Ağrısız Topuklu Ayakkabı Giymek İçin 7 İpucu

Acı çekmenize gerek kalmadan topuklularınızda daha uzun süre kalmanıza yardımcı olacak harika püf noktalarımıza göz atın.
Ağrısız Topuklu Ayakkabı Giymek İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok kadın topuklu ayakkabı giymekten hoşlanır. Ancak, hoşlanmasına rağmen topuklu ayakkabı giymeyen pek çok kişi vardır, çünkü giymek isteseler de, ayakkabının topukları ayaklarına çok acıtır. Bu yazıda, topuklu ayakkabıyı ağrısız hale getirmek için 7 ipucu paylaşmak istiyoruz.

Ayaklarımız anatomik olarak yüksek topuklu ayakkabılar için tasarlanmamıştır ve bunları kullanmak ağrı, kabarcık, şişme veya iz gibi problemlere yol açabilir. Aşağıdaki ipuçlarımızı takip ederek, bu sorunları ortadan kaldırabilir veya azaltabilir ve topuklu ayakkabınızla daha fazla zaman geçirebilirsiniz! Kaçırmayın!

Topukluları ağrısız hale getirmek için 7 ipucu

Aşağıda, topuklu ayakkabılarla ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırmak veya azaltmak için bazı öneriler sunmak istiyoruz. Okumaya devam et!

1. Topuklu ayakkabı seçiminizde seçici olun

İlk olarak, tam ayakkabı numaramızı öğrenmeliyiz. Çok büyük veya çok küçük bir ayakkabı kullanmak, ayaklarımızı incitebilir. Saçma görünebilir ama bazen unutuyoruz; almaya karar verdiğimiz topuklu ayakkabıyı giymişken iyi yürüyebilmek son derece önemlidir.

Yani, her iki ayakkabıyı da giyip öyle denemelisin, Ayakkabının topuğunun topuğun tam ortasında olmasına dikkat etmelisin. Doğru şekilde hizalandıklarından emin olmak, vücut ağırlığınızı daha iyi dağıtılacak ve olası yaralanmaların önüne geçecektir.

Eğer çok sık topuklu ayakkabı giymediyseniz veya normal bir şekilde ayaklarınızı incitiyorsa 5 santimetreden daha yüksek topuklu almamalısınız; ve mümkün olan en geniş topukluyu arayın. Alışveriş yaparken bu iki ipucunu akılda tutmak, topuklularınızda daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olacaktır.

topuklu ayakkabı deneme

2. Topuklu ayakkabı için genişletme spreyi

Bazı ayakkabıların üst kısmı oldukça dardır. Dar ayakkabı; parmaklarımız veya ayaklarımızın biraz şiştiğinde, (örneğin gün boyu ayaklarımızın üstünde kaldıktan sonra) bir sorun haline gelebilir. Bu yüzden, biz ayakkabınıza genişletme spreyi kullanmanızı öneririz.

Nasıl çalışır:

 • Genişletme spreyini ayakkabının içine püskürtün.
 • Ayakkabılarınızı giyin.
 • 20 dakika ayakkabılarla yürüyün.
 • 24 saat sonra tekrarlayın.
 • Eğer ayakkabı ayağınıza tam oturmadıysa adımları tekrarlayın.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Topuk Ağrısını 6 Doğal Tedavi İle Rahatlatın

3. Altlık kullanın

Altlık, ayakkabının belirli yerlerine ağrıyı önlemek için yerleştirebileceğiniz küçük, yumuşak süngerlerdir. Çok pratiktir ve ayakkabıların içine sadece bir dakika içinde sığdırabilirsiniz. Acil durumlar için çantanıza bir çift taşımalısınız. İşte altlığı koymanız gereken iki yer:

 • Ayağınızın üst kısmı, ayak içiniz ile parmaklarınızın birleştiği yer: Ayağınızın buradan ağrıması normaldir, çünkü ayağınız bükülür ve buna ek olarak vücut ağırlığınız buraya baskı yapar.
 • Topuklarınız: Yaralanmaya eğilimli başka bir alan da topuklarınızın ayakkabının topuğuyla buluştuğu yerdir.

4. Ayağınız için kaymaz yama

Bu kaymaz yamalar ayaklarınız içindir. Ayağınızın altına koyduğunuz bu yamalar, tıpkı bir çift çorap giymiş gibi, ayağınızın ayakkabı içinde sürtünmesini önler. Ayakkabılarınız ayağınızdaki belirli bir bölgeye zarar verdiklerinden dolayı kullanımı çok iyidir, çünkü ağrıyı azaltır ve topuklularınızı giymeye devam etmenize izin verir.

5. Parmaklarınızı bantlayın

Bu basit ve etkili bir hiledir. Bir bandaj kullanarak,ayağınızın üçüncü ve dördüncü parmaklarını birleştirin. Ağrı sinyallerini iletmekten sorumlu olan sinirleri etkisizleştirdiğinden bu yöntem oldukça etkilidir.

6. Ayakkabılarınızı buzluğa koyun

Bu yöntem, ayakkabılarınızın biraz sıkı veya dar olduğu zamanlar için harika bir numaradır. Kalıbın dondurulması, ayakkabıların esnemesini yavaş yavaş arttırır. Buna ek olarak, soğuk daha iyi kan dolaşımı sağlar ve bu sayede, acıyı azaltabilirsiniz.

Nasıl yapılır:

 • İki plastik poşeti suyla doldurun.
 • Ayakkabıların içine birer tane yerleştirin.
 • Ayakkabıları dondurucuya koyun.
 • Birkaç saat boyunca donmaya bırakın.
 • Daha sonra poşetleri çıkarın ve ayakkabılarınızı giyin.
topuklu ayakkabılar dondurucu

7. Yanınızda yedek ayakkabı taşıyın

Çantanızda ekstra bir çift ayakkabı bulundurmak her zaman için iyi bir fikirdir çünkü acil bir durumda, yarayı daha fazla büyütmemek amacıyla daha rahat bir ayakkabıya ihtİyacınız olabilir. Daha büyük yaralar daha geç iyileşir.

Önerilerimizle, gece veya gündüz, her zaman topuklu ayakkabılarınızı deneyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı deneyin. Hangi öneriyi ve nasıl kullandığınızı bilmek istiyoruz, yorumlarda lütfen belirtin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.