Topuklu Ayakkabı Giymeyi Bırakmak için 5 Neden

· 28 Kasım, 2016
Yüksek topuklu ayakkabılar bacaklarınızı daha uzun gösterebilir, ama aynı zamanda kan dolaşımınızı zorlaştırır ve varisli damarlara neden olabilir. 

Yüksek topuklu ayakkabılar kadınlar arasında en çok kullanılan ayakkabı türüdür. Farklı şekilleri, renkleri ve boyutları vücudunuzun öne çıkmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kişiliğinizin önemli bir bölümünü yansıtır.

Fakat topuklu ayakkabıları uzun süre veya sürekli kullandıktan sonra, estetiği düşünmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken yan etkileri vardır.

Topuklu ayakkabıları arada sırada giymek kötü değildir, ancak sırt, bacak ve vücudun diğer bölgelerinde sorunlar oluşmasına sebep olabileceği için çoğu zaman bunlardan kaçınmanız en iyisidir.

Ama hepimizin bildiği gibi, buna rağmen bir çok kadın gündelik olarak topuklu ayakkabı giymeye devam eder.

Bugünkü makalemizde sizlere topuklu ayakkabı giymeyi bırakırsanız olacak 5 iyi şeyden bahsetmek istiyoruz. 

1. Topuklu ayakkabılardan uzak durursanız sırt ağrısı da sizden uzak durur

bel

Yüksek topuklu ayakkabı kullanmak pelvisin duruşunu değiştirir, kalçalarınızın daha havalı görünmesine sebep olur. Ama bununla ilgili sorun şudur: o bölgedeki kaslarla birlikte omurganın alt kısmındaki baskı da artar.

Bazen bu durum kişinin spondilolistez olarak bilinen bir sağlık sorunu ile karşılaşmasına neden olur. Spondilolistez omurgada bir omurun diğerine doğru kaymasıdır. Bu sinirlere zarar verir ve ağır ağrıya neden olur.

Yüksek topuklu ayakkabılarınızı çıkardığınızda, omurga ilk konumuna geri döner ve ağrı ile kaslardaki gerginlik neredeyse anında rahatlar.

Bu nedenle, ne kadar az yüksek topuklu ayakkabı giyerseniz, sırt ağrısı riskinizi o kadar azaltabilirsiniz.

2. Aşil tendonunda ağrıya son

Topuklarınız yüksek topuklu ayakkabılarla yükseldiğinde topuğa daha fazla baskı uygulanır ve bu durum Aşil topuğu olarak bilinir.

Plantar fasiit sorunu olan insanlar topuk ile ayak parmaklarını birbirine bağlayan kalın bandın iltihaplanmasından dolayı daha kötü ağrı yaşayabilir.

Ayakkabılarınızın topuklarını azaltırsanız veya daha konforlu bir şeyle değiştirirseniz, tendonlarınız bir kaç hafta içinde sizi rahatsız etmeyi bırakacak ve normal uzunluğunu geri kazanacaktır.

Vücudunuzun aşağı bölgesindeki bütün ağrılar kaybolacak çünkü kaslarınız sonunda üzerlerindeki gerginliği atmayı başaracak. 

3. Diz sorunları ortadan kalkar

diz

“Koşucu dizi”, sağlık uzmanları tarafından diz bölgesindeki sorunları belirtmek için sıkça kullanılan bir terimdir.

Koşu sporu yapanlarda bölgenin yoğun ve ağır kullanımı sonucu görülen bu sıkıntı, dizin aşırı esnemesine sebep olan diğer aktiviteler yüzünden de oluşabilir.

Topuklu ayakkabılar ağırlık merkezinizi öne iter ve bu da dizdeki eklemler ve tendonlar için baskı oluşturur.

Bu sadece yoğun ağrıya neden olmakla kalmaz, emflamasyon ve harekette zorluğa da yol açar.

Bu probleme yol açabilecek bir çok neden vardır ama her zaman hatırlamalısınız ki, topuklu ayakkabılar bu nedenler arasındadır.

4. Dengeniz gelişir ve artar

Yüksek topuklu ayakkabı giymekte ne kadar çok deneyimli olursanız olun, düşme ve yaralanma riskiniz her zaman yüksektir.

Diz çevresindeki kaslar üzerindeki aşırı gerginlik dengesizlik yaratır, bu nedenle topuklu ayakkabılar dengeyi bozar.

Ancak, düz ayakkabılarla yürümek, bu kas grubunun durumunu iyileştirir ve tasarlandığı şekilde işlemesine yardımcı olur.

Bu sabitliği arttırır  ve ağrı ile kendini tekrar eden düşüşlerin riskini azaltır.

5. Varisli damarlar oluşmaz

varis

Yüksek topuklu ayakkabılarla varisli damarların arasındaki ilişkiyi gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen, bazı uzmanlar kan dolaşımında güçlük yarattığı konusunda anlaşmaktadır.

Bu tip ayakkabıların kullanılması bacaklardaki baskıyı arttırır ve kanın düzgün şekilde dolaşmasını zorlaştırır.

Kanınız düzgün bir şekilde aktarılmadığı için, uzun vadede, küçük örümcek damarları ve varisli damarlar oluşmaya başlayacaktır ve bu da genellikle bir çeşit probleme işaret eder.

Tabii ki yüksek topuklular yerine düz ve rahat ayakkabılar giymeyi tercih ederseniz, kan dolaşımınız normale döner ve böylece varisli damar riski azalır.

Sonuç olarak, yüksek topuklu ayakkabı bazı durumlarda zarif ve uygun bir aksesuardır, ancak bazı gereksiz risklerden kaçınmak için topuklu ayakkabı kullanımını olabildiğince azaltmak en iyisidir.

Her gün güzel görünmek için daha sağlıklı alternatifler bulabileceğinizden eminiz! Başkaları hakkımda ne düşünür diye değil, sağlığımı nasıl korurum diye düşünün!