Çıplak Ayak Yürümenin Faydaları

Çıplak Ayak Yürümenin Faydaları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine, aslında çıplak ayak yürümenin sağlığınız için çeşitli faydaları vardır. Çıplak ayak yürüyerek, ayağınızdaki tüm kasları çalıştırabilirsiniz. Bunu sıkça tekrarladığınız sürece de ayak kaslarınız güçlenecektir.

Çıplak Ayak Yürümekle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu konuda yapılmış araştırmalara göre, ayaklarınız yer ile doğrudan temas içerisinde olduğunda, vücudunuzun yanı sıra zihninizin de sağlığı için bol fayda elde edersiniz.

Hepimizin bildiği gibi, ayaklarınızda bolca sinir ucu vardır. Bunlar yerle temas ettiğinde vücudunuzdan stres ve anksiyete gibi zararlı öğeleri elimine edebilirsiniz.

Bunu özellikle açık havada, çimende gerçekleştirmeniz önerilir. Ancak eğer bu imkanınız yoksa, o zaman bunu evde de yapabilirsiniz. Evinizdeki yerler ister ahşap, ister beton olsun, bu yine de işe yarayacaktır.

Çıplak Ayak Yürümenin Faydaları

çimenlerde mutlu kadın
  • Kan dolaşımını uyarır ve böylece daha iyi oksijenlenme sağlar.
  • Vücudunuzun kolayca yüksek miktarda yağ ve toksin elimine etmesine izin verir.
  • Stres, depresyon, sinir bozukluğunu elimine eder ve böylece sinir sisteminizi güçlendirir.
  • Damar sisteminizi güçlendirmesi ve tüm vücudunuzda besinlerin daha iyi dağılımını sağlaması sayesinde varisleri önler.
  • Çıplak ayak yürüdüğünüzde, farklı organlarınıza bağlı olan tüm sinir uçlarına baskı uygularsınız. Böylece tıkanık enerji kanallarının açılmasıyla da söz konusu organların hastalıklardan iyileşmesine yardımcı olursunuz.

Refleksoloji adlı bir terapi, doğal olarak akmayan birikmiş enerjiyi serbest bırakmanızı sağlayan bir terapidir. Bu birikmiş enerji, başta sinir sistemindeki değişiklikler olmak üzere, pek çok hastalığa neden olabilir.

Bu söz konusu serbest bırakma, ayağınızın tabanlarında yer alan stratejik noktalara baskı yapılarak gerçekleştirilir. Ayakkabısız yürüdüğünüzde, bu noktalara doğal bir şekilde bir baskı uygularsınız ve bu da sizin rahatlamanızı ve sağlığınızı iyileştirmenizi mümkün kılar. Ancak bu özellikle çim üzerindeyken çok daha etkili olur.

Unutmayın…

Bu uygulaması çok kolay bir tedavi olsa da, bazı konuları akılda bulundurmakta yarar vardır. Yerde sizi yaralayabilecek veya bir enfeksiyon kapmanıza neden olabilecek unsurların bulunabileceğini unutmayın.

Ayrıca, çıplak ayak yürümeye yavaş yavaş başlamak daha iyi bir yaklaşımdır. Kaslarınızı buna alıştırdıkça ve güçlendikçe bu yürüyüşlerin süresini uzatabilirsiniz. Siz ne sıklıkla çıplak ayak yürüyorsunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.