Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular

10 Eylül, 2018

Sıcak günlerin ve yaz mevsiminin en kötü taraflarından birisi sivrisineklerdir. Kulağınızın dibindeki vızıltıları yetmezmiş gibi sizi ısırarak iz de bırakırlar. Yaş gözetmeksizin herkesi sokarlar.

Her ne kadar çalışmalar sivrisineklerin belli tip insanları (bazıları kan grubuyla bazıları ise terlemeyle ilişkili olduğunu iddia eder) soktuklarını söylese de en iyisi onların evinize girmelerini önlemektir.

Sivrisinekleri Kovmak İçin Ev Yapımı İlaçlar

Aşağıda sizlere, bahçenizde geçirdiğiniz sakin bir akşamı veya bir akşam yemeğini mahvedebilen bu sinir bozucu sivrisinekleri uzaklaştıran en etkili ilaçlardan bazılarının tarifini vereceğiz.  En iyi tarafı, evdeki malzemelerle hazırlanan doğal maddeler olmaları, yani alerjiniz veya çocuklarınız varsa bile kullanabilirsiniz.

Sarımsaklı Sivrisinek Kovucu

Bunun sivrisineklere karşı en etkili kovucu olduğu söylenir. Bebek şampuanı, 1 litre su ve 30 diş sarımsağa ihtiyacınız olacak. Sarımsak ve suyla demleme çay hazırlayın, şampuanın içine dökerek homojen bir karışım elde edene dek karıştırın. Sivrisineklere açık olan bölgelere (kollar, yüz ve ayaklar) sürün.

Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu

Bunun için 250 gram okaliptüs yaprağı ve 1 litre su gerekiyor. İkisini beraber yapraklar özünü suya salana dek 45 dakika boyunca kaynatın. Hala sıcakken evinizdeki nemli alanlara, kapı ve pencere kenarlarına dökün. Sivrisinekler içeri girmeyecektir.

sivrisinek kovucu

Papatyalı Sivrisinek Kovucu

250 gram papatya çiçeği ve ihtiyacınız olduğu kadar su gerekecek. Papatyayı iyice yıkayın ve cildinize sürtün. Her iki saatte bir tekrarlayın.

Bademli Sivrisinek Kovucu

Çok etkili ve hafif olduğundan bebekler ve çocuklar için en uygun olanıdır. Sivrisinekler, kendilerini savunmayı bilmediklerinden bebekleri ve çocukları tercih ederler. Malzemeler: 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır çiçeği (geranium) yağı, 20 damla fesleğen yağı. Bu üçünü karıştırın ve cildinize uygulayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Bademin Kolesterol Düşürücü Özellikleri

Lavantalı Sivrisinek Kovucu

İhtiyacınız olan 100 ml lavanta yağı ve nemlendirici bir krem. İkisini karıştırarak doğrudan uygulayın. Kendinizi çok ferah hissedecek ve sivrisineklerden korunacaksınız.

Sitronellalı Sivrisinek Kovucu

Sitronella (idris otu diye de bilinir) sivrisinek ve diğer böcekleri kovan bir maddedir. Kendinizi ve ailenizi sivrisineklerden korumak için sitronella yağını sprey, losyon veya ıslak mendil şeklinde bulabilirsiniz.

sivrisinek3

Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu (2. Tarif)

Okaliptüs yağı çok hoş bir aromaya sahip olup sivrisinekleri de uzaklaştırır. Cildinize uygulayın ve 6 saatte bir tekrar edin. Etkisini güçlendirmek isterseniz kekik, fesleğen, yarpuz veya limon yağı ile karıştırabilirsiniz.

Yağ ve Alkollü Sivrisinek Kovucu

Kimyasal maddeler siz ve aileniz için zararlı olabilir, bu nedenle doğal sivrisinek kovucular en iyi seçenektir. Kanıtlanmış etkinliklerinin yanı sıra ekonomik olmaları da bir diğer avantajlarıdır. Sivrisinek, sinek, pire ve keneleri uzaklaştırmada çok başarılı ve popüler olan bu tarif için malzemeler:

  • 10-25 damla esansiyel yağ (tarçın, limon, okaliptüs, sitronella, hint yağı)
  • 2 çorba kaşığı yağ (zeytinyağı, ayçiçek veya mısır yağı) veya 2 çorba kaşığı alkol (yüzde 96, votka)

Yağları veya tercih ediyorsanız alkolü karıştırın. Doğrudan cildinize ve kıyafetlerinize sürün. Göz, burun ve dudaklarınızla temas etmemesine dikkat edin. Yüzmeye veya spora gidiyorsanız veya terlediyseniz saat başı uygulayın. Hazırladığınız karışımı bir şişe içinde karanlık ve serin bir yerde saklayın. Daha kıvamlı olsun isterseniz içine aloe vera yağı katabilirsiniz.

sivrisinek4

Diğer Sivrisinek Kovucu Çeşitleri

  • Evinizin içine veya bahçesine birkaç nane yaprağı koyun. Birkaç damla suda ezerseniz daha çok koku salacaklardır.
  • Evinizde her zaman taze fesleğen bitkisi bulundurun. Küçük bir saksıda kolayca yetiştirebilirsiniz. Yatak odalarınıza koyarsanız sivrisinekler içeri girmeyeceklerdir. Böcekler bu bitkiyi sevmediğinden bahçelerde “canlı çit” niyetiyle kullanılır.
  • Bir kaba biraz su ve birkaç adet kıyılmış sarımsak koyun. Birkaç saat bekletin ve spreyli bir şişeye koyun. Özellikle perdeler ve kapı ve pencere köşeleri olmak üzere tüm evinize püskürtün. Sarımsağın içindeki sülfür sivrisinekleri, sinekleri, kene ve pireleri uzaklaştırır.
  • Her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.
  • İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyun. Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.
  • Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin. 
  • Sivrisinekleri kovmak için fesleğen dalları kullanın.
  • Sivrisinek kovucu diğer yağlar, hint yağı, biberiye, çam, kekik, mine, sarımsak, turnagagası (geranium) ve sedir yağıdır.