Yalınayak Yürümenin Faydaları

· 27 Mart, 2015

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine, aslında yalınayak yürümenin sağlığınız için çeşitli faydaları vardır. Çıplak ayak yürüyerek, ayağınızdaki tüm kasları çalıştırabilirsiniz. Bunu sıkça tekrarladığınız sürece de ayak kaslarınız güçlenecektir.

Bilmeniz Gerekenler

Bu konuda yapılmış araştırmalara göre, ayaklarınız yer ile doğrudan temas içerisinde olduğunda, vücudunuzun yanı sıra zihninizin de sağlığı için bol fayda elde edersiniz. Hepimizin bildiği gibi, ayaklarınızda bolca sinir ucu vardır. Bunlar yerle temas ettiğinde vücudunuzdan stres ve anksiyete gibi zararlı öğeleri elimine edebilirsiniz.

Bunu özellikle açık havada, çimende gerçekleştirmeniz önerilir. Ancak eğer bu imkanınız yoksa, o zaman bunu evde de yapabilirsiniz. Evinizdeki yerler ister ahşap, ister beton olsun, bu yine de işe yarayacaktır.

Yalınayak Yürümenin Faydaları

mutluluk

  • Kan dolaşımını uyarır ve böylece daha iyi oksijenlenme sağlar.
  • Vücudunuzun kolayca yüksek miktarda yağ ve toksin elimine etmesine izin verir.
  • Stres, depresyon, sinir bozukluğunu elimine eder ve böylece sinir sisteminizi güçlendirir.
  • Damar sisteminizi güçlendirmesi ve tüm vücudunuzda besinlerin daha iyi dağılımını sağlaması sayesinde varisleri önler.
  • Çıplak ayak yürüdüğünüzde, farklı organlarınıza bağlı olan tüm sinir uçlarına baskı uygularsınız. Böylece tıkanık enerji kanallarının açılmasıyla da söz konusu organların hastalıklardan iyileşmesine yardımcı olunur.

Refleksoloji adlı bir terapi, doğal olarak akmayan birikmiş enerjiyi serbest bırakmayı içerir. Bu birikmiş enerji başta sinir sistemindeki değişikliklere neden olan pek çok hastalığa neden olabilir. Bu söz konusu serbest bırakma, ayağınızın tabanlarında yer alan stratejik noktalara baskı yapılarak gerçekleştirilir. Ayakkabısız yürüdüğünüzde, bu noktalara doğal bir şekilde bir baskı uygularsınız ve bu da sizin rahatlamanızı ve sağlığınızı iyileştirmenizi mümkün kılar. Ancak, bu özellikle çim üzerindeyken çok daha etkili olur.

Unutmayın…

Bu uygulaması çok kolay bir tedavi olsa da, bazı konuları akılda bulundurmakta yarar var. Yerde sizi yaralayabilecek veya bir enfeksiyon kapmanıza neden olabilecek unsurların bulunabileceğini unutmayın. Ayrıca, çıplak ayak yürümeye yavaş yavaş başlamak daha iyi bir yaklaşım. Kaslarınızı buna alıştırdıkça ve güçlendikçe bu yürüyüşlerin süresini uzatabilirsiniz.

Siz ne sıklıkla çıplak ayak yürüyorsunuz?