Kol ve Bacaklarda Ağrı: Nedeni Nedir?

Bu hiç sizin de başınıza geldi mi? Bazen eve kol ve bacaklarınızda dayanılmaz bir acıyla ya da sizi hareket etmekten alıkoyan ve dinlenmenize gerek olmadığını düşünseniz de oturmanıza neden olan bir ağırlıkla dönersiniz.

Bunun genellikle kas çekilmesi veya günün sonundaki yorgunluktan kaynaklanan yaygın bir durum olduğunu bilmek önemli. Ama belki de daha da önemlisi eğer bu acılı ve ağrılı süreç bir kaç hafta veya ay devam ediyorsa, endişelenmeye başlayın. 

Gelin, bugün bu konu hakkında konuşalım; kol ve bacaklarda ağrı.

Kol ve bacaklarda ağrının nedeni

Uzuvlarda ağrı çok yaygındır. Ne kadar yaşlı olduğunuzun önemi yoktur. Dahası, 8 ila 17 yaş arası çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler de büyüdükçe, fiziksel değişimler yaşarken, uzuvlarının yapısı gelişme halindeyken de bu sorunu yaşayabilirler.

Peki ya yetişkinler? Onların kollarındaki ve bacaklarındaki ağrıya neden olan nedir? Gelin keşfedelim.

1. Soğuk algınlığı ve grip

halsizlik

Kol ve bacaklardaki ağrı soğuk algınlığı ve griple bağlantılı belirtilerin ortaya çıkmasından bir kaç gün önce hissedilmeye başlar. Bu mevsimsel hastalıkların tipik düzenidir ve çoğumuz bunu daha önce deneyimledik.

Neden özellikle uzuvların etkilendiğini ve öylesi bir acıya sebep olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu enfeksiyonun tüm vücudunuza yayılmış olmasından ve vücudun kendini korumaya çalışmasından kaynaklıdır.

Düşmanla savaşmak için çok sayıda limfosit kan akışına akıtılır, ama vücudun savunma hali vücut ısısının artmasına ve emflamasyon molekülleri olan prostagladinlerin yayılmasına sebep olur. Tüm bunlar genel bir halsizlik ve çoğunlukla ateş ile beraber vücudunuza yayılır.

Dolayısıyla, soğuk algınlığı ve gribin ilk belirtileri kol ve bacaklarda ağrı yaşamaktır.

2. Eklem ağrısı

eklem
Bu 50’li yaşlardan sonra gelen genel bir ağrı nedenidir. Unutmayın ki bacaklarınız ve kollarınız gün içinde en çok kullanılan uzuvlardandır ve onlar karmaşık eklem yapısından oluşur. Bir çok nedenden dolayı bu eklemler şişebilir veya yorgun düşebilir.

Bu da ağırlık, yorgunluk ve baldır ve omuz bölgesinde yanmaya neden olur. Acı direkt olarak eklemde olmayabilir, ama uzvun çevresindeki kas dokularına yayılır ve ağrıya neden olur.

3. Kan dolaşımıyla ilgili problemler

dolaşım

Eğer kol ve bacaklarınızdaki ağrı zayıf kan dolaşımından kaynaklı ise bunlar bilmeniz gereken diğer belirtiler taşıyor olabilir. Dikkatinizi verin:

 • Kol ve bacaklarda uyuşma, ellerde ve ayaklarda kramp.
 • Bacaklarda ülser oluşumu. 
 • Ellerin gücünü kaybetmesi – bir şeyleri daha sık düşürdüğünüzü fark edeceksiniz.
 • Baş ağrıları. 
 • Tırnaklarda mavimsi renk.
 • Ayağa kalkarken baş dönmesi.
 • Bacaklarda ağırlık hissi veya şişmiş eller ve parmaklar. 
 • Varisli damarların varlığı.

Kan dolaşımınızla ilgili problemlere yukarıda saydığımız belirtilerin eşlik edip etmediğine dikkat edin. Bu özellikle de düzensiz kalp atışları veya nefes almakta darlık çekiyorsanız çok ama çok önemlidir. Böyle durumlarda hemen doktorunuza görünün, çünkü bunlar bir kalp rahatsızlığının göstergeleri olabilir. Geciktirmeyin!

4. Fibromyalji

5-fibromyalgia
Eğer kol ve bacaklarda hissettiğiniz ağrı bir kaç ay boyunca süreklilik gösteriyor ve gündelik aktivitilerinize ve işinize engel oluyorsa bu fibromiyalji olabilir.

Yine de buna eşlik edebilecek diğer belirtilerden de haberdar olmakta fayda var:

 • Ağrınıza aşırı bir yorgunluk eşlik ediyor.
 • Vücudunuzda özellikle acı çeken bölgeler var, mesela kalçalarınız, boynunuz, köprücük kemiğiniz, dirsek eklemleriniz, diz bölgesi veya kaba etleriniz.
 • Ayrıca uykusuzluk yaşıyor olabilirsiniz ve günün en ağrılı kısmı sabah yataktan kalktığınız zamandır.
 • Migren, küçük hafıza kayıpları ve odaklanmada sorun yaşıyorsunuz.

Sonuç olarak şunu hatırlamalıyız ki, genelde kol ve bacaklarda ağrı basit bir yorgunluktan kaynaklanır ve günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkar. Ama başta belirttiğimiz gibi eğer bu ağrının haftalar veya aylar sürdüğünü fark ederseniz ve bu sizin gündelik yaşamınızı normal biçimde yaşamanıza engel oluyorsa, artık bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmenin, düzgün beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Bunlar stresle başa çıkmanıza ve kas-iskelet sistemine odaklı ağrı ve çekilmelerden korunmaya yardımcı olur.