Varisten Kaçınmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

Fiziksel egzersiz, sizi formda tutmanın ve genel sağlığınızı geliştirmenizin yanı sıra, fazla kilolardan kurtulmanıza ve varisleri önlemek için kan dolaşımınızı hızlandırmaya yardımcı olur.
Varisten Kaçınmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Varis kadınları etkileyen temel estetik sorunlardan biri olarak kabul edilir. Bu mor ve şişkin damarlar kadınların bazı kıyafetleri giymesini engelleyebilir. Bununla birlikte, estetik problemlere neden olmasının yanı sıra, varis bir dolaşım probleminin uyarısı olabilir. Her zaman ciddi bir sorun olmasa da, bazen diğer sağlık komplikasyonlarına işaret edebilirler.

Bu nedenle, hem varisleri önlemek hem de tedavi etmek için sağlıklı alışkanlıklar benimsemeye çalışmak çok önemlidir. Bazı faktörler sizin kontrolümüz dışında olsa da, bu alışkanlıkları benimsemek riskleri önemli ölçüde azaltır.

Varis nedir?

Varisli damarlar, kan akışını düzenleyen tek yönlü valflerin zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan bükülmüş bir görünümle genişlemiş damarlardır. Vücuttaki bütün damarlar bu sorundan etkilenebilir ancak vücudun alt kısmındakilerin varise daha fazla eğilimi vardır zira bu bölgede belirli duruşlar nedeniyle aşırı yüklenme olabilir.

Varis ciltte kolayca görülen kırmızımsı veya morumsu bir renge sahiptir bu yüzden estetik bir problem olarak kabul edilir.

Varisin sebepleri nelerdir?

varisli bacaklar

Bu problem sıklıkla bacakları ve ayakları etkiler çünkü vücudun alt kısmı vücudun ve yerçekiminin ağırlığının baskısını üstlenmek zorundadır. Yetişkinlerde daha sık olarak görülmesine rağmen, her yaşta ortaya çıkabilirler. Varisi etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır:
 • Fazla kilo ve obezite
 • Gebelik
 • Genetik faktörler
 • Yürürken veya otururken dik durmamak
 • Dolaşım sistemi hastalıkları

Varisin semptomları

Pek çok insan şişmiş damarların bu sorunun tek belirtisi olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, varis komplikasyonlarını gösteren başka semptomlar da vardır:

 • Şişmiş damarlar
 • Bacaklarda ağrı ve ağırlık hissi
 • Ayaklarda yanma, kramp ve şişme
 • Varisli damarların kanaması
 • Cildin değişmesi veya damarların sertleşmesi

Varisi önlemek için en iyi 10 tavsiye

Yaşam tarzınızı iyileştirmek ve bazı sağlıksız alışkanlıklara son vermek, varisli damarların görünümünü önlemenin veya geciktirmenin en etkili yoludur. Bu ipuçlarını not alın!

1. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının

bacak bacak üstüne atmış oturan kadın

Herhangi bir nedenle ayakta durmak ya da oturmak için çok fazla zaman harcarsanız, duruşunuzu en az birkaç dakikada bir değiştirmeye çalışın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak, kan dolaşımınızı etkiler ve varisli damarların görünümüne neden olur.

2. Soğuk duş alın

İster inanın ister inanmayın, soğuk bir duş almak kan dolaşımınızı aktif tutmak için yapılabilecek en iyi şeylerden bir tanesidir. Sıcak bir duş rahatlatıcı olsa da, ılık ve düşük sıcaklıklarda alınan duşlar daha fazla fayda sağlar.

3. Çok dar kıyafetler giymeyin

Özellikle kot pantolon gibi dar kıyafetler giymek venöz dönüşü engeller ve varisli damarların ortaya çıkma riskini artırır.

 • Vücudunuza baskı yapmayan rahat kıyafetler seçmeye çalışın.

4. Fazla sıcaktan uzak durun

sahilde güneşlenen kadın

Güneşe veya diğer ısı kaynaklarına uzun süre maruz kalmak, dolaşım problemlerine ve ödeme neden olabilir. Bu estetik problemden kaçınmak istiyorsanız, kendinizi güneşten ve aşırı sıcaktan koruyun.

5. Varis çorabı kullanın

Sıkı çoraplar, bu durumla birlikte gelen dolaşım problemlerini önlemek için vücudunuzun drenajını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir üründür.

6. Çok fazla topuklu ayakkabı giymeyin

Çok güzel ve çok çekici görünmenize yardımcı olsalar da, uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giymek bacaklarda şişkinliğe neden olabilirve varisli damarların meydana gelme riskini artırabilir.

7. Fiziksel egzersiz yapın

spor yapan kadın

Her türlü fiziksel aktivitenin kan dolaşımına faydası vardır. Bu nedenle, varisli damarların oluşumunu engellemek için evde veya spor salonunda günlük bir egzersiz rutini oluşturun.

8. Beslenmenize dikkat edin

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, yıllar geçtikçe bile kan dolaşımınızın iyi olması için gereklidir.

 • Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve yağ asitleri tüketmek, tüm kardiyovasküler sistemde bir denge oluşturmaya yardımcı olur.

9. Kilo almaktan kaçının

Aşırı kilo ile ilgili problemleriniz varsa, sizin için en iyi beslenme programını oluşturabilmek için bir beslenme uzmanına danışmak oldukça önemlidir. Popüler “mucize diyetlerden” olabildiğince uzak durmaya çalışın.

10. Bitki infüzyonları tüketin

bitki infüzyonları

Şifalı bitkiler ve baharatlarla yapılan infüzyonlar, lenf ve dolaşım sistemlerine vücutta biriken toksinleri gidermek için bir destek sağlayabilir.Bu durum varisli damarları önlemeye yardımcı olur.

Bu yazıda bahsettiğimiz tüm ipuçlarının yanı sıra, iltihap ve dolaşım problemlerini sakinleştirmeye yardımcı olacak çeşitli harici tedavileri de uygulayabileceğinizi unutmayın. En önemli şey, daha ciddi sorunlara yol açmamak için hemen bir tedaviye başlamaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.