşenleri kullanarak cildinize bakım da yapabilirsiniz. Böylece dokularınızı besleyebilirsiniz.