Ne Tür Topuklu Ayakkabılar Sağlığınız İçin Zararlıdır?

Evet, topuklu ayakkabılar çok güzel şeyler. Ama ne kadar güzel olurlarsa olsunlar, bu onların sağlığınız için zararlı olmadığı anlamına gelmiyor. Pek çok kadının da dediği gibi, “Modaya uymak ve güzel görünmek çok acı verici”. Ama kötü ayakkabılardan dolayı canınızın yanmasına göz yummanıza gerek yok. Bu yazımızda size kadınlar için hangi ayakkabıların en sağlıklısı olduğundan ve topuklu ayakkabılarınızı ne uzunlukta giyebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kadınlar İçin En Zararlı Ayakkabılar

New York Ortopedi Birliğinin yaptığı bir çalışmaya göre kadınlar için en zararlı ayakkabılar yüksek ve ince (iğne topuk olarak da adlandırılıyor) topuklu ayakkabılar. Çünkü bu ayakkabılarla, bedeninizin tüm ağırlığını parmak uçlarınız taşıyor ve tek bir noktaya çok fazla ağırlık biniyor. Ayrıca dizleriniz ve kalçalarınız da ileri doğru kıvrılarak hareket ettiği için vücudunuzun genel dengesi etkileniyor, bacak ve sırt sağlığınız riske giriyor.

Son dönemlerde yine çok popülerleşen platform taban ayakkabılar da çeşitli sorunlara neden oluyor. Pek çok kişi ağırlığın tek noktaya binmediğini, dağıldığını söylese de bu ne yazık ki doğru değil. Aynen ince ve yüksek topuklu ayakkabılarda olduğu gibi ağırlık parmaklarınıza biniyor, ama ayakkabının topuğu daha geniş olduğu için topuğunuzu birazcık daha fazla koruyor. Platform taban ayakkabılar da nasırlara, su toplamalarına, bilek ve sırt ağrılarına neden oluyor.

topuklular3

Topuklu Ayakkabı Giymek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İstatistikler, kadınların erkeklerden 4 kat daha çok ayak sorunu yaşadığını gösteriyor.  Bunun nedeni kadınların giydikleri ayakkabılar, özellikle de topuklu ayakkabılar. Yalınayak yürüdüğünüzde, ayağınızın ön kısmı ağırlığınızın %43’ünü ve topuk kısmı da %57’sini taşıyor.

Eğer ayakkabınızın topuğu 4 cm’den daha yüksekse, bu yüzdeler yer değiştiriyor. Topuk 6 cm olduğunda ise parmaklarınıza binen ağırlık %75’e çıkıyor. Topuk 10 cm’nin üstüne çıktığında ağırlığınızın %90’ını ayağınızın ön kısmı ve parmaklarınız taşıyor.

topuklular5

Topuklu Ayakkabı Giymekten Ortaya Çıkan Sorunları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Artık yüksek topuklu ayakkabılar giymenin risklerini bilmenize rağmen gerek sevdiğiniz için gerek iş için gerek daha güzel görünmek için (bacaklarınızın daha güzel görünmesini sağladıkları için partilerde çok tercih edilirler, ayrıca boyunuzu da uzatırlar) hala yüksek topuklu ayakkabılar mı giymek istiyorsunuz? Pek çok kişi riskler yüzünden giymemenizi size söyleyecektir. Ama aslında tamamen topuksuz ayakkabılar giymek de demin açıkladığımız gibi sizin için çok yararlı değil.

Yapabileceğiniz en iyi seçim yaklaşık 2 cm yüksekliğinde topuğu olan ayakkabıları tercih etmek. Böylece parmaklarınıza ve topuğunuza binen ağırlık %50 şeklinde dengeli dağılır. Ama topuğunuz 3 cm’den yüksek olmamalı. Eğer illa daha yüksek topuklu ayakkabılar giymek istiyorsanız, ayağınızı daha az acıtacak platform topuklu ayakkabıları tercih edin.

topuklular6

Eğer yüksek topuklu ayakkabıları arada bir, özel günlerde giyiyorsanız, çok sorun yaratmazlar. Esas yapmaktan kaçınmanız gereken şey, onları her gün uzun saatler boyunca giymek. Eğer işe başka bir ayakkabı giyemiyorsanız, çantanızda yedek bir çift ayakkabı taşıyabilirsiniz. İşe giderken ve eve dönerken rahat bir çift ayakkabı giyip iş yerinizde topuklularınızı giyebilirsiniz. Veya eğer masa başında çalışıyorsanız, ayakkabılarınızı çıkartıp patronunuz geldiğinde veya toplantılara girmeden önce giyebilirsiniz.

Ayrıca, ayakkabınız ne kadar darsa size o kadar az zarar verir. Malzeme seçimi konusunda ise, önerimiz deri (eğer mümkünse sentetik); böylece parmaklarınız sabit bir şekilde kalıp “rastgele” hareket edemezler.

Resimler Mervi Eskelinen, Jocely Saurini, Larry Johnson, Heather Dow, Maria Morri Thomas R Koll, Alison Here'ın izni ile kullanılmıştır.