Düz Tabanlı Ayakkabı Giymek İyi Bir Şey Mi?

Düz ayakkabılar, kemik, eklem ve kaslarınız için zararlı olabilir. Bu nedenle en mantıklı seçenek, giydiğiniz ayakkabı  çeşitlerini değiştirmek ve böylelikle duruşunuzu iyileştirmektir.
Düz Tabanlı Ayakkabı Giymek İyi Bir Şey Mi?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayaklarınız acıyor ve nedenini bilmiyorsunuz. Çok egzersiz yapıyorsunuz; egzersizden önce ve sonra ısınma hareketleri yapıyor ve sonrasında soğuyorsunuz. Geri kalan zamanda yaptığınız tek şey bir noktadan bir diğerine arabayla ulaşımınızı sağlamak. Evdeyken, hayatınız boyunca giydiğiniz, aynı model terlikleri giyiyorsunuz. Dışarıdayken ise çoğu zaman düz tabanlı ayakkabı giyiyorsunuz.

Bütün bunlara rağmen acı devam ediyor. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ancak can sıkıcı batma hissi gününüzden zevk almanıza engel oluyor. Peki sorun nerede?

Belki de yanlış tipte ayakkabılar giyiyorsunuz. Genel olarak, hemen hemen herkes bilir ki her gün topuklu ayakkabı giymek zararlıdır; bu nedenle birçok insan onları her gün kullanmama kararı almıştır.

Bununla birlikte, çok az sayıda insan düz tabanlı ayakkabı giymenin sonuçlarından haberdardır. Düz tabanlı ayakkabı modelleri çok daha rahattır ve ayaklarınız onları giydiğiniz zaman daha az acı çeker. Ne yazık ki durum her zaman böyle değildir.

Ayaklarınızın tabanlarına bir bakın, eğriliği görüyor musunuz? Bu durum, vücudumuzun bu kısmının formuna uymak adına, yürürken ayakkabılarda bir çeşit yüksekliğe ihtiyacımız olduğunu gösterir.

Yürürken, ayaklarımız zemin ile bir etkileşim içerisine girer. Bu nedenle, düzenli olarak düz tabanlı ayakkabı giyersek, bu bölge korunamaz.

Bu nedenle, ayakkabılarımızın taban yüksekliğini değiştirmezsek, tüm ağırlığımızı vücudumuzun sadece bir bölgesi üzerine bırakarak kendimize zarar verebiliriz.

Her gün düz tabanlı ayakkabı giymenin sonuçları

ayak tabanına masaj

Bütün bu kötü sonuçların tetikleyicisi topuk dikeni olarak bilinir. Topuğu ayağın ön kısmına bağlayan tendonun zarar görmesiyle ortaya çıkan bir problemdir.

Ayrıca bakınız: Topuk Dikenini tedavi Etmek İçin 5 Egzersiz

Bu durum, her gün düz ayakkabılar giydiğimiz zaman ayaklarımızın kemerli yapısına uyum sağlamadıkları için tehlikeli bir hal alabilir. Ayaklarınız çok fazla acı çeker çünkü gerçekte onlar bizim son destek noktamızdır.

  • Bu problem neredeyse çıplak gözle görülebilir: Ayağımızın kemerinin yüksekliği azalmaktadır.
  • Bu duruma ek olarak, bu tip ayakkabılar giymenin düz tabanlı olmak gibi sorunlara yol açabileceğini de söyleyebiliriz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, iç dinamikler denge adına çok önemlidir. Yani, bu alanda yanlış çalışan bir şey, üstlerine almak zorunda kalacakları ekstra güç nedeniyle diğer kasları, kemikleri ve eklemleri etkileyecektir.

Bazı bölümler her zaman çalışmaları gereken yükten kurtulmuş gibi görünürken, diğerleri bunu telafi etmek zorunda kalacaktır. Yani, bu durum sırt, kalça ve ayak bileklerinde büyük miktarda ağrıya neden olan bir dizi iltihap oluşturacaktır.

Ayrıca, vücudumuzun acı çeken bu bölümlerini rahatlatmak adına yürüme şeklimizi bilinçsizce değiştirdiğimiz zaman daha fazla problem ortaya çıkacaktır.

Bu durumda, meseleye yardım etmek yerine, sadece doğal olmayan bir vücut pozisyonuna adapte olarak sorunu daha da yoğunlaştırmış oluruz.

  • Bir düşünün: bir kas iltihaplandığında, onu çevreleyen kemik yer değiştirir; bu değişim daha sonra bir başkasının hareket etmesine neden olur ve bu durum farkına varılmaksızın vücut boyunca devam eder.

Ayaklarınıza nasıl özen göstermelisiniz

Her gün topuklu ayakkabı giymek nasıl sağlıklı bir seçenek değil ise her gün düz ayakkabılar giymek de sağlıklı değildir. Bu durumda ne yapmalısınız? Eğer tavsiyemize uyarsanız, ayaklarınızın nasıl hissettiğiyle ilgili önemli değişikliklerin farkına varırsınız.

Ayakkabı tabanlığı kullanın

ayakkabı tabanlıkları

Neyse ki, ortopedik ürünler her geçen gün daha da erişilebilir hale geldi. Aynı şekilde, bu konuda uzmanlaşan işletmeler de çoğaldı.

1-2 cm yüksekliğinde olan tabanları kullanmak en iyisidir.

Ayakkabılarınızı değiştirin

Hemen hemen her şeyde olduğu gibi, bir şeyin fazlası asla iyi değildir. Orta nokta istediğiniz şeydir. Bunu akılda tutarak, ayakkabı tipinizi her gün ya da iki günde bir değiştirmeniz önerilir.

Bu sayede ayaklarınız hem çalıştığı hem de ara verdiği günlere sahip olabilir, bu da yeteneklerini ideal bir hale getirir. Bu uygulama duruşunuzu geliştirecek ve tüm dokularınıza fayda sağlayacaktır.

Silikon tabanları olan ev terlikleri giyin

düz tabanlı terlik

Evde geçirdiğimiz zaman da çok önemlidir. Nerede olursak olalım kendimize her zaman bakmamız gerekir. Yani, evde giydiğimiz ayakkabılar konusunda da dikkatli olmamız gerekir.

Terliklerin çoğu genellikle düz tabanlıdır, bu nedenle sokakta giydiğimiz ayakkabılarla aynı özelliklere sahip, silikon tabana sahip bir çift terlik bulundurmak çok önemlidir.

Her halükarda düz ayakkabılar, ayak sağlığınız için, topuklu olanlardan daha ideal birer seçenek olsa da, kemik yapınızı da göz önünde bulundurmanız gerektiğini açıkça belirtmek isteriz.

Bu sayede kıyafetlerimizi ve aksesuarlarımızı da ayakkabılarımıza uyarlayabiliriz, çünkü bu durumda söz konusu olan rahatlık değil sağlıktır.

Rahat olmak ya da güzel hissetmek, sağlığımızın önüne geçemez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Etxebarria-Foronda, Iñigo, et al. “Tratamiento del pie plano flexible infantil con la técnica de calcáneo-stop.” Gaceta Médica de Bilbao 103.4 (2006): 149-153.
  • Molina, Andrea Manent, et al. “Zapato plano en la artrodesis de la primera metatarsofalángica,¿ por qué no?.” Revista del Pie y Tobillo 30.1 (2016): 21-27.
  • Revenga-Giertych, C., and M. P. Bulo-Concellón. “El pie plano valgo: evolución de la huella plantar y factores relacionados.” Revista de ortopedia y traumatología 49.4 (2005): 271-280.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.