Her Sabah 30 Dakika Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Her Sabah 30 Dakika Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2018

Sağlıklı bir yaşam tarzını koruyup bir yandan da kilo verebileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunun için, yaptığınız egzersizlerin uzun süreli ve düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun bir bölümünü her sabah 30 dakika yürüyüş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Bizim önerimiz her hafta en az 150 dakika orta zorlukta egzersiz yapmanızdır. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, depresyon, bazı kanser türleri, kalp krizi ve obezite gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak ve uzun, sağlıklı bir ömür için, mümkün olduğunca her sabah 30 dakika yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

Nasıl Yürümelisiniz

Yürüyüşe başlamadan önce, esneme ve ısınma hareketleri yapmalısınız. Esneme hareketleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Zıplamayın.
 • Bedeninizin izin verdiğinden daha fazla esnemek için kendinizi zorlamayın.
 • Esneme hareketleri boyunca sürekli nefes alıp verin.
 • Yavaş hareket edin.

30 dakikalık yürüyüşünüze başlamadan önce, sakatlanmaları önlemek ve yaptığınız egzersizin tam amacına ulaşmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • Yürürken, ayak baş parmaklarınız ileriye bakmalıdır.
 • Her adımda yere önce topuğunuz değmelidir. Ardından beden ağırlığınızla ileri hareket etmeye devam etmelisiniz.
 • Kollarınız doğal bir şekilde hareket etmelidir.
 • Omuzlarınız hafifçe arkaya doğru olmalı ve çenenizi dik durmalıdır.
 • Ayrıca yere bakmamaya çalışın.

Her Sabah 30 Dakika Yürüyüş Yapmanın Faydaları

her sabah 30 dakika yürüyüş yapmak

Her sabah 30 dakika yürüyüş yapmak, koşmak kadar faydalıdır. Bu egzersiz diyabet, depresyon ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır, kolesterol ve yüksek tansiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Amerikan Sağlık Birliği’nden Doktor Gregg Fonarow, egzersiz yapmanın erken ölüm riskini azalttığını, kalp ve damar sorunları ile savaştığını ve genel olarak sağlığımızı koruduğunu söylemektedir.

Her sabah 30 dakika yürüyüş yapmanın ve koşmanın, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını kanıtlayan çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan çalışmalara göre koşmanın ve yürümenin sağlığa olan faydaları şu şekilde kıyaslanmıştır:

 • Yürümek kolesterolü %7 düşürürken, koşmak %4.3 düşürmektedir.
 • Yürümek kalp ve damar hastalıkları riskini %9.3 azaltırken, koşmak %4.5 azaltmaktadır.
 • Yürümek hipertansiyon ihtimalini %7.2 azaltırken, koşmak %4.2 azaltmaktadır.
 • Yürümek diyabet ihtimalini %12.3 azaltırken, koşmak %12.1 azaltır.

Doktor Gregg Fonawor’a göre; “Bu çalışmalar yapılan egzersizlerde tüketilen enerjinin, egzersizin zorluğundan bağımsız olarak benzer miktarlarda olduğunu göstermektedir.

Ama daha zor egzersizler yapabilen kişiler, zaman açısından daha etkili olması için koşuyu tercih edebilirler.” Yani bu çalışma, amacınız kilo vermekse koşmanın sizin için daha yararlı olacağını göstermektedir.

kalp sağlığı için yürüyüş yapmak

Yürüyüş Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Genel olarak, herhangi bir fiziksel aktivite sırasında sağlığınızı riske atmamak için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Yani yürüyüşe çıktığınızda, yürüyüş yaptığınız yer, zaman ve egzersizinize dahil olan diğer şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Bizim önerimiz egzersiz yaparken, hem rahat etmek hem de kapkaççıların hedefi olmamak için mücevher takmamanız olacaktır. Ayrıca eğer gün doğuşu, gün batışı veya gece vakti gibi ışığın az olduğu zamanlarda yürüyüşe çıkıyorsanız, renkli giyisiler veya ışığı yansıtan bir ceket giymelisiniz.

Bu yazımıza da göz gezdirin:

Yürüyüş Yaparak Depresyondan Kurtulun

Grup halinde yürüyüş yapmak güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca yürüyüşe çıkarken ihtiyacınız olması ihtimaline karşı yanınıza cep telefonunuzu ve kimliğinizi mutlaka alın. Ek olarak, ailenize yürüdüğünüz rotayı, süresini ve ne zaman yürüyüşe çıkacağınızı söylemeyi unutmayın.

Bunların yanı sıra, yürüyüş sırasında dikkatiniz dağılmamalıdır. Etrafınızda olup bitenlerin farkında olmanız gerekir. Yürüyüş sırasında kulaklık ile müzik dinliyorsanız; müziğin sesi, trafiği veya çevrenizda olanları duyabileceğiniz yükseklikte olmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.